Jaki dobry router pod światłowód kupić?

Witajcie

Tak pokrótce bo cała historia może się nada na wpis blogowy najprawdopodobniej w moim domu zagości światłowód na razie o prędkości 100 Mbps download i 100 Mbps upload ale z możliwością wyskalowania nawet do 1 Gbps tyle tylko, że operator daje tylko urządzenie ONT, które wg. uzyskanych informacji mam sobie podpiąć do routera do portu WAN, no i teraz pytanie co kupić? Generalnie dotąd nie miałem takich problemów bo zawsze miałem neostradę a teraz DSLa od orange więc zawsze kupowałem routery z wbudowanym modemem DSL, bez jako takiego portu WAN, więc chociaż skrzynek przez lata mi się nazbierało to żaden się nie nada do światłowodu, Zatem pytanie - co kupić? Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę powiedzieć, że cena nie gra roli ale nie jest priorytetem. Przy pieniądzach i całych jazdach jakie mam, żeby zrobić to przyłącze naprawdę kwestia dodatkowego wydatku 200 - 500 - 1000 zł nie robi już na mnie wrażenia, oczywiście nie jestem wariatem i jak coś dobrego można kupić za 500 zł to chcę wydać 500 zł a nie 1000 ;). Od routera oczekuję napewno dobrego i szybkiego wi-fi więc na pewno w standardzie AC zarówno 2,4 jak i 5 GHZ a dodatkowo mile widziane by było przypisywanie ewentualnie kilku adresów IP publicznych, tak, żeby potem można było mapować końcówki na zewnątrz po dodatkowych IP. Na początek dostanę 1 adres IP ale w przyszłości, najpewniej tej bliższej skończy się na dodatkowym jeszcze jednym albo dwóch, więc router powinien mieć jak obsłużyć taki ruch, podobnie w kwestii IPV6, bo negocjuję z operatorem też adresację IPV6.

Ważne pytanie, na jak dużym zasięgu i przez ile ścian maksymalnie ma być używany?

Generalnie w zasadzie głównie w pokoju gdzie będzie router będzie i większość urządzeń natomiast jak obsłuży przez 2 ściany to byłoby miło.

Operator daje ci router.
Ja mam od orange ale jestem wkurzony bo nie ma przycisku do włączania WI-FI :heart_eyes:

Nie, nie każdy operator daje router.

Ten[quote=“fantomi, post:5, topic:599934”]
Operator daje ci router.
[/quote]

Ten mój nie daje, daje tylko ONT z portem LAN i mam sobie dopiąć co tam chcę mój operator to nie orange a lokalna firma z Zamościa.