Jaki dysk do laptopa toshiba satellite l350

Witam

Sprawdziłem dysk programem crystal disk info w laptopie i okazuje się, że niestety chyba jest na wykończeniu.

Jaki dysk mogę kupić do tego komputera? Chciałbym ssd ale nie wiem czy jest sens.

Specyfikacja tego laptopa to:

procek - Intel Pentium Dual CPU T3400 2.16 GHz

2gb ram

grafika - mobile intel 4 series express chipset family

1275645500_1435567687_thumb.jpg

Teraz jest na nim vista ale będę instalował Windows 7

Sens jest o tyle, że jak zmienisz laptopa, to dysk sobie zostawisz do następnego komputera.

A jeśli nie to dlaczego do tego lapka nie ma sensu takiego dysku?

Bo patrząc po specyfikacji, to już dość stary komputer, z bardzo skromną ilością RAM i słabym procesorem. Może się okazać, że SSD będzie się przez większość czasu nudzić, a przeciążony stanie się procesor. Wstawiłem SSD w swojej Toshibie (R630-14N z procesorem i3, 8GB RAM) i wszystko chodzi bardzo szybko, ale teraz “spowalnia” procesor. 

Co to znaczy, że SSD będzie się nudził? Jego wydajność będzie zależna od zastosowanego kontrolera SATA. W każdym wypadku będzie wyższa od HDD. Szczególnie czas dostępu, oraz odczyt/zapis małych plików, czyli to co najważniejsze.

 

SSD nie może powodować zwiększonego użycia CPU. Co najwyżej kontroler i/lub sterownik. Tutaj radzę szukać przyczyny opisanego problemu.

Parę reloków i już na wykończeniu? Popatrz na mój HDD, relokowane sektory powstały gdzieś w “środku życia” dysku (parametr od kilku lat nie rośnie). Robi za śmietnik bo czasem zawieszał system, jeśli twój nie robi jaj ja bym nie panikował (choć jak zawsze powtarzam kopię cennych  danych trzeba mieć zawsze).

 

u86k8Ms.jpg

Już wyjaśniam. Oczywiście SSD jest dużo szybsze od HDD. Co więcej, jest tak szybkie, że wszystkie operacje dyskowe dzieją się błyskawicznie. Co w połączeniu z 8GB RAM powoduje, że jeśli na coś czekam, to na procesor właśnie. Jest to obecne wąskie gardło mojego laptopa. Jestem zadowolony z uzyskanego efektu, ale głównie dlatego, że komputer nie jest jakoś specjalnie leciwy. Kupowanie szybkiego SSD do starego laptopa to dla mnie trochę overkill. Akurat w tym wypadku 2GB RAM z pewnością wymusza korzystania ze swapa dyskowego i tutaj SSD będzie dodatkowo pomagać, natomiast nie ma co oczekiwać wydajności “współczesnego” laptopa który zwyczajnie w świecie lepiej spożytkuje SSDka. 

 

Jeszcze raz podkreślę - SSD na pewno dużo pomoże i nie spowoduje obciążenia procesora. Natomiast spowalniać będzie choćby RAM czy właśnie procesor. To jak pakowanie topowej grafiki do 5-letniego komputera biurowego. Wydajność w grach wzrośnie? Wzrośnie. Ale co z tego jak w nowe gry i tak nie pogramy bo RAMu za mało i procesor wyzionie ducha.

Niczego nie będzie spowalniać. Nawet w starszym laptopie ma to sens, ponieważ potem można go przełożyć do innego laptopa lub PC.  W porównaniu z typowym dyskiem @ 5400 RPM różnica jest znaczna.

No i to właśnie napisałem :slight_smile:

Napisałeś jakieś bzdury o spowalnianiu RAM. W grach wydajność też nie rośnie, nawet na szybkich maszynach. Jedynie ładowanie poziomów jest szybsze na SSD.

@hindus - co ty piszesz. SSD w każdym komputerze spowoduje wyraźne przyspieszenie jego działania. Idąc twoim tokiem rozumowania to nigdy nie opłaca się kupić wydajniejszego komponentu bo coś go będzie spowalniać. Ja też zamontowałem SSD w 7 letnim laptopie i działa on teraz jak burza, nic go nie spowalnia.

Proszę przeczytać moją wypowiedź ze zrozumieniem, a nie wyrywanie stwierdzeń z kontekstu. Nie napisałem, że montaż SSD spowolni RAM, tylko że stanie się on wąskim gardłem konfiguracji. O wydajności w grach pisałem przy przykładzie przez analogię odnośnie sensu wkładania topowej grafiki do starego komputera. Warto dodać do starego Celerona z 1GB RAM takiego GTX’a 980 ? Wydajność faktycznie wzrośnie. Tylko nie ma sensu płacić ponad 2 tysiące złotych za kartę która będzie przez większość czasu się nudzić, bo i tak trzeba będzie czekać na procesor. 

I analogicznie sytuacja ma się z dyskiem SSD. Napisałem w poście #2, że warto kupić dysk SSD na teraz ale z myślą o przełożeniu go do nowego laptopa, bo autor tematu posiada już kilkuletni komputer który prawdopodobnie (oby nie, ale statystyki bywają brutalne) zacznie niedomagać także na innych polach.

Sam chyba nie wiesz co masz na myśli. Analogia do kart graficznych nie ma tutaj żadnego przełożenia, bo dysk to zupełnie co innego.

No trudno, nie rozumiemy się, nie szkodzi. :slight_smile: Ważne, żeby autor tematu był zadowolony nie przepłacając przy tym niepotrzebnie.

No raczej nie zbiednieje jeżeli kupi sobie SSD za 250zł :slight_smile:

A przy tym na pewno odczuje większą szybkość działania.