Jaki dysk, ile, i o jakiej pojemniości pod moją płyte główną

A więc tak, mam płytę główną Gigabyte K8NS nForce3 250. I nie wiem ile tam można podając dysków, jakiego rodzaju, czy sata czy ata, a może jakiś inny… i jaka maksymalnie tych dsyków może by pojemność. Czy wszytkich 250 GB czy jednego. Proszę o zrozumiałą odpowiedz.

Złączono Posta : 05.11.2006 (Nie) 18:26

czytam, i szukam w książce od płyty głównej i nie mogę znaleźć :expressionless:

zobacz jaki masz kabel podpięty do dysku

http://www.pantherproducts.co.uk/Articl … %20ATA.jpg

od lewej masz ate a z prawej masz sata

możesz podpiąć dysk sata. Ja polecam seagate barracude 250gb 7200.10 z 16 mb cache w komputroniku kosztuje około 330zł

Możesz podpiąć ile tylko chcesz dysków każdy po 250Gb i jakie tylko chcesz mogą być ATA i SATA , bez dodatkowgo rozbudowania płyty gł możesz podpić 4 urządzenia ATA ( HDD i CD/DVD) + 2 HDD SATA , w dodatku można zainstalować dodatkowe kontrolery ATA lub SATA w slotach PCI lub dokupić HDD podłączane do prtów USB.

Ile chce? Przecież jest ograniczona ilość slotów na dysk.

Chyba mogę podpiąć do płyty głównej z tego wnioskuje 2 dyki po 250 GB sata lub ata?? Czyli razem 500gb? Powtarzam do płyty głównej bez kontrolerów 2 po 250 GB? A jak bym chciał więcej to muszę do kupić kontroler by móc wewnątrz podpiąć dysk? Bo na zewnątrz do usb nie chce.

I czy jak teraz mam dysk ata lub sata bo nie pamiętam dokładnie, to jak kupił bym jakiś inny np. mam ata a kupił bym sata to by dobrze chodziły ze sobą? Bez żadnych problemów?

I jeszcze jedno pytanie. Czy jak ma się dwa dyski, to trzeba na nie oba instalować system czy można tylko na jeden, i wtedy drugi dysk będzie widział system czy nie?

Nie wiem czy chodzi o kieszenie czy o kontrolery , jeżeli o kieszenie to zależy jaka obudowa ale zazwyczaj w takiej standartowej to miejsca jest na 2 dyski minimum nastepne dyski można zamontowac w kieszeniach tam gdzie mapędy CD/DVD są do tego specjalne mocowania (szyny) które można dokupić , a jeżeli chodzi o kontrolery to twoja płyta posiada kontrolery ATA 2 szt , do każdego z nich można podpiąć po 2 urządzenia ATA (czyli posiadając 1 napęd CD/DVD można podpiąć jeszcze 3 dyski twarde) oprócz tego płyta posiada jeszcze kontrolery SATA też 2 szt. do których można podpiąć do każdego SATA po jednym dysku czyli 2 , podpięte dyski ATA i SATA będą ze sobą działały , wystarczy że zainstalujesz system na jednym dysku a pozostałe dyski będą widoczne pod systemem.

Aha no to mam napęd dvd i nagrywarką dvd a także jeden dysk, to mogę podpiąć jeszcze 2 dyski SATA i 1 ATA?? No i stacja dyskietek jeszcze ale to chyba nie wchodzi w gre.