Jaki dysk kupić?

Witam
Mam zamiar kupić dysk SSD o pojemności 1TB najlepiej do około 500zł. tyle że w ogóle nie wiem czym się kierować przy wyborze i czy dany dysk będzie pasował/współgrał z moim zestawem.
Mój zestaw to

masz: 6x SATA3 - więc ruszy.

Inna sprawa, że niby część powinna być używana do archiwizacji danych (np. ten linkowany czy Samsung „evo 880”) a nie pod przechowywanie Windows 10/11.

Jeśli chodzi o dyski Cruciala z serii Mx 500 to dobry wybór.Oczywiście tak jak już zostało wspomniane,warto zrobić sobie kopię zapasową danych.

Skoro ten Cruciala 500 to dobry wybór to w poniedziałek go zamówię.
A czemu warto zrobić kopię zapasową, i których danych, tych które mam na dysku którego aktualnie używam? Nie do końca rozumiem.

Kopia zapasowa cennych plików się przyda jak serwis za odzyskiwanie da bajońską sumę np. 20000 zł.

Rozumiem.
Jeszcze jedno pytanie, czy dzielenie dysku na kilka partycji jest szkodliwe, spowalnia dysk? Na jednej partycji mam zamiar trzymać system a na drugim całą resztę, ale tak się teraz zastanawiam czy nie lepiej kupić dwa dyski, jeden mniejszy, drugi większy?

Na system proponowałbym coś na m2 a resztę na zwykłym ssd.

dysk SSD

Nie ma czegoś takiego jak „dysk SSD”. Tam nie ma żadnego dysku.

czy dany dysk będzie pasował/współgrał z moim zestawem.

Każdy będzie.

A czemu warto zrobić kopię zapasową

Aby nie stracić danych.

Jeszcze jedno pytanie, czy dzielenie dysku na kilka partycji jest szkodliwe, spowalnia dysk?

Zalecane (choćby po to aby nie żenić systemu z danymi) i nie spowalnia.

Solid State Disk (albo Drive)

Nie albo tylko Drive. Poza tym unikamy pleonazmów. Oczywiście się czepiam. ;]

Oczywiście że się czepiasz. Mów przechowalnia danych jak Ci nie pasuje dysk.

1 polubienie

Nie, nie jest szkodliwe a praktyczne… Ja od x lat dzielę dyski czy to HDD a obecnie SSD na kilka partycji. Oczywiście jeżeli mam dysk SSD 120 GB tylko na system to nie dzielę, bo bez sensu. Dzielenie jest przydatne dla bezpieczeństwa przed wirusami (doznałem tego) we wszystkich plikach różnej maści miałem pozmieniane pliki exe i mimo powrotnej zmiany nazwy nic nie działało i partycja poszła w… Jak ci zainfekuje to tylko jedną.

Mów przechowalnia danych jak Ci nie pasuje dysk.

Nie widzę związku.

Oczywiście jeżeli mam dysk SSD 120 GB tylko na system to nie dzielę, bo bez sensu.

Dlaczego bez sensu skoro Windows, nie wspominając o innych systemach (a programy użytkowe to już zupełnie groszowa sprawa) zajmuje w porywach 25GiB?

Jak ci zainfekuje to tylko jedną.

Nonsens. Obecnie najpopularniejsze są ransomware i te jadą po wszystkich urządzeniach i partycjach, szyfrując wszystko co tam znajdą.

Kupiłem sobie ten dysk co podałem w linku tylko okazało się że jest on pod laptopa, czy to w czymś przeszkadza czy mogę normalnie używać?

Jeżeli kupiłeś ten dysk z linku to jest to normalny dysk SSD i możesz go normalnie używać w komputerze. Mam taki sam od roku i jestem zadowolony.

Myślę, że z określeniami absolutnymi należy być ostrożnym, bo jeszcze ktoś gotowy wziąć je na poważnie.
3
2
1

Płyta obsługuje dyski S-ATA oraz M.2 (PCIe Gen3 x4 & SATA3).
Inne dyski wymagają kontrolera.

Marką, jakością, gwarancją, wydajnością.
Na S-ATA polecam dysk WD. Np. taki

A na złącze M.2 taki

Dyski te charakteryzują się rozsądnymi parametrami, sensowną wydajnością i dobrym wykonaniem, co obrazuje gwarancja producenta, która wynosi aż 60 miesięcy. Są to niedrogie modele, które pozwalają na co najmniej 5 lat spokoju.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że o wiele rzadziej trafiają się uszkodzone WD niż Cruciale.
Aczkolwiek ten ostatni nie jest złym dyskiem, jednak osobiście, zdecydowanie wolałbym WD.

Każdy będzie… To chyba logiczne że każdy, który można podłączyć? Od tego jest instrukcja obsługi płyty głównej, w której napisano jakie ma złącza. Te których nie można bezpośrednio też każdy, który można podłączyć przez zewnętrzny kontroler.