Jaki dysk sieciowy, router, NAS?

Cześć,

zacznę od krótkiej historii - miałem kiedyś u siebie router netgear R6400 + Synology 115j. Sprzęt firmowy, może nic wielkiego, ale śmigało jak marzenie. Niestety po zamknięciu firmy sprzęt sprzedałem bo stwierdziłem że wystarczy mi zwykły router + dysk po USB.
Błąd.

Dużych wymagań nie mam, zrzucić zdjęcia i filmy z telefonu na dysk, dostęp do nich z macbooka, okazyjnie z telefonu - a jak jeszcze by się dało z poza domu to już w ogóle bajka. Teraz mam dysk usb podpięty do Funboxa 2.0 i działa to tragicznie. Sam zasięg Wifi jest słaby, a dostęp do dysku to masakra, właściwie przestałem używać.

Co polecacie, żeby nie przepłacić a jednak utrzymać sensowną jakość? Jakiś dobry router z USB + WD myPassport? Powrót do NAS z Funboxem? Jakieś inne pomysły? Chciałbym wydać w okolicy 1000 zł, nie wykluczam używanego sprzętu.

Edit:
A może coś takiego?

Ja polecam DNS-320L masa oprogramowania i dedykowanego sprzętu np pod smart dom i inne.

Rodzaj NAS zależy od rodzaju danych, które chcesz tam trzymać.

  • czy tylko kopia danych z urządzeń (dane na urządzeniu + kopia na NAS)
  • NAS z jednym dyskiem (ale to jest ryzykowane w razie awarii)
  • czy jako kopia danych z RAID 1 (dwa dyski i na obu kopia, jakby dysk się zepsuł)

W pierwszych dwóch opcjach, zamiast WD Passwort byłby WD My Cloud Home(urządzenie podpinasz zwykłą RJ-45 do routera).

W ostatniej myślałbym nad czymś pokrojuSynology DS218j. Tylko tutaj należy doliczyć

A czy to nie jest tak, że przy WD My Cloud Home mogę zrobić raid 1 z dyskiem zew? A jaki router polecacie?

Ale to bardzo wykastrowane urządzenie. Poczytaj opinie o tym, że często trudno jest je zmapować jako dysk sieciowy.

A to może jego następcę, czyli Synology DS119j? Fakt, że to jeden dysk, ale ja dodatkowo robię okresowo kopię danych na zewnętrzny dysk USB.

Korzystaliśmy z WD Cloud w starej firmie na kopię danych z komputerów, nie było problemu.

Przy jedno-dyskowym możesz podłączyć okazjonalnie dysk zewnętrzny i zrobić dodatkową kopię tj. pisze Dimatheus o DS119j. DS218j jest za to dwu dyskowa. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz zamontować jeden i z czasem dokupić drugi dysk.

Co do routera: Tp-Link Archer - mam C6 i działa bez problemów. Kumpel kupił do domu wersję C7 i też jest zadowolony: https://www.x-kom.pl/szukaj?q=466049%2B173726

C7 w domku piętrowym bez problemu pokrywa zasięg w całości. Internet podłączony w korytarzu na piętrze.

Archery to całkiem wypasione sprzęty. Szkoda tylko, że producent tak słabo przykłada się do aktualizacji oprogramowania układowego - zwykle jedna bądź dwie aktualizacje i koniec wsparcia dla sprzętu…