Jaki dysk SSD kupić?

Mam dosyć leciwy komputer ale jako, że służy praktycznie do pracy biurowej i przeglądania neta jego wydajność mi wystarcza. Zastanawiam się czy warto kupić do niego dysk SSD i przede wszystkim czy płyta główna Gigabyte 8IPE775/-G obsługuje takie dyski.
Jeżeli tak to jaki proponujecie dysk o pojemności 256 GB ?

Hmm, nie powinno być z tym problemu, aby on zadziałał, choć czasem w starszych komputerach, może się zdarzyć, że go nie wykryje (kwestia firmware). Sugeruję zakup jakiejś przyzwoitej i niedrogiej konstrukcji jak ADATA SU650 lub Goodram CX400.

Czyli nie potrzebujesz SDD.

Na 90% tak, bo zdarzają się dyski SSD, które nie chcą działać na SATA1.

Pisząc o wydajności miałem na myśli bezproblemowe działanie programów, które używam.
Nie mniej tak po prostu chciałbym zgrać całość z mojego dysku HDD na SSD choćby nawet pod pretekstem szybszego uruchamiania Windows 7

Z odpowiedzi wnioskuję, że to musi być dysk pod SATA1

Nie myślałeś, aby zmienić już sprzęt? Podejrzewam, że na włączenie samej przeglądarki musisz czekać z 5 sekund.

Pod SATA1 SSD nie robią. Możesz kupić dowolny SSD na SATA3 i liczyć, że będzie działać, albo szukać informacji w internecie jakie SSD na pewno na SATA1 komuś działały.

Nie, nie warto.

No kolego trochę byś się zdziwił ale wszystko otwiera się sprawnie i szybko.
Sam system potrzebuje jakieś 25 sek (nie wiem czy to dużo na taki leciwy sprzęt) a jedną z opcji dla wymiany dysku na SSD jest też ich trwałość w porównaniu z HDD.
Dzięki za odpowiedzi, wiem już co trzeba.

CezarJuliusz ma rację: nie warto

Warto, nie warto. Na pewno SSD na SATA1 będzie chodził wolniej jak na SATA3 ale na pewno szybciej jak HDD. Za niecałe 100 zł na pewno warto przyśpieszyć uruchamianie systemu (przekładając system na SSD). Ja jestem ZA.

Specyfikacja SATA

Pierwsza, najstarsza wersja (SATA I) 1,5 Gbit/s (ok. 179 MB/s).
Druga generacja (SATA II) 3,0 Gbit/s (ok. 358 MB/s).
Trzecia generacja (SATA III) 6,0 Gbit/s (ok. 715 MB/s).

Współczesne dyski SSD około 500 MB/s na SATA III
Dyski HDD około 130 MB/s

1 polubienie

Jestem na tak tylko ze względu na to że SSD 240GB jest tańszy niż HDD 64MB 7200rpm. Ogólnie prędkość wg mnie by była taka sama.
Swoją drogą @Hajasz pobierz HDtune i puść benchmark. Może Twój dysk obecny wyciąga około 100MB i nie ma to sensu.

Do grudnia 2015 roku miałem podobną płytę z P4 3,40GHz HT więc wiem jak to mniej więcej działa. 25 sekund to normalny wynik na tamte czasy. Dzisiaj nie chciałbym do tego wrócić wiedząc, tym bardziej, że za 200-300 zł można mieć odczuwalnie 3-4x szybszy sprzęt.

A może ktoś miałby jakiegoś kompa z Core 2 Duo i SATA II na zbyciu? wtedy SSD ma już jakiś sens.

A może https://allegrolokalnie.pl/oferta/plyta-cpu-i5-ram-8gb-grafika

Proszę tak wygląda to w HDTune

HDTune_Benchmark_ST1000DM005_HD103SJ

Zapomnij o SSD tutaj, on będzie miał niecałe 30MB/s więcej niż obecny HDD. Nieopłacalne.