Jaki dysk SSD M.2 - SATA czy NVMe

Witam.

Chcę dokupić dysk SSD 120GB do laptopa Acer Aspire A717-71G.
Jeśli dobrze szukałem to ten laptop obsługuje zarówno dyski M.2 SATA jak i PCIe/NVMe:


Budżet jest niewielki, bo około 200zł, jeśli warto będzie dołożyć to 250zł.
Czy w tej cenie warto szukać dysków NVMe? Właściwie to wpadły mi w oko tylko 2:

https://allegro.pl/kategoria/dyski-i-pamieci-przenosne-dyski-ssd-257335?pojemnosc-dysku-od=120&stan=nowe&interfejs=M.2%20PCIe&interfejs=M.2%20SATA&pojemnosc-dysku-do=200&string=corsair%20mp%20300&order=pd&bmatch=baseline-ele-1-1-0725

W obu przypadkach problemem jest wysoka temperatura i podobno throttling w ADATA po zapełnieniu.

Znacie jakieś inne modele w tym budżecie czy w ogóle odpuścić sobie NVMe i szukać SATA?
Laptop używany sporadycznie i do rzeczy typu przeglądarka, filmy online, zdjęcia więc różnicy w praktyce nie zauważę chyba.

Wg mnie ten wygląda najrozsądniej w Twoim budżecie, SP używam w pracy i nieźle się sprawdzają.

Może się jeszcze ktoś wypowiedzieć na temat tego modelu? Jak wyglądają w nim temperatury i czy zwalnia przy większym zapełnieniu? Pytam, bo nie znalazłem żadnego testu ani opinii w porównywarkach. Szukając mam wrażenie, że większość dysków PCIe/NVMe ma problemy z temperaturą:/

Tak czytam o tym M.2 i mam coraz większy mętlik. Może ktoś potwierdzić, że ten laptop obsługuje oba standardy - SATA i PCIe/NVMe?
Z drugiego linka, którego podałem wynika, że na płycie jest gniazdo z kluczem M.
Czyli będą działać wszystkie dyski (SATA i PCIe) z kluczem M lub kluczem M+B?

Mam jeszcze 2 skrajne opcje:

  1. Chyba najtańszy WD:
  1. Opłaca się dokładać do tego?:

WD szkoda kupować, będzie mniej więcej taki jak zwykłe SSD.
Corsair wygląda ciekawie, nie wiem czy trzyma parametry po czasie.

Tyle, że do przeglądania neta i oglądania filmów zwykły SSD starczy.
Przy takim użytkowaniu różnica między HDD a SSD będzie ogromna, ale już między SSD a M.2 NVMe mogę nawet nie zauważyć…

Bardziej chodziło mi o jakość tego WD.

Znalazłem film z testem tego Silicon Power i temperatury były nawet ok, ~60°C.
Zastanowię się nad nim:)

Między zwykłym SSD a niezłym Nvme często jest praktycznie różnica jak HDD do SSD (procentowo oczywiście). Zastanów się poważnie :smiley:

A ten?

Trochę wolniejszy, ale za 30zł więcej 240GB, dłuższa gwarancja…

Wygląda rozsądnie i testy dowodzą, że osiąga nominalne prędkości, więc jest jak najbardziej w porządku.
https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://whatnext.pl/test-dysku-ssd-kingston-a1000-480-gb/amp/&ved=2ahUKEwjggaLMoZDdAhUICCwKHY2EAJQQFjACegQIBRAB&usg=AOvVaw0ZeUt52OP549rE-DT2aCyF&ampcf=1

ADATA XPG SX8200 240GB za 309zł - to najtańszy sensowny i warty zakupu dysk NVMe! Były też ostatnio Kingstony KC1000 na kościach MLC w promocji.

Kupiłeś ten dysk NVMe?? działa Ci poprawnie? Bo ja dzis zakupiłem i podłączyłem (dysk NVMe, ten sam model laptopa) i mam nielada zagadke…

W Biosie wykrywa że jest dysk WD, podaje numery seryjne. A windows go nie widzi. czemy??

Hej,

A z jakiego systemu korzystasz?

Pozdrawiam,
Dimatheus

W Windowsie zainstalowanym nie widzi czy w instalatorze windowsa? Jaki Windows?