Jaki dysk SSD na system polecicie?

Witam

Posiadam taki komputer:

Intel Core i5 750 na płycie MSI P55M-GD45 (Sata2), 2x2GB DDR3 1600MHz Kingston HyperX, dysk Samsung HD502HJ 500GB wszystko ładnie chodzi na Windowsie 7 Home Premium.

Chcę kupić dysk SSD, na którym będę miał tylko system i najpotrzebniejsze programy w tej chwili partycję systemową mam 100GB a zajęte 40GB więc myślę, że dysk SSD 60GB wystarczy.

I teraz pytanie co kupić, na rynku jest dużo dysków o różnych parametrach. Wstępnie wybrałem OCZ Vertex Plus 2,5’ 60GB 185 MB/s 90 MB/s 64MB Cache cena od 260zł:

http://www.ceneo.pl/13320603 to jedyny w rozsądnej cenie ze złączem SATA2.

Zastanawiam się czy dysk ze złączem Sata3 będzie pasował do mojej płyty (mam złącza sata2).

Proszę o pomoc w wyborze. Mam do wydania ok. 350zł.

Odpuść sobie dyski oparte na kontrolerze SandForce - sprawiają one niektórym dużo problemów.

Nie ma za to problemów z dyskami SSD Crucial M4.

Niestety są trochę droższe.

@bubon

a są takie dyski ze złączem Sata2? W internecie znalazłem tylko Sata3, jak z kompatybilnością?

wxxp

Poczytaj na temat dysków Samsunga.

@wxxp

Dysk SATA III będzie działał pod SATA II bez problemu, tylko nie osiągnie prędkości jakie teoretycznie może osiągnąć pod SATA III, jednak w większości przypadków deklarowane prędkości są papką marketingową, jednak nie zmienia to faktu że SSD to zupełnie nowe doświadczenia w pracy z systemem, nie patrz na benchmarki, testy syntetyczne to na dobrą sprawę lipa, szukaj dysku niezawodnego takiego jak Crucial M4, coś z Sasmsunga, Intela (drogie), Corsair, itp

jaki-polecacie-dysk-ssd-64gb-lub-128gb-t480203.html?hilit=jaki%20SSD#p3028002

viewtopic.php?f=19&t=478712

viewtopic.php?f=19&t=478252

jaka-pojemnosc-dysku-ssd-tylko-windowsa-aktualizacji-t474931.html

@FadeMind

Informacje ze strony producenta nie są dla mnie wyznacznikiem jakości produktu. Nie mniej jednak poczytałem o dyskach samsunga i mają dobrą opinie.

@semtex

Dzięki za informację dotyczącą kompatybilności Sata III ze złączem Sata II to daje mi trochę większe pole manewru. Co do dysków które polecasz to ten Crucial M4 wydaje się być dobrą propozycją cena za 64gm ok. 350zł z tym, że nigdy nie słyszałem o tej firmie i tak naprawdę mało jest informacji o dyskach tej firmy w sieci.

Polecałeś mi dyski firmy Corsair, znalałem taki http://www.ceneo.pl/12298089, cena przyzwoita i to za 120GB.

Jeszcze jedno pytanko,

czy kupując dysk ssd będę miał tam cały komplet do podłączenia w komputerze, samsung z tego co widziałem na stronie producenta daje “ramkę” do zamocowania w obudowie a jak to jest z innymi producentami?

Z Corsair proponuję http://www.ceneo.pl/13195885

Nie ma zasady jasnej, np. w M4 dostałem tylko dysk bez sanek, w OCZ dostałem sanki pod montaż, choć w mojej obecnej budzie mam montaż dla SSD fabryczny. Czasem trafia się kabel SATA, jednak najlepsza opcja to uważnie przeczytać opis danego produktu, wtedy sytuacja będzie jasna :wink:

Co do Crucial jako firmy, specjalizują się w produkcji RAM, i pamięci jako takich, firma, IMO, znana szeroko w sieci choć w Polsce znacznie mniej. Osobiście nie mam żadnych (odpukać) problemów z ich dyskiem .

Co do OCZ, sprawa jest nie jasna, ich pierwsze SSD były awaryjne, mogę się wypowiadać na temat dysku Vertex 2, bo taki posiadam, osobiście nie mam na razie z nim problemów, jednak forum OCZ jest pełne narzekań na awaryjność tej serii, tematów o “ucegleniu” jest masa. Możliwe że seria III wniosła poprawki, jednak nie zamierzam tego sprawdzać :stuck_out_tongue:

Straciłem zaufanie do OCZ jako producenta SSD :wink:

@semtex

Czy jest sens kupować dysk Corsair w wersji GT, skoro i tak u mnie nie będzie chodził szybciej niż pozwala na to złącze Sata2?

Co powiesz o tej serii: http://www.ceneo.pl/14517271 ??

Jeżeli planujesz w przyszłości swap Mobo na nowszy model z SATA III to chyba jakiś sens jest, tym bardziej że nie ma jakiejś gigantycznej różnicy w cenie :wink:

Ciężko mi coś powiedzieć, szczerą opinię mogę dać Ci tylko na temat tego co sam używam (M4, Vertex2), reszta może być tylko poleceniem bazującym na opiniach innych, czyli na dobrą sprawę Sam możesz to zrobić :wink:

Dyski przez Nas zaproponowane mają dobrą opinię w sieci dlatego możemy z czystym sumieniem polecić je Tobie, jednak jak wiesz złośliwość rzeczy martwych jest nieobliczalna, coś co działa dobrze u mnie, na przykład, może paść u Ciebie po dwóch dniach :wink:

Gigabyte MA785GT-UD3H /AMD785G, DDR3 1333/ , karta HD 6850, RAM G.Skill 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 HK,690T(x6).Płyta jak widać nie ma SATA3 . Upatrzyłem Samsung 830, kwestia pojemności-cenowo wersja 64GB mi odpowiada ale nie wiem czy rozsądniej dołożyć 240 zł do wersji 128 GB.Założenie jest takie, że i tak na instalacje pozostałych programów (systemowe jak AV, friewall itp. na SSD), i ew. gier będzie HDD 7200rpm.Moja płyta to SATA II, na razie nie chce mi się jej ruszać. Widziałem na allegro dyski SSD na PCiex, dobre to w przypadku braku SATA III?Przy przesiadce na SSD, wypada wydajnościowo przesiąść się na x64 i 8GB RAM?