Jaki dysk twardy do Pc? 2,5" czy 3,5"?

Witam. Zaczyna mi się psuć hdd w komputerze stacjonarnym i chciałbym kupić nowy. W przyszłości zamierzam kupić laptopa więc pomyślałem że kupię może dysk 2,5"(taki jak do laptopa) i podłącze go. Czy w takim dysku jest złącze SATA takie jak w hdd do zwykłego desktopa? I jak jest zasilany? Przez taki kabel? Czy może lepiej kupić 3,5" a przy zakupie laptopa go sprzedać?

Pozdrawiam!

Tak, dyski SATA 2,5" są podłączane identycznie, jak 3,5".

Będzie wszystko poprawnie chodziło.

Małe dyski są wydajnościowo gorsze od 3,5" (tragedii nie ma), jednak są praktycznie nie słyszalne i zużywają śladowe ilości prądu. Są także nieco droższe. Sam zdecyduj.

PS. Przecież jak zakupisz laptopa, to już w nim będzie dysk.

Zazwyczaj w laptopach dyski mają standardowe złącze SATA ale z doświadczenia wiem że w niektórych mają niestandardowe (miałem już takie na serwisie) więc kupując twardziela 2,5" prawdopodobnie kupisz takiego co będzie ci działał w pc ale nie masz pewności czy kupując lapka będzie on miał takie samo złącze.

Poza tym jeśli myślisz że przerzucisz dysk z zainstalowanym windowsem z pc do lapka i będzie on działał to bardzo się mylisz bo na 100% system nie będzie miał odpowiednich sterowników do tego sprzętu i będzie konieczna reinstalacja systemu (z linuxem prawdopodobnie by to się udało ale nie z windowsem).

Tak więc lepiej kupić zwykły hdd, zwłaszcza że kupując lapka zazwyczaj dostajesz go z dyskiem i zainstalowanym już systemem.

Tak. Wiem o tym :slight_smile:

ja bym na twoim miejscu kupił 3.5

jak kupisz lapka to tam przecież będzie dysk :smiley:

pozatem 3.5 jest bardziej wydajniejszy od 2.5

2.5 ma prędkość obrotową 5400

a 3.5 7200

Prędkość obrotowa talerzy ma się nijak do wydajności dysku.

ok niech będzie przepraszam za pomyłkę :frowning:

ale 3.5 jest tańszy od 2.5

i są większe pojemności :smiley:

:smiley:

Nie ma pewności, że nie będzie działał. Mój Windows 7 przetrwał zmianę płyty głównej z procesorem, nawet nic nie musiałem doinstalowywać. Zmiana była z AMD na Intela.

czytałem coś że wielu się udaje takie coś ale tylko z windows 7

i może i z vistą

ale z xp by nie przeszło :slight_smile:

Gdzieś się natknąłem niedawno na jakimś forum, że z taką zmianą sprzętu dał sobie radę XP.

Nie ktore modele 3,5 cala maja 5400 obrotow, co do “przetrwania” wymiany platformy jest to loteria, np. wymienialem mobo w desktopie to komputer uruchomil sie (windows xp), na laptopie z win7 wyciagnolem dysk, podlaczylem do desktopa (platforma amd, lapek intel) i tez wstal jedynie troche przemielil bo sterownikow szukal i czesc nie dziala, ale system dzialal.