Jaki dysk twardy do Pc? 2,5" czy 3,5"?

(stanek.94) #1

Witam. Zaczyna mi się psuć hdd w komputerze stacjonarnym i chciałbym kupić nowy. W przyszłości zamierzam kupić laptopa więc pomyślałem że kupię może dysk 2,5"(taki jak do laptopa) i podłącze go. Czy w takim dysku jest złącze SATA takie jak w hdd do zwykłego desktopa? I jak jest zasilany? Przez taki kabel? Czy może lepiej kupić 3,5" a przy zakupie laptopa go sprzedać?

Pozdrawiam!

(Db2524) #2

Tak, dyski SATA 2,5" są podłączane identycznie, jak 3,5".

Będzie wszystko poprawnie chodziło.

Małe dyski są wydajnościowo gorsze od 3,5" (tragedii nie ma), jednak są praktycznie nie słyszalne i zużywają śladowe ilości prądu. Są także nieco droższe. Sam zdecyduj.

PS. Przecież jak zakupisz laptopa, to już w nim będzie dysk.

(scripter1) #3

Zazwyczaj w laptopach dyski mają standardowe złącze SATA ale z doświadczenia wiem że w niektórych mają niestandardowe (miałem już takie na serwisie) więc kupując twardziela 2,5" prawdopodobnie kupisz takiego co będzie ci działał w pc ale nie masz pewności czy kupując lapka będzie on miał takie samo złącze.

Poza tym jeśli myślisz że przerzucisz dysk z zainstalowanym windowsem z pc do lapka i będzie on działał to bardzo się mylisz bo na 100% system nie będzie miał odpowiednich sterowników do tego sprzętu i będzie konieczna reinstalacja systemu (z linuxem prawdopodobnie by to się udało ale nie z windowsem).

Tak więc lepiej kupić zwykły hdd, zwłaszcza że kupując lapka zazwyczaj dostajesz go z dyskiem i zainstalowanym już systemem.

(stanek.94) #4

Tak. Wiem o tym :slight_smile:

(pakierhakierxd) #5

ja bym na twoim miejscu kupił 3.5

jak kupisz lapka to tam przecież będzie dysk :smiley:

pozatem 3.5 jest bardziej wydajniejszy od 2.5

2.5 ma prędkość obrotową 5400

a 3.5 7200

(scripter1) #6

Prędkość obrotowa talerzy ma się nijak do wydajności dysku.

(pakierhakierxd) #7

ok niech będzie przepraszam za pomyłkę :frowning:

ale 3.5 jest tańszy od 2.5

i są większe pojemności :smiley:

:smiley:

(Db2524) #8

Nie ma pewności, że nie będzie działał. Mój Windows 7 przetrwał zmianę płyty głównej z procesorem, nawet nic nie musiałem doinstalowywać. Zmiana była z AMD na Intela.

(pakierhakierxd) #9

czytałem coś że wielu się udaje takie coś ale tylko z windows 7

i może i z vistą

ale z xp by nie przeszło :slight_smile:

(Db2524) #10

Gdzieś się natknąłem niedawno na jakimś forum, że z taką zmianą sprzętu dał sobie radę XP.

(Azazel33) #11

Nie ktore modele 3,5 cala maja 5400 obrotow, co do "przetrwania" wymiany platformy jest to loteria, np. wymienialem mobo w desktopie to komputer uruchomil sie (windows xp), na laptopie z win7 wyciagnolem dysk, podlaczylem do desktopa (platforma amd, lapek intel) i tez wstal jedynie troche przemielil bo sterownikow szukal i czesc nie dziala, ale system dzialal.