Jaki dysk twardy na moją płytę?

Witam!

Posiadam płytę główną MSI 915PL Neo-V. Chciałbym wymienić dysk twardy na większy (lub, jeśli jest taka możliwość, dołożyć nowy, aby mieć dwa), ponieważ dotychczasowe 120GB już mi nie wystarcza, gdyż na Windows przeznaczone mam jedynie 21GB. Przydałoby mi się jeszcze ok. 40GB (nie pogardziłbym większymi pojemnościami).

Pytania:

Na co mam patrzeć? Jaki typ dysku? Na stronie mojej płyty (http://pl.msi.com/index.php?func=prodde … rod_no=179) jest coś takiego:

On-Board IDE / SATA SATA

• One Ultra DMA 66/100 IDE controllers integrated in ICH6.

  • Supports PIO, Bus Master operation modes.

  • Can connect up to two Ultra ATA drives.

• Serial ATA/150 controller integrated in ICH6.

  • Up to 150MB/sec transfer speeds.

  • Can connect up to four Serial ATA devices.

  1. Jakie ceny mają takie dyski (różne pojemności)?

  2. Czy opłaca się kupować dysk używany?

  3. Na jakie firmy najlepiej patrzeć? (teraz mam Western Digital)

  4. Czy mój zasilacz 350W to wytrzyma?

Mój sprzęt:

MSI 915PL Neo-V

GeForce Gainward 9600GT 512MB

Pentium 4 3.02 GHz

dysk 120GB WD

napęd CD/DVD Samsung SH-W162C

to jest ważne:

4 x SATA drive connectors

możesz kupić samsunga f2 500gb za około 150 zł

Najbardziej opłacalne są dyski 500GB, koszt ok. 150zł, mniejszych nie ma sensu kupować, różnica w cenie byłaby najwyżej kilkanaście zł (ta sama mechanika, tylko mniejsza powierzchnia talerza wykorzystana).

Marka do wyboru: Samsung, WD, Seagate.

Najlepiej SATA, płyta powinna mieć dodatkowe złącza SATA. Teraz dyski obsługują SATA2, a płyta ma starsze SATA1, ale są one kompatybilne, w praktyce dysk będzie wolniejszy co najwyżej 10%.

Nie opłaca się kupować używanych dysków, mają i tak ograniczoną żywotność i niewiele im mogło zostać, mogą być uszkodzone itp. A nowe dyski nie są takie drogie.

Nie wiem, czy zasilacz wytrzyma, trochę mało ma już na taką konfigurację jaka jest. Dysk pobiera 5…20W.

Może po prostu wymiana dysku? Wyjęcie starego i włożenie nowego, wtedy pobór energii nie powinien wzrosnąć, wręcz nowe dyski mniej zużywają prądu niż starsze.

Właśnie znalazłem w domu dysk: Seagate ST320410A. Co prawda to tylko 20GB, ale zawsze coś. Byłby dobry?

150zł to dla mnie zdecydowanie za dużo… Nie ma czegoś tańszego? Na prawdę 40GB wystarczy.

To wejdź na skapiec.pl lub podobny i szukaj najtańszego (160GB od 100). A jak chcesz tanio to kup jakiegoś przechodzonego byle bez relokowanych sektorów. Na allegro możesz szukać poserwisowych śmieci (lub używek) tyle tylko czy jest sens? Lepiej kupić o jakiegoś typa lub ziomka z okolicy który wymienił sobie na większy/nowszy a starego się pozbywa (zazwyczaj za grosze).

p.s. @Loreno, tak będzie dobry o ile jeszcze jest sprawny,

p.s.2 @chojinka jak już Samsung to Spinpoint F3 a nie F2

no i to jest marnowanie kasy bo 40gb są stosunkowo drogie/ stare i najczęściej w krytycznym stanie. chyba że kupisz pseudo nowy dysk 40gb i wywalisz kasę w błoto