Jaki dysk twardy pod Windowsa?

Witam, mam zamiar kupić obudowę SilentiumPC Regnum L50 Pure Black i dysk twardy Seagate Barracuda, 3.5’’ 1TB Sata/600. I mam do was parę pytań:

  1. Czy ta obudowa to dobry wybór?

  2. Czy ten dysk twardy to dobry wybór?

  3. Jak podłączę dysk twardy razem z moim starym dyskiem 260GB i Windowsa zainstaluję na stary dysk, a na nowy będę instalował różnego rodzaju gry, programy itp. To czy da się tak zrobić i czy to będzie dobry pomysł?

  4. Czy wymagane są jakieś sterowniki do dysku twardego?

  5. Czy wystarczy podpiąć dysk twardy do komputera i zacznie działać?

Linki do sklepu:

http://www.morele.net/obudowa-silentium … za-426471/

http://www.morele.net/dysk-seagate-barr … em-432403/

Ad 3 i 5: Sugeruję odwrotnie zrobić! Czym nowszy i szybszy dysk, to na nim powinien być system. Dysk 260 GB potraktuj jako “magazyn” na programy, fotki, filmy, dokumenty itp. Na czas do zainstalowania systemu nie radzę tymczasowo podłączać drugiego, niesystemowego dysku. Po zainstalowaniu systemu na głównym dysku wyłącz komputer i podłącz kable do tego drugiego dysku. Zostanie wykryty podczas startu samoczynnie. Jednak zacznie działać dopiero po “zarejestrowaniu” go w systemowym Zarządzaniu dyskami.

Pan Poraj , dobrze radzi w sprawie wyboru dysku na system. Na nowym zainstalujesz system i podzielisz go na partycje przy instalacji albo wcześniej programem zewnętrznym . Partycja systemowa w okolicach 40- 50 GB plus minus powinno na system wystarczyć, Drugą partycję utworzysz na gry sam musisz ustalić ile i o jakich rozmiarach masz gry plus zapas na doinstalowanie w przyszlości. I następna partycja na dane : filmy zdjęcja i inne umieścisz na jednej partycji chyba że jeszcze rozdzielisz filmy i zdjęcia oddzielnie i dokumenty. Przy większej ilości partycji jak 4 jedną musisz utworzyć rozszeżoną i z niej utworzysz logiczne co da możliwość zrobić w sumie więcej jak 4 o ile aż tyle będziesz potrzebował. A drugi dysk sugestia ten starszy podłączysz jak uporządkujesz nowy jak pisał Pan Poraj , i jak ten stary był używany to prawdopodobnie jest z formatowany chyba że wyczyściłeś to po podłączeniu powinien przy starcie systemu pojawić się komunikat o drugim dysku i sam się zainstaluje i powiniem być gotowy do użycia odczytu danych na nim jak są. Jak nowy dysk czysty to w zarządzaniu dyskami z poziomu windowsa powinno wystarczyć go z formatować naprzykład w NTFS. I drugi dysk może być na różne dane; naprzykład kopie bezpieczeństwa backub, obraz partycji systemowej i inne dane.

Jak już uporządkuję nowy dysk i zainstaluję na niego Windowsa to jak potem mam z formatować stary dysk? Bo jak jest Windows na starym dysku to go nie z formatuje. I jak włączę dwa dyski na których jest Windows to nic się nie stanie?

Możesz użyć botowalny http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

albo inny program tego typu i dać delete na partycję systemową przy okazji czyszcąc informację o systemie w sektorze MBR starego dysku . A na pozostałych partycjach pozmieniasz litery partycji i nazwy na takie żeby się nie dublowały z nowym dyskiem , jedńą z tych partycji powiększysz o nieprzydzielone miejsce powstałe po usunięciu partycji systemowej.

To ja może po prostu nie będę podłączał starego dysku twardego :wink: Dysk 1TB powinien wystarczyć, podzielę go na 3 partycje. Na jednej Windows, na drugiej gry i programy, a na trzeciej dokumenty. I proszę jeszcze o odpowiedzi do:

  1. Czy ten dysk twardy to dobry wybór?

  2. Czy wymagane są jakieś sterowniki do dysku twardego?

  3. Czy wystarczy podpiąć dysk twardy do komputera i zacznie działać?

Osobiście wybierałbym dysk WD. Co do sterowników to jak będziesz instalował Xp i będziesz chciał żeby pracował jako sata achci to w biosie musisz się upewnić czy tak usawione jest sata bo może być na ide. Na ustawieniach ide Xp i Win 7 zainstalujesz. A na ustawieniach sata achci do Xp dogrywa się sterowniki sata achci przez program n lite integruje się z instalatorem. Jeśli jest możliwość ustawienia w biosie sata jako ide i nie czujesz się na siłach żeby z integrować te sterowniki to takie ustawienie chyba zostawisz. Chyba że instalujesz Win 7 to nie ma problemu bo ma już w sobie sterowniki sata achci, czy ide.

LogiCC , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038