Jaki format obrazków na stronę?

Mam dylemat, jaki jest najlepszy format do grafiki. Mam trochę tej grafiki (przeźroczystej) - przykład. W przykładzie wszędzie jest .PNG, myślałem o .GIF’ie, chodzi mi oto aby nie zamulało przy ładowaniu.

Według mnie .PNG to najlepsze rozwiązanie.

Jeżeli chcesz zaoszczedzić na miejscu i transferze to gif, ale ja zawsze wybieram png, lepsza jakość jak dla mnie :wink:

jeżeli to tylko tło??

Jeżeli tło to bym wybrał PNG 8)

a jak wygląda konfrontacja PNG vs. GIF - w szybkości ładowaniu strony??

Co do png, będziesz miał problemy z przezroczystością pod ie.

Taka ogólna zasada - obraz z dużą ilością przejść tonalnych, z małą ilościa ostrych krawędzi, np. fotografia -> jpg

Obraz z małą ilością kolorów i przejśc pomiędzy nimi, z ostrymi krawędziami - np. niektóre buttony, grafiki robione w programach wektorowych -> png

gif to format już stary, kiepsko wspiera przezroczystość. Ale może być jedynym ratunkiem, jesli musi to być przezroczystość i musi być ie.

akurat w IE nie ma problemu z przezroczystością

cytat z wikipedi

Po za tym, jeżeli dobrze pamiętam zastosowanie *.gif do zastosowań komercyjnych wymaga zgody tych co ma patent.

w IE 6 jest problem…

O co chodzi z tym patentem??

Nic już tym niezrobie, że IE 6 nieprzezroczystuje obrazków

Animologic , gif jest opatentowany i prawa do niego ma tylko właściciel praw. Przy zwykłych projektach można go używać bez przeszkód, ale w przypadku komercyjnym należy pytać o zgodę na jego użycie.

Natomiast jeśli chodzi o problemy z przeźroczystością PNG w przeglądarkach IE >5 - są skrypty, które to korygują :wink:

ludzie jaki patent o czym wy gadacie?! ruszcie się i poczytajcie cokolwiek zanim zaczniecie innych wprowadzać w błąd

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/GIF

Edit:

Airborn , ja wiem co miałeś na myśli, dałem to dla którzy o tym nie wiedzieli ;p

właśnie to miałem na myśli, wszelkie patenty związane z gifem już dawno wygasły (zdaje się, że jeszcze przed cytowanym powyżej 1 października 2006)

Te skrypty korygujące png dla ie >5.5 są niewiele warte, więcej czasami wynika z nich problemów niż pożytku.Wystraczy trochę poszukać na ten temat. Jednyną możliwością dla ie>5.5 jest gif, niestety czasami ułomną(przezroczystość tylko binarna).

Jesli strona ma wszędzie wyglądać tak samo, czasai trzeba kombinować, np zamiast zdawać się na przezroczystość podkładać ręcznie tło w programie graficznym i na strone dawać jako jpg albo png.

A to sorry, nie doczytałem. W związku z tym książka z 2007 roku mnie zmyliła, bo pisała że na gif są prawa patentowe. Ale nie zmienia to faktu, że png to następca gif.