Jaki format obrazu na strone internetową(png czy jpg)

Witam

jak w temacie chodzi mi o to jaki format plików mam dawać na strone(które będą wyglądały lepiej) a jakto png to z przeplotem czy bez

Witam

wedlug mnie na stronke format jpg:D

Moim zdaniem png ponieważ obsługuje przeźroczystość i jest w całkiem niezłej jakości

jeśli chodzi o przeplot

I właśnie dlatego lepiej jest *.jpg, gdyż *.png ma sporą wagę jak na pliki graficzne na stronie www, gdy mamy jakiś lay i po pocięciu zapiszemy jako *.png.

czyli generalnie doszliście do wniosku że trzeba użyć obu formatów :slight_smile: jpg tam gdzie jest duże tło a png na małe elementy z zaokrągleniami których jakaś tam część ma być przezroczysta i odsłaniać jpeg-a

Ja zawsze zapisuję pliki w .png. Obsługuję on przezroczystość a .jpg nie.

Obecnie już mało kto korzysta z prędkości modemowych i według mnie ściągnięcie kilku kilobajtów więcej nie powinno stanowić dla większości internautów problemu (oczywiście niektórzy płacą za pakiety danych i tu liczy się każdy kilobajt). Dlatego w zależności od programu jakim tworzysz grafikę wybierałbym format. Przykładowo PhotoShop robi bardzo ładne “jotpegi” nie powodując widocznej utraty jakości przy stosunkowo niskiej wadze. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę GIMPa to lepiej przygotować plik wyjściowy w formacie PNG - jest naprawdę pierwszej klasy, ale GIMP z JPGami sobie zbytnio nie radzi - waga ich jest większa niż u PSa a przy tym często można dostrzec oznaki kompresji.

Także weź pod uwagę wszystkie powyższe opinie, pamiętając że png obsługuje przezroczystość.

Moja teoria na ten temat jest taka, ze niektory elementy lepiej zapisywac w gif/png a inne w jpg.