Jaki format potrzebny, by druknąć?

Witam.

Mam bardzo ważne prace w rozdzielczości 450x700 i temu podobne, nie przekraczające 600x1000 pikseli i mam pytanie, czy da to wydrukować powiedzmy w formacie 21x30? A jeśli nie, to jaki jest maksymalny rozmiar, by po druku foty wyglądały ostro i jak się należy?

I jeszcze jedno - jakie powinny być proporcje szerokości do wysokości, by wydruk był idealny względem 21x30,5 cm?

Jeżeli chcesz drukować w drukarni, to wymagana rozdzielczość zdjęcia musi wynosić minimum 300dpi - wtedy masz gwarancję dobrej jakości. Oczywiście schemat kolorów CMYK.

300dpi … czyli jaka to rozdzielczość?

Chodzi generalnie o to, że ja wysyłam do firmy zajmującej się drukowaniem zdjęć cyfrowych, ale nie wiem jaka jest minimalna rozdzielczość by wydrukowali mi to na papierze 21x30.5cm ? Przykładowo grafika 800x600 chciałbym wydrukować i da radę do formatu 21x30 albo 15x21?

600x1000 piksele = 21.17x35,28 cm

450x750 piksele = 15.88x24,69 cm

21x30,5 cm = 595x865


21x30 cm = 595x850 pikseli

15x21 cm = 425x595 pikseli

W obu przypadkach zdjęcie w rozdzielczości 800x600 Ci trosze zniekształci jeśli mówimy o druku na całą stronę.

Jesteś pewien, że 21x30 = 595x850 pixeli? A co z DPI? Oni to konwertują jakoś czy jak? Nie mam doświadczenia jeśli chodzi o druk, więc pytam.

kamiennikl pisałem o rozdzielczości zdjęcia - 300 dpi, nie wymiarach zdjęcia w pikselach.

Masz zdjęcie w obojętnie jakich wymiarach. W programie graficznym zmieniasz rozdzielczość na 300 dpi i skalujesz na 100% - wtedy wyjdzie Ci wymiar zdjęcia w tej rozdzielczości, które wyjdzie w druku bardzo dobrze.

Jeżeli chcesz skalować zdjęcie do konkretnych wymiarów, wtedy przy zmianie rozdzielczości nie skalujesz do 100% - zdjęcie zostanie powiększone, ale mogą wyjść piksele.

Trudno to wytłumaczyć nie pokazując efektów - jeżeli będzie potrzeba, to mogę wrzucić screny z PS, ale to trochę zajmie :frowning:

Możesz się też skontaktować z firmą i spytać jaką rozdzielczość minimalną potrzebują. Nie dawaj im zdjęć czy projektów, żeby sami to zrobili. Możesz żałować. Siedzę w tej branży i czasem ręce opadają jak niektórzy podchodzą do zlecenia. Odwalają manianę. Aha, zdjęcia do druku zapisuj w formacie *.tiff i schemacie kolorów CMYK.

Rozumiem kolego rozumiem. Obrazkowo nie trzeba tłumaczyć ;).

Monczkin - goście z tej firmy w razie konieczności sami zmieniają schemat na CMYK?

PS: jeśli zapisuje w TIFie to w ilu bitach?

Zależy.

Jeżeli ripa (świecenie klisz) mają ustawione na zamianę kolorów na CMYK, to tak. Mogą też mieć ustawionego ripa, że wywali im błąd i nie będą tym się zajmować. Powiedzą, jest źle i poprawiaj. Inna sprawa - efekt takiej zamiany może być koszmary. Miałem sytuację, że dałem kolory w RGB i efekt był dołujący.

Jeżeli oni mają to złożyć i przygotować do druku na podstawie otrzymanych materiałów od Ciebie, to łaski nie robią. Muszą to zrobić. :slight_smile:

Straszę tak, ale miałem kilka nieprzyjemnych “przygód”, i wolę dmuchać na zimne. Jeżeli nie dopilnujesz tego, to różnie to bywa. A zamiana kolorów na CMYK zajmuje chwile i jest pewność, że nic się nie stanie. A *.tif zachowuje ten schemat, więc nie ma problemu.

O tifie pisze dlatego, że w przeciwieństwie do innych formatów graficznych zachowuje wszystkie informacje bez żadnych strat i wychodzi bardzo dobrze w druku.

Złączono Posta : 17 Listopad 2006, 17:01:03

W 8 bitach wystarczy. 16 bitów się nie stosuje.

Moze ta tabelka ci pomoże :slight_smile:

aaaaalm7.th.jpg

przepraszam podam dyskusje w miare wyczerpuje temat :slight_smile:

8czy 16

tylko w tiff"ie i raw"ie w CMYK (do innych plikow zakladam dostepu niemasz)bo moga miec inne ustawienia programow to tez zalezy podczym naswietlaja moze byc juz od 225 dpi (ale stosuje sie to faktycznie przy duzych projektach)

a i sa one bez kompresji (przy odtwazaniu i ponownym zapisywaniu nie tracisz zadnych danych)

jezeli chcesz zrobic z jakosci adawara plakat to niema szansy zadnej bez wzdledu jak wielki plik z tego zrobisz

a najlepiej zadzwonic poadza wszelkie potrzrebne dane :slight_smile: