Jaki jest najlepszy program do obrobki zdjec?

(Kika2510) #1

jaki jest najlepszy program do obrobki zdjec po polsku pelna wersja?

Piszcie!:wink:.

(adam749) #2

Darmowy GIMP, a p艂atny Photoshop.

(Krzkaczor) #3

No najlepszy to poj臋cie wzgl臋dne :wink: ale tak jak powiedzia艂 Adam darmowy gimp:

http://www.google.com/search?q=gimp&ie= ... =firefox-a

a p艂atny PS.

(Marcin L339) #4

Korzystam z GIMPa, ale fajny te偶 jest Paint.NET.

(Poniaatowski) #5

Polecam r贸wnie偶 Photofilter - jest dost臋pny na naszym Vortalu.

(Meg83) #6

zale偶y co b臋dziesz robi膰 ze zdj臋ciami

ciekawe efekty i przekszta艂cenia, fotomonta偶e itp: photoshop, bezp艂atny- gimp

je偶eli chcesz mie膰 tylko mo偶liwo艣膰 kadrowania, zmiany balansu kolor贸w, nasycenia itp- to wykona niemal ka偶dy program czy przegl膮darka graficzna jak darmowe irfan view czy xn view

(DobryLuk) #7

Za le偶y co masz na my艣li m贸wi膮c "obr贸bka zdj臋膰".

Je偶eli chodzi Ci o "wywo艂ywanie" zdj臋cia z RAWu do JPGa to jeden z najlepszych b臋dzie Adobe Lightroom ale dla amatora do艣膰 drogi. Natomiast z darmowych Rawtherapee ma spore mo偶liwo艣ci.

Natomiast je艣li chodzi Ci tylko o obr贸bk臋 JPG'贸w, to jak ju偶 poprzednicy wymienili kr贸luje Photoshop ale Corel Photo-Paint niewiele mu ust臋puje, a nawet niekt贸rzy stawiaj膮 go wy偶ej nad Photoshopem. Potem ju偶 jest przepa艣膰 nad kolejnymi programami do obr贸bki fotografii.

Z darmowych to numerem 1 jest GIMP, i cho膰 mo偶liwo艣ci ma przeogromne - zbli偶one do powy偶szych, to JPGi wyj艣ciowe (po obr贸bce) z GIMPa wa偶膮 wi臋cej ni偶 Photoshopowe, a kompresja jest bardziej zauwa偶alna.

No i jeszcze jedno, bo mo偶e jako "obr贸bk臋" uwa偶asz samo kadrowanie, wyostrzanie, rozja艣nianie... itp. proste operacje, to w takim przypadku wystarczy Ci zwyk艂a przegl膮darka obraz贸w, jak chocia偶by IrfanView.

(Phobos64) #8

#-o

Bzdura! Corel Photo Paint to szajs gorszy od wielu darmowych tzw program贸w graficznch z trzema funkcjami na krzy偶. Je偶eli kto艣 jest w tym programie zrobi膰 cokolwiek to nic, tylko pogratulowa膰 samozaparcia i sk艂onno艣ci masochistycznych, bo ju偶 lepiej robi膰 to w Paincie.

A osobom "stawiaj膮cym go wy偶ej nad Photoshopem" doradzam szybki powr贸t do szko艂y by zdoby膰 solidn膮 dawk臋 informacji na temat: "dlaczego nigdy CPP nie b臋dzie lepszy od PS".

Od siebie dodam - do zwyk艂ego rozja艣niania, korekcji czerwonych oczu, zmiany nasycenia czy poziom贸w mo偶na u偶y膰 XnView, czy Infran View, do bardziej zaawansowanych rzeczy Gimp, do cud贸w Photoshop :slight_smile:

(Meg83) #9

to ju偶 lekka przesada, jest mn贸wsto funkcji podobnych jak w photoshopie, s膮 efekty, maski, klonowanie/stempel/, warstwy...

racja to nie jest photoshop- co艣 jakby ta艅sza opcja, o wiele lepsza ni偶 bo偶yszcze open source- gimp...

dla os贸b przyzwyczajonych do ps-贸w jest k艂opot z przestawieniem si臋 na niego...wiem to z autopsji; w pracy jak na arzie niestety u偶ywam Photo Painta- w domu tylko i wy艂膮cznie PS

(Phobos64) #10

Wcale nie przesadzi艂em, poka偶 mi cho膰 jednego zawodowego grafika, kt贸ry maj膮c do dyspozycji oba programy b臋dzie co艣 robi膰 na CPP. 呕eby by艂o zabawniej pracuj臋 zawodowo jako grafik i znam te偶 wielu innych, oraz ich opinie o tym programie. Je偶eli chcesz pozosta膰 przy swoim naiwnym zdaniu to prosz臋 :slight_smile:

No teraz to ju偶 przegi臋艂a艣! Nie lubi臋 Gimpa, ale CPP lepszy od Gimpa? :rotfl2:

(DobryLuk) #11

Hej, kolego czy nie zagalopowa艂e艣 si臋 z odpowiedzi膮?

Autorka pyta艂a tylko o najlepszy program do obr贸bki zdj臋膰 nie do tworzenia grafiki.

Ja zawodowo jako grafik nie pracuj臋, ale ko艅czy艂em studia - grafik臋 komputerow膮 i r贸wnie偶 mam niema艂e poj臋cie w w/w temacie i dlatego pozwoli艂em sobie napisa膰 o CPP. Oczywi艣cie CPP mo偶liwo艣ciami PSowi ust臋puje, ale do obr贸bki zdj臋膰 jest on wr臋cz stworzony i nadaje si臋 idealnie. Naturalnie pod poj臋ciem obr贸bki zdj臋cia rozumiem poziomy, krzywe, nasycanie, rozja艣nianie, skalowanie, wyostrzanie itd. Natomiast wchodz膮c ju偶 w prac臋 na warstwach i u偶ywanie filtr贸w wszelkiej ma艣ci jest dla mnie grafik膮 grafik膮.

Zgadzam si臋, 偶e zawodowi graficy u偶ywaj膮 w 90% PSa, ale to jeszcze nie znaczy, 偶e jest lepszy od CPP. To temat na oddzieln膮 d艂ug膮 dyskusj臋.

Faktem te偶 jest, 偶e w Polsce do grafiki wektorowej w wi臋kszo艣ci drukarni, u偶ywa si臋 Corel Draw, a czy jest on lepszy od Illustratora? Moim zdaniem jest wr臋cz przeciwnie, wi臋c to 偶e wi臋kszo艣膰 ludzi u偶ywa dany program nie musi by膰 wyznacznikiem jego mo偶liwo艣ci.

(Phobos64) #12

Widzisz kolego, ja nie uczy艂em si臋 na studiach o bzdurnych programach, a wiem 偶e propaguj膮 Corela :slight_smile: Grafik膮 bawi艂em si臋 prawdopodobnie wcze艣niej ni偶 ty, bo zaczyna艂em w latach 90 na Amica Paint, kt贸ry by艂 wg mnie najlepszy, to na 8miobitowcu, potem wspania艂y Deluxe Paint na Amidze, jednak du偶o lepszy by艂 Briliance, a potem Deluxe Paint na PC i wiele innych, kt贸rych ju偶 nazw nie pami臋tam, a偶 zacz膮艂em u偶ywa膰 PS i pozosta艂ych produkt贸w tej firmy i wiem jaka jest przewaga tego programu nad 艣miesznym Corel Photo Paint bo by艂em zmuszony kiedy艣 co艣 w nim poprawia膰 i wiesz co? Zrobi艂em to samo du偶o lepiej i du偶o szybciej zaczynaj膮c od pocz膮tku, i z pe艂n膮 satysfakcj膮 powiem 偶e ka偶dy grafik poza jednym, kt贸ry si臋 jeszcze uczy, ma u nas odinstalowany ten program :slight_smile:

Je偶eli udowodnisz mi, 偶e Corel Photo Paint:

• ma korekcj臋 efekt贸w dzia艂aj膮c膮 na maskach wektorowych, kt贸re w dodatku mo偶na 艂膮czy膰 (warstwa nad warstw膮, warstwy po艂膮czone)

• jest w stanie pracowa膰 z obrazkiem 16x4m (chodzi o metry) dla przyk艂adu

• kt贸ry pozwala pracowa膰 z obiektami wektorowymi bez utraty jako艣ci

• jest w stanie wygenerowa膰 nie przeskalowany plik tiff (Corel te偶 ma z tym problemy chyba nawet do dzi艣)

• wsp贸艂pracuje z takimi pluginami jak FluidMask i NeatImage, oraz innymi profesjonalnymi dodatkami

• oraz w kt贸rym miejscu podczas zapisu albo by膰 mo偶e tworzenia mo偶na danemu plikowi przypisa膰 profil kolor贸w np Euroscale Uncouated v2

• kt贸ry pozwala wyci膮膰 obiekt przy pomocy pi贸rka,

• a je偶eli kraw臋dzie s膮 poszarpane ma osobne narz臋dzie, kt贸re pomo偶e si臋 z tym upora膰

• pozwala pracowa膰 z warstw膮 z 3 i wi臋cej masek

• eskportuje i importuje krzywe

• obs艂uguje bichromi臋, jest w stanie poprawnie wczyta膰 pdf'a i zapyta膰 czy chc臋 zmieni膰 mu profil kolor贸w

• ma obs艂ug臋 typografii dla wpisywanego tekstu i nie wykrzacza si臋 przy co dziwniejszych fontach

• ma efekty w rodzaju cie艅 wewn臋trzny, faza i p艂askorze藕ba i wiele innych

• w ko艅cu 偶e ma wygodn膮 nawigacj臋 po obszarze roboczym (hahaha)

by wymieni膰 tylko te, kt贸re mi przysz艂y do g艂owy w ci膮gu paru chwil, to przyznam ci racj臋, w przeciwnym wypadku potwierdzisz tylko to, 偶e tak naprawd臋 na studiach niewiele si臋 mo偶na nauczy膰, bo ca艂ej reszty dowiadujesz si臋 zdobywaj膮c do艣wiadczenie, kt贸rego ci wida膰 brakuje, wnioskuj膮c z wypowiedzi :slight_smile:

Chyba takich z pocz膮tku stulecia, bo te kt贸re znam, a m贸wi臋 tu nie tylko o du偶ych drukarniach, maj膮cych ju偶 programy do ripowania, ale tak偶e tych mniejszych, gdyby艣 im wys艂a艂 plik w corelu, pewnie nie wiedzieli by co z nim zrobi膰 :wink:

Corel to jedynie dobre narz臋dzie do wycinania wycinania ploterowego folii albo plotera termicznego, a i to nie zawsze, bo przy eksporcie tego samego dokumentu do formatu plt (dla FroamShapera np) i eps dla WinCuta, ten drugi b臋dzie przeskalowany o klika procent.

I na koniec napisz臋 dlaczego o tym wszystkim wspominam poza tematem tego postu, ot贸偶 po to by jaki艣 niedo艣wiadczony u偶ytkownik forum nie przeczyta艂 wypowiedzi takiego grafika komputerowego po studiach jak ty i by potem nie powtarza艂 bzdur nara偶aj膮c na kpiny ze strony os贸b kt贸re s膮 w temacie. I nie pisz臋 tego, 偶eby ci臋 obrazi膰, tylko dlatego, 偶e nie wiesz co piszesz :slight_smile:

(DobryLuk) #13

Uwierz mi, 偶e niema艂o pracowa艂em z Photoshopem i oczywistym faktem jest, 偶e jest numerem jeden w艣r贸d program贸w graficznych. Jednak autorka pyta艂a wy艂膮cznie o obr贸bk臋 zdj臋膰 i w tej ga艂臋zi CPP nie ust臋puje PSowi. W wi臋kszo艣ci pozosta艂ych zagadnie艅 zgadzam si臋 z Tob膮 =D> ... tylko co to ma wsp贸lnego z fotografi膮?

(Phobos64) #14

PS ma obs艂ug臋 nef'贸w, hdr'贸w i NeatImage jako plugin, co prawda to wszystko poza hdr'ami to dodatki, ale warto je mie膰 pod r臋k膮 w jednym programie. Poza tym pytanie nie dotyczy艂o darmowego programu, ale pe艂nej wersji po polsku. PS spe艂nia te wymagania. I tak jak napisa艂em wcze艣niej -

Corel Photo Paint nie jest dost臋pny osobno, ale z ca艂ym pakietem, czyli Corel Draw, Trace itd.

I to tyle w tym temacie.

(Meg83) #15

to chyba Ty przeginasz- oprno艣膰 i niewielkie mo偶liwo艣ci odstr臋czaj膮 od gimpa,

idiotyczny interfejs w postacki kilkunastu okienek w gimpie- ciekawe kto to wymy艣艂i艂 :slight_smile:

CPP to nie taka tragedia- fakt to 偶adna konkurencja dla PSa opr贸cz cenowej, ale gimpa bije na g艂ow臋- piszesz tak bo by膰 mo偶e swoj膮 przygod臋 z cpp sko艅czy艂e艣 na w艂膮czeniu programu

ciekawe tezy odno艣nie corela draw- program ten jest powszechnie uznawany przez grafik贸w za lepszy od illustartora; zrszt膮na m贸j gust jeden i drugi jest r贸wnie dobry, kwestia upodobania

(Konraz) #16

Ja za艣 uwa偶am, 偶e wiekszo艣膰 odpowiedzi powy偶ej to nic innego jak kl贸tnia i nabijanie post贸w. Pad艂o pytanie, odpowiedzi kilka i zaraz p贸jdziecie sie bi膰.

Wiecej tolerancji. To, 偶e kto艣 ma wiele wiecej do艣wiadczenie niech nie zapomina, 偶e p臋pkiem 艣wiata nie jest.

A wracaj膮c do odpowiedzi:

Jak przygoda ze zdj臋ciami to jedynie obr贸cenie ich lub zmniejszenie to Infran View, XnView.

Je艣li wymazywanie czerwonych oczu to uwierz ze Paint Windowsowwski wystarczy 偶eby z czerwonych kropek zrobi膰 czarne.

Natomiast w przypadku przer贸bbek tre艣ci fotografii. To Przedm贸wcy si臋 wielce spierali. I mo偶na z tego wyczyta膰 co i jak.

(Phobos64) #17

Gimp tylko tak wygl膮da, natomiast CPP nie jest dla niego 偶adn膮 konkurencj膮, poniewa偶 to dodatek do tandetnego programu do grafiki wektorowej, podobnie jak r贸wnie beznadziejny Trace ;]

Napisa艂em wcze艣niej

Wyt艂umacz mi zatem dlaczego mam dajmy na to kupi膰 ca艂y pakiet, z niepotrzebnymi programami by skorzysta膰 z w膮tpliwej jako艣ci programu graficznego?

Nie wiem jakich ty znasz grafik贸w, ale je偶eli kto艣 twierdzi 偶e Corel jest lepszy od Illustratora to szczerze mu wsp贸艂czuj臋, bo wida膰 nigdy nie mia艂 okazji u偶ywa膰 tego drugiego.

Corel to jest tani programik wektorowy dla pa艅 w biurze kt贸re chc膮 sobie zrobi膰 plakat np. Jego wykorzystanie zar贸wno w webmasteringu jak i dtp jest przynajmniej uci膮偶liwe i co najmniej daremne, wi臋kszo艣膰 tzw efekt贸w sypie si臋 na wszelkie mo偶liwe sposoby w druku, zdarza mi si臋 przerabia膰 takie dzie艂a i wiem co m贸wi臋, nawet zwyk艂y gradient potrafi si臋 sypn膮膰 :wink:. Jedyne co go broni to to, 偶e jest prosty w obs艂udze.

Zar贸wno nawigacja po obszarze roboczym, edycja krzywych, jak i szybko艣膰 dzia艂ania przy operacjach typu dodaj kontur w bardziej skomplikowanych obiektach po prostu powala. Jego b艂臋dy nie naprawione przez wiele wersji dobijaj膮 a ka偶da kolejna ma inne ciekawsze. Poza tym ko艂o w Corelu nie jest ko艂em! Proponuje zrobi膰 sobie ko艂o, sklonowa膰 - ctrl d, to drugie obr贸ci膰 o 45 stopni i wycentrowa膰 oba, a nast臋pnie obejrze膰 w powi臋kszeniu.

Jeste艣my w dziale "na luzie" poza tym raczej trudno mi zarzuci膰 nabijania post贸w, bo nie jest on 2 czy 3 wyrazowy (ani nawet linijkowy), i wcale si臋 nie k艂贸c臋, tylko stanowczo przekonuj臋 :wink:

Mylisz poj臋cia, wi臋c pozostawiam to bez komentarza.

(Meg83) #18

gimp nijak wyglada, tragedia je偶eli swoj膮 przygod臋 z grafik膮 zaczyna si臋 od PSa- nie przypadkowo jest darmowy

masz racj臋 to ca艂kiem inna liga- dobrych program贸w p艂atnych

w jednym na pewno si臋 zgodzimy PS to niebo a reszta p艂atnych to ziemia i s艂aba konkurencja dla niego

tandetny to jest Incscape (r贸wnie s艂aby jak gimp- niestety);

to, ze illustartor jest dro偶szy ni偶 Corel nie oznacza ze jest wart swej ceny i jest lepszy- co kto lubi i zalezy co kto艣 robi, co potrafi;

(Phobos64) #19

A czy mo偶esz zdanie poprze膰 swoje zdanie przyk艂adami? Bo z tego co widz臋 pos艂ugujesz si臋 wy艂膮cznie sloganami i ocen膮 wygl膮du nie za艣 wiedz膮. Nie por贸wnuj Corela do Illustratora skoro nie u偶ywa艂a艣 kt贸rego艣 z nich. InkScape przynajmniej nie skaluje plik贸w i poprawnie eksportuje eps'sy z efektami, czego tzw "p艂atny program" niestety nie potrafi.

Dok艂adnie, je偶eli nie potrafisz obs艂ugiwa膰 Illustratora to nie rozumiem sensu twojej wypowiedzi bo r贸wna si臋 to stwierdzeniu - nie umiem je藕dzi膰 Porsche, dlatego syrenka jest lepsza. Lito艣ci ;]

Prosz臋 wi臋c wymie艅 w czym to Illustrator jest gorszy? Masz niepowtarzaln膮 okazj臋 wykaza膰 swoje racje :slight_smile:

(Meg83) #20

a napisa艂am gdzie艣 偶e jest gorszy? to, ze pisze 偶e s膮 oba dobre to musi oznacza膰 偶e znam jeden i drugi;

to, ze nie mam nic do corela drawa to nie oznacza, 偶e neguj臋 illustaratora- oba s膮 dobre b. dobrze 偶e jest jaka艣 konkurencja nie tak jak w przypadku grafiki rastrowej- to tylko dobrze dla nas- firmy bed膮 musia艂y sie stara膰 ulepsza膰 programy, sprawia膰 je bardziej przyjzanymi, szybszymi itp 偶eby utrzyma膰 si臋 na rynku