Jaki jest najwydajniejszyszy procesor 32-bitowy?

Chciałbym o pomoc w dokoaniu wyboru najwydajniejszego procesora 32-bitowego. Mając do wyboru procesory AMD i Intel, który byłby najlepszym wyborem?

Tak z ciekawości po co ci procesor 32-bitowy? Większość z nich jest przestarzała. Po za tym mamy ci polecić coś pod konkretny soceket? Do jakiego zestawu chcesz go włożyć?

Jakie sprzęt masz teraz
Do czego będzie wykorzystywany
Ile masz na to pieniędzy

Korzystam obecnie z AMD Athlon XP 3300+ a w obudowie „big tower” mam trzy kieszenie na dyski z różnymi systemami. Jednym z nich jest Windows 98 a w pozostałych chciałbym ulokować dwie różne dystrybucje Linuksa 32-bitowego. Okazuje się jednak, że przy obecnym procesorze nie mogę zainstalować niektórych dystrybucji linuksowych. Ponadto zaobserwowałem że na innym komputerze 32-bitowym z Pentium 4 lepszej rozdzielczości pliki multimedialne pracują bez zacięć a w moim przypadku jest z tym problem. Zatem chciałbym zapytać jaki procesor 32-bitowy byłby najlepszy aby zapewnić działanie wszystkim wspomnianym systemom.

Mam Athlona XP 3300+ i chciałbym ustalić, czy mogę poszukać czegoś wydajniejszego, ale nadal 32-bitowego. Co do ceny to musiałbym najpierw wiedzieć jakie modele procesorów wchodziłyby w rachubę i wtedy zdecydowałbym o dalszych poczynaniach.

Bardzo enigmatycznie przedstawiłeś problem, więc postaram się go jeszcze bardziej zakręcić: zdecydowana większość procesorów na rynku - to procesory 32 bitowe. Wyjątkami są AMD Opetron czy Intel Itanium.
Z tego co napisałeś wynika, że masz płytę główną z gniazdem procesora Socket A. Dodatkową zagadką jest to, że AMD nie wyprodukowało Athlona XP 3300+ (najwyższym modelem był 3200+), co może prowadzić do wniosku, że na pokładzie masz Semprona 3300+ - który jest procesorem nowszym od Athlona XP (co może tłumaczyć jego błędne rozpoznawanie przez BIOS czy inne programy diagnostyczne).
Może więc zacznij z drugiego końca: opisz systemy i programy które chciałbyś aby działały lepiej.
Jednakże jeśli mam rację co do platformy (płyty głównej) - to śmiem twierdzić że bez jej całkowitej zmiany się nie obędzie.

najszybsze 32bitowe:
AMD Athlon XP 3300+ (jak masz sprawny taki procesor to jest więcej wart jako kolekcjonerski niż użytkowy)

Intel Pentium 4 570J 3.8GHz

Intel Pentum 4 EE 3.46GHz

Co ty się tak tych 32 bitów trzymasz
Jak dobrze kojarzę masz socket A 462 staruch emeryt
Czeka cię zmiana podstawki z nowych pierwszy Pentium g440p i płytę na podstawkę h110 koszt to około 500zł+ 4gb ddr4 2133mhz ok 120zl
Z używek szukasz I5
2400 i 0łyte h67 lub najlepiej p67 najlepiej wyposażone płyty
Wszystko będzie działało dodatkowo masz 10x wydajniejszy porcesor dodatkowo USB 3.0 i pełna gwarancja na sprzęt na jak z instalacją Windows 98 na tym CPU ale z linuksami nie będzie problemu
PS. Dlaczego tak się trzymasz takich starożytnych systemów

Biorę i to pod uwagę Jednak chciałbym wiedzieć jakiego przyrostu wydajności mógłbym oczekiwać po takim zabiegu. Zadam może inne naiwne pytanie. Czy próba instalacji Windows 98 na procesorze wielordzeniowym z góry skazana jest na porażkę?

Nie chodzi mi o kurczowe trzymanie się „starożytnych systemów”. Na razie chciałbym ustalić możliwości techniczne a nie podejmować natychmiastowych decyzji. Czy na procesorach wielordzeniowych Windows 98 się zainstaluje (oczywiście przy odpowiednio małej pamięci operacyjnej)?

Jeśli chcesz bawić się w win 98 to na pewno i5 Ci niepotrzebne, z resztą nawet nie będzie sterowników pod taki OS.

To może czas zapoznać się z zagadnieniami wirtualizacji ?

Takie rozwiązania jakoś mnie nie przekonują. Wolę klasyczne metody.

Są płyty, które umożliwiają instalacje win 95/98 (ze sterownikami do wszystkich urządzeń) z procesorami i5/i7 ale nie sądzę byś zakupił taką płytę. Ich ceny zaczynają się od 2 tys w góre.

… zapewne jest to edycja Blue-ray … :sunglasses:

AIMB-780 kosztuje około 9 tyś zł

Dlatego lepiej wejść w wirtualizacje.

windows 98 (5 mb wolnego miejsa na partycji systemowej) exploder + paint + notepad + gra sieciowa Descent + doom 2, a tytuł Blood zakazywano na otwierać. Takie wspomienie z lekcji informatyki.
Wcale mi zamuła nie przeszkadzała, teraz nie dałbym poprostu rady.
Co za szalony pomysł ma autor tematu.