Jaki jest najwydajniejszyszy procesor 32-bitowy?

(lukand) #1

Chciałbym o pomoc w dokoaniu wyboru najwydajniejszego procesora 32-bitowego. Mając do wyboru procesory AMD i Intel, który byłby najlepszym wyborem?

(kokoxD) #2

Tak z ciekawości po co ci procesor 32-bitowy? Większość z nich jest przestarzała. Po za tym mamy ci polecić coś pod konkretny soceket? Do jakiego zestawu chcesz go włożyć?

(tobexor) #3

Jakie sprzęt masz teraz
Do czego będzie wykorzystywany
Ile masz na to pieniędzy

(lukand) #4

Korzystam obecnie z AMD Athlon XP 3300+ a w obudowie „big tower” mam trzy kieszenie na dyski z różnymi systemami. Jednym z nich jest Windows 98 a w pozostałych chciałbym ulokować dwie różne dystrybucje Linuksa 32-bitowego. Okazuje się jednak, że przy obecnym procesorze nie mogę zainstalować niektórych dystrybucji linuksowych. Ponadto zaobserwowałem że na innym komputerze 32-bitowym z Pentium 4 lepszej rozdzielczości pliki multimedialne pracują bez zacięć a w moim przypadku jest z tym problem. Zatem chciałbym zapytać jaki procesor 32-bitowy byłby najlepszy aby zapewnić działanie wszystkim wspomnianym systemom.

(lukand) #5

Mam Athlona XP 3300+ i chciałbym ustalić, czy mogę poszukać czegoś wydajniejszego, ale nadal 32-bitowego. Co do ceny to musiałbym najpierw wiedzieć jakie modele procesorów wchodziłyby w rachubę i wtedy zdecydowałbym o dalszych poczynaniach.

(Veers) #6

Bardzo enigmatycznie przedstawiłeś problem, więc postaram się go jeszcze bardziej zakręcić: zdecydowana większość procesorów na rynku - to procesory 32 bitowe. Wyjątkami są AMD Opetron czy Intel Itanium.
Z tego co napisałeś wynika, że masz płytę główną z gniazdem procesora Socket A. Dodatkową zagadką jest to, że AMD nie wyprodukowało Athlona XP 3300+ (najwyższym modelem był 3200+), co może prowadzić do wniosku, że na pokładzie masz Semprona 3300+ - który jest procesorem nowszym od Athlona XP (co może tłumaczyć jego błędne rozpoznawanie przez BIOS czy inne programy diagnostyczne).
Może więc zacznij z drugiego końca: opisz systemy i programy które chciałbyś aby działały lepiej.
Jednakże jeśli mam rację co do platformy (płyty głównej) - to śmiem twierdzić że bez jej całkowitej zmiany się nie obędzie.

(fakvat) #7

najszybsze 32bitowe:
AMD Athlon XP 3300+ (jak masz sprawny taki procesor to jest więcej wart jako kolekcjonerski niż użytkowy)

Intel Pentium 4 570J 3.8GHz

Intel Pentum 4 EE 3.46GHz

(tobexor) #8

Co ty się tak tych 32 bitów trzymasz
Jak dobrze kojarzę masz socket A 462 staruch emeryt
Czeka cię zmiana podstawki z nowych pierwszy Pentium g440p i płytę na podstawkę h110 koszt to około 500zł+ 4gb ddr4 2133mhz ok 120zl
Z używek szukasz I5
2400 i 0łyte h67 lub najlepiej p67 najlepiej wyposażone płyty
Wszystko będzie działało dodatkowo masz 10x wydajniejszy porcesor dodatkowo USB 3.0 i pełna gwarancja na sprzęt na jak z instalacją Windows 98 na tym CPU ale z linuksami nie będzie problemu
PS. Dlaczego tak się trzymasz takich starożytnych systemów

(lukand) #9

Biorę i to pod uwagę Jednak chciałbym wiedzieć jakiego przyrostu wydajności mógłbym oczekiwać po takim zabiegu. Zadam może inne naiwne pytanie. Czy próba instalacji Windows 98 na procesorze wielordzeniowym z góry skazana jest na porażkę?

(lukand) #10

Nie chodzi mi o kurczowe trzymanie się „starożytnych systemów”. Na razie chciałbym ustalić możliwości techniczne a nie podejmować natychmiastowych decyzji. Czy na procesorach wielordzeniowych Windows 98 się zainstaluje (oczywiście przy odpowiednio małej pamięci operacyjnej)?

(Longhorn2009) #11

Jeśli chcesz bawić się w win 98 to na pewno i5 Ci niepotrzebne, z resztą nawet nie będzie sterowników pod taki OS.

(Veers) #12

To może czas zapoznać się z zagadnieniami wirtualizacji ?

(lukand) #13

Takie rozwiązania jakoś mnie nie przekonują. Wolę klasyczne metody.

(fakvat) #14

Są płyty, które umożliwiają instalacje win 95/98 (ze sterownikami do wszystkich urządzeń) z procesorami i5/i7 ale nie sądzę byś zakupił taką płytę. Ich ceny zaczynają się od 2 tys w góre.

(Veers) #15

… zapewne jest to edycja Blue-ray … :sunglasses:

(fakvat) #16

AIMB-780 kosztuje około 9 tyś zł

Dlatego lepiej wejść w wirtualizacje.

(gosciuW7) #17

windows 98 (5 mb wolnego miejsa na partycji systemowej) exploder + paint + notepad + gra sieciowa Descent + doom 2, a tytuł Blood zakazywano na otwierać. Takie wspomienie z lekcji informatyki.
Wcale mi zamuła nie przeszkadzała, teraz nie dałbym poprostu rady.
Co za szalony pomysł ma autor tematu.