Jaki jest prawidłowy przepływ powietrza w budzie

Jaki jest prawidłowy przepływ powietrza w budzie tzn mam 6 wentylatorow podpietych do regulatora obrotów i nie wiem w których miejscach wentylatory powinny wydmuchiwac powietrze !!

Mam zamontowane tak z tyłu mam 1 wentylator 80x80 12 v i 2 wentylatory 50x50 o mocy 5 v , z boku posiadam 1 wentylator 120x120 12 v i 1 80x80 12 v i w środku jeden 70x70 12 v , te 12 v sa podpiete do regulatora obrotów a te 5 v sa podpiete przez multiconnector . I moje pytanie w którym albo ktorych miejscach najepiej żeby powietrze zostało wydmuchiwane !!

Bo jak wiadomo wentylator od zasilacza i od proca i karty tez ciagnie powietrze

Generalnie to z przodu i z lewej pokrywy wdmuchują a reszta z tył i górny wyciągają.

No to ba :stuck_out_tongue: Przestawilem te 3 tylne na wysysanie xd ! i chyba bedzie git !!

Cisza i chłód czyli to co powinien wiedzieć każdy posiadacz PC’ta

http://chlodzenie.net/reviews/cisza-i-c … cta/all/1/

No to mam tak jak w opisie tym tylko że co do kabli to masakra !!

Dodane 07.06.2011 (Wt) 23:06

Mam jeszce 1 pytanie odnoszace się do tego tematu !!

Jak masz zasilacz montowany na górze obudowy i kabli nie można puścić za tacką od płyty, to nie używane można położyć na napęd DVD:

a7d66f6017d92d4cm.jpg

79f76d1cc7c92578m.jpg

Najlepiej jak byś zdjęcie zrobił jak to wygląda, ale wentylator 50x50 @5V za wiele nie daje, to tak może zostać, różnicy w temp i tak nie będzie, tak małe wentylatory i do tego chodzące na miej jak 50% zasilania mają za słaby flow, różnicę w temp mógłbyś mieć wymieniając obudowę na nowszą z zasilaczem montowanym na dole, miejscami na wentylatory 120/140mm, możliwością ukrycia kabli za tacką płyty gł.

No więc u mnie po mega pospinaniu wygląda to następująco !!

http://imageshack.us/g/847/08062011705.jpg/

I ponawiam pytanie czy te małe na dole maja zasysać czy wyciągać powietrze z budy przy ich mocy 5 v to w sumie bez znaczenia chyba ??

ale masz namieszane…

  1. przeloz 120’ z boku na tyl (pod zasilacz)

  2. obroc AC freezer od 90’’, by wial w kierunku tylu i wentylatora 120’

  3. dwie 80’ daj na przod, przed dyski - sa jakies otwory

  4. otwor na boku - ten gorny na wprost procesora - zaslep, bo nic nie daje przy tego typu chlodzeniu

  5. jesli masz 3 i wiecej zatok 5.25’ wepchnij tam nastepna 120’ - bedzie dostarczala zimne powietrze dla cpu…

ps. generalnie obieg robisz w tym wypadku przod->tyl, bokami sie nie martw… kompczysty.th.jpg brakuje jeszcze jednej 120’ na tyle, ale tylko do zdjecia, normalnie jest 8)

Jesli idzie o boki to uważaj, zeby ten z boku na wysokości grafiki nie dmuchał ‘pod prąd’ grafice bo wiecej wtedy przeszkadza niz pomaga, jak już to tam powinien być wiatrak który kończy się pod poziomem grafiki i dmucha chłodym pod grafikę, skąd ona sobie ciągnie. Bo tak to blokujesz wylot ciepłego z grafiki bokiem. Tak samo na tylnej ścianie jak juz montujesz to poniżej grafiki moga dmuchać do środka, ale od poziomu jej radiatora i wyżej juz niech wydmuchują, bo grafika troche ciepła juz daje i nie ma sensu tego powietrza na siłę w budzie przetrzymywać, tylko juz wypada je wywiać. Wentylatory z przodu niech dmuchają zimne, nawet te wyżej… oczywiście wentylator na dole ma ten plus, że dyski chłodzi… ale u góry w zatokach tez nie jest bez sensu. U mnie wolnoobrotowa 12 zmniejszyła temp w stresie o ok. 3-5 stopni- w dodatku całkiem ładnie to wygląda :3. zasilacz i to co za cpu koniecznie niech wydmuchują. Na bocznej górnej… hmmm tu ciężko powiedzieć… jak jest taki radiator na cpu to pewnie nie ma róznicy, czy on tam jest czy go nie ma :P… ale jak jest to przy tym układzie ja bym wydmuchiwał chyba…

Jeżeli idzie o porządek w kablech to szczególnie jak sie dmucha z przodu do tyłu to fajna opcja taśmę (IDE? o.O…nie pamiętam… z reszta kompy nie moja działka, więc mam prawo nazywać- ‘ten kabel’, ‘tamten kabel’ xD) na okrągłą wymienić. kable właśnie uporządkować, co sie da to u góry nad napędem powtykać i mamy, ładnie, przewiewnie, estetycznie.

No właśnie tam z przodu sa otwory na 80x80 wentylatory ale nie wiem jak sie tam dostać bo nie mam jak śrubek wkrecić !!

Dodane 08.06.2011 (Śr) 22:57

A i jeszcze jedno czy istnieje inny rodziaj podpiecia cd-roma niż przez tą śmieszna taśme ??

Dodane 08.06.2011 (Śr) 23:02

I tego wiatraka z radiatorem od cpu chyba nie dam rady tak przestawić żeby był wiatrakiem do tyłu bo te bolce takie są a goże i na dole jedynie co to moge go przestawić wiatrakiem do góry czy może jest inna opcja ??

Dodane 08.06.2011 (Śr) 23:25

A i jeszcze jedna akcja jest taka że nawet jak bym przymocował te wentyle z przodu to po zewnętrznej stronie obudowy nie mam kratki , więc powietrze było by w tej chwili pąpowane z nikąd !!

Spokojnie…mimo braku kratki z przodu próżni Ci w obudownie nie zrobi :3 Śmieszna tasmę można wymienić na bardziej poręczną okrągłą… oczywiście nie ma problemu w nowych cdromach, bo te na cienkim sata są podpięte. Po pierwsze zobacz, czy ten dmuchający z boku nie dmucha w grafę.

No raczej dmucha a co to zle

To, że wentylator na karcie dmucha w jedną, a na obudowie mu pod prąd? Chyba dość logiczne co w tym złego :slight_smile:

No w sumie tak , ale wentylator od karty jest na dole w poziomie a ten z boku w pionie i wieje pod niego czyli wydaje mi się że dostarcza mu zimniejsze powietrze a nie przeszkadza ??

Dodane 11.06.2011 (So) 15:13

???

Dodane 12.06.2011 (N) 1:56

Dałem te 2 80 z przodu , a 120 z tyłu pod zasilacz , zostaja te 2 małe (50x50) które są zamieszczone pod tym co jest poniżej zasilacza pytanie brzmi czy maja one wpuszczać powietrze czy wyciągać ?? I jeden 80x80 z boku na wyskokości radiatora od proca i czy ten ma wyciagać ,wpychać ?? A może na inne miejsce go dać . :lol: