Jaki jest związek m-dzy FSB proca a częstotliowścią RAMu?

Hej, ostatnio zastanawiałem się jaki jest właściwie związek między częstotliowścią pamięci RAM a FSB procka? Dlaczego właściwie wraz ze wzrostem FSB trzeba podkręcać częstotliwość RAMu oraz zmniejszać tzw timingi? Potrafi mi ktoś to logicznie wytłumaczyć?? :slight_smile: Tylko wiem że trzeba a dlaczego to nie wiem :frowning: Za wszelkie odp wielkie dzięki.

Expertem nie jestem ale wydaje mi się że FSP to jest szyna na płycie głównej pod którą jest podpięte wszystko. I jeśli zwiększasz FSB to do góry idzie Ci także taktowanie pamięci i AGP/PCI jedynie że są zablokowane. A timingi to się ustawia w zależności o RAMu i jej taktowania. W CPU-z jest pokazane na jakiej częstotliwości z jakimi timingami pracują RAMY.

to ja dołącze się też do typania: jaki jest optymalny stosunek częstotliwości FSB/RAM ?

powinien być 1:1?

Też się dołączam do tego pytania, bo ja mam teraz stosunek 4:5 czy to dobrze ?

Eeeee FSB to jest szyna komunikująca się m-dzy procem a mostkiem północnym… A NB komunikuje się z resztą (ram, karta grafiki i mostek południowy) tylko nie wiem poprostu dlaczego trza zwiekszać cz. ramu zwiększając porządnie fsb…?

Witam!

Zwiększa się po to, żeby właśnie osiągnąć stosunek 1:1 - taki jest najlepszy = synchroniczny = najbardziej wydajny.

Timingi… podczas ostrego podkręcania to raczej się je zwiększa, niż zmniejsza, dlatego, że pamięci na wyższych częstotliwościach mogą mieć problemy z niskimi timingami.

Tylko najlepsze pamięci pozwalają na podniesienie taktowania przy jednoczesnym zmniejszeniu timingów.

FSB * 2 = taktowanie pamięci

FSB * mnożnik = taktowanie procesora

po to żeby była synchroniczna praca pamięci

Hej!

Przecież to napisałem wyżej, to po co powielasz odpowiedź? Nabijasz posty?

E to co ja mam zrobić żeby osiągnąć stosunek 1:1 ? mam zwiększyć timingi tak ? a jeśli już mam maksymalne zwiększone ?

Ok czyli stosunek 4:5 to beznadziejny stosunek :slight_smile:

Dzieki za wszystkie odp :slight_smile: A jeszcze 1 pytanie:

Mam pamięci w Dualu (DDR2 667MHz). na każdy slot przypada dokładnie 333,5MHz. Dlaczego? Czy jakbym sobie kupił w jednej kości 667 to też taktowały by 333,5MHz? Wydaje m isę że nie :slight_smile: No więc o co tu chodzi :slight_smile:

Słuszna sugestia, przejęzyczyłem się :slight_smile:

Może napisał w tym samym momencie, tylko wysłał posta później, nie wiedział ze ty też piszesz :slight_smile:

Złączono Posta : 25.06.2007 (Pon) 14:56

Dostsować taktowanie pamięci tak aby stosunek do fsb wynosił 2:1 lub 1:1, czyli, np. jeśli twoje fsb to 200MHz, to pamiątki powinny taktować z prędkością 400MHz jasne ?? :slight_smile:

odp miałeś juz wcześniej

To jak ja mam to zrobić ? mam jeszcze samemu ramy przetaktować ?

Złączono Posta : 25.06.2007 (Pon) 16:06

EH sam do tego nie dojdę ;/

Jak ja to mam poustawiać ?

CPU

cpusn1.gif

Memory:

memoryrd1.gif

SPD:

spdch6.gif

musiałbyś podkręcic w biosie ram na 300mhz, albo odkręcić proca z 150MHz do 100MHz :smiley: Generalnie i jedno i drugie byłoby bez sensu… Zostaw jak jest…

Złączono Posta : 25.06.2007 (Pon) 17:29

No dobra, ale w singlu nie przypada 333,5 MHz na jeden slot, tylko 667. Dlaczego?

Witam!

Dalej nie rozumiesz… nie przypada żadne 333 czy 667… taktowanie pamięci wynosi 667 - niezależnie czy masz jedną kość, czy dwie.

Jeśli FSB wynosi 333 to taktowanie pamięci wynosi 667, jeśli FSB wynosi 200 to pamięci mają 400, jeśli 400 to pamięci mają 800 itd…

Obie pamięci działają z częstotliwością 667, a to, że pokazuje 333 - to FSB.

To w mojej sytuacji nic nie da się polepszyć tak ?

Dobra Remix dzięki za odp… już teraz jarzę :wink:

No nie bardzo… Jest tak jak jest…

fsb:ram ustaw na 1:1 i ciagnij z fsb :slight_smile:

podnies napiecie na procu do 1.65max, na NB o 0.5v,CL pamieci zostaw na 3, wiecej nie wyciagniesz, chyba, ze… podniesiesz vmem i wtedy cl2.5

fsb spokojnie ustaw na 200 i od tego zaczynaj, jesli plyta ma mozliwosc zmiany mnoznika , to zejdz na nizszy- wtedy fsb powinienes miec ~250

pomijam sprawy zasilacza i chlodzenia… bo to podstawy

proc tez taki sobie do krecenia, ale zabawy zawsze dostarczy… jakiejs :slight_smile:

Kiedy ja nie mam możliwości zmiany napięcia na procesorze ;/