Jaki język dla początkującego?

Witam! Kiedyś miałem malutką styczność z VB, jednak nic z niego nie umiem. Uświadomiłem sobie że jak nie będę umiał programować to zginę w świecie informatyków, dlatego mam zamiar uczyć się konkretnie jakiegoś języka! Chciałbym coś dla kompletnego laika-proste i nie skompikowane. Jaki język polecacie? Oraz jakie książki do tego/kursy z neta?

Ja uważam, że jednym z lepszych języków programowania dla początkującego jest C (a potem płynny przeskok do C++) — co daje podstawy do nauczenia się praktycznie każdego innego języka programowania.

Natomiast jeśli naprawdę zależy Ci na prostocie, Python może okazać się dobrym wyborem. Tylko wg mnie lepiej uczyć się od C, bo to daje lepsze podstawy, Python jest, jeśli można to tak ując “zbyt prosty”.

hmm widziałem programowanie w C i jest na średnim poziomie- i mogło by takie być! Ale jaka książka do tego? albo jakiś kurs, co kolwiek.

Ta książka całkiem rzetelnie opisuje C: http://helion.pl/ksiazki/jcszpr.htm

Nie słuchaj głupich rad, żeby naukę programowania C++ zaczynać od C!

To nie ma sensu. Strata czasu.

Co do wyboru, C++ jest znakomitym wyborem, mimo, że uchodzi za język trudny do opanowania.

Ale się nie bój.

C++ to klasyka, język o szerokim spektrum zastosowania na wielu platformach, (coś jakby nauka gry na pianinie dla muzyka) która daje solidne podstawy do opanowania innych, technologii pochodnych od C++ (Java, C#, PHP, JavaScript).

Masz do wyboru wiele dobrych podręczników, np:

“Symfonia C++” - Grębosz, “Szkoła Programowania Język C++” - S. Prata, i wiele innych.

Ja korzystam z tej drugiej pozycji. Uważam, że znakomitej.

To na początek.

A potem “uderzaj” w Java/JEE lub C#/ASP.NET - co ułatwi Ci robienie aplikacji web.

Warto przy okazji zgłębić również Pythona.

pozdr.

Przecież C to niemal podzbiór C++, więc w czym problem? Wg mnie lepiej zacząć od C i opanować programowanie ucząc się pisać w nim, a OO i innymi elementami dostępnymi w C++ zająć się później - znając już podstawy.

Akurat dla mnie klasyką języków programowania jest C.

Widzę taki temat przynajmniej raz na miesiąc. Jeżeli ktoś nie umie korzystać z wyszukiwarki nie nauczy się programować w żadnym języku :twisted:

@Sawyer

Dobrze wiemy, że C to NIEMAL podzbiór C++, ale styl programowania w C trochę jednak różni się od C++.

Weź pierwszy lepszy przykład “Hello World” w obu językach. Różnią się? :slight_smile:

Właśnie przez te drobiazgi i nawyki programowania strukturalnego, będzie mu później trochę trudniej wdrożyć się w C++.

“Prawie” robi wielką różnicę.

kurde ale mi namieszaliście! Już sam nie wiem :slight_smile:

Dodane 29.01.2010 (Pt) 18:49

kolega ktory języki ma bardzo dobrze opanowane mówi mi: ucz sie C++ bo C jest stare. I chyba tak zrobię, C++ nie jest chyba tak bardzo trudny.

I kolega ma racje. C++ tylko na początku wydaje się trudne. Poćwiczysz trochę, to stosunkowo szybko napiszesz swój pierwszy “przydatny” program. Dodatkowo w późniejszym etapie nauka innych języków nie sprawi Ci problemów.

Co do książek to polecam:

  • “Symfonia c++” - J. Grębosz

  • “Thinking in C++” Bruce Eckel

Dawidd napisz po co Tobie programowanie ! Strony www (lub aplikacjie www), skrypty do automatyzacji codziennych czynności, obliczenia numeryczne, “zwykłe aplikacjie”, programy sieciowe, gry, OS’y.

No i napisz czy znasz już jakiś język (HTML to nie język programownia* i się nie liczy) może Pascal?

I jeszcze napisz na jakie studia idziesz/jesteś/ukonczyłeś(lub zawód).

To się coś wymyśli.

PS sam programuję w C++/Pythonie (Qt4 jako biblioteka graficzna).

A C++ niby nie jest strukturalny?

A C++ nie jest stary?

C jest przemyślanym i powszechnie stosowanym językiem. Jest minimalistyczny, a zarazem ma duże możliwości.

C++ to próba rozbudowy C, której efektem jest przerośnięty język z koszmarną składnią i zakręconymi konstrukcjami. Język, który nie posiada wielu cech obecnych we współczesnych językach, więc nowoczesnym też go nazywać nie można.

Nie widzę najmniejszego powodu dla którego ktokolwiek miałby zaczynać naukę programowania od C++, a nie od C. Z tej prostej przyczyny, że na początku i tak ćwiczy się w każdym języku to samo, więc nauka nie będzie się różniła.

Tradycyjnie:

http://4programmers.net/Z_pogranicza/FAQ/Jaki_j%C4%99zyk_programowania_wybra%C4%87

Na początek to jak dla początkującego to proponuję zacząć od opanowania może najpierw jakiegoś języka skryptowego, może na początek Bash (zwłaszcza, że korzystasz z Linuksa) lub Batch czy wspomniany Python. Nauczyć się tych języków nie jest trudno a łatwiej jest sobie później przyswoić inne, przynajmniej ja tak uważam.

Pozdrawiam!

o jakie zainteresowanie tym tematem :slight_smile:

no właśnie tak myśle ja i mój kolega :slight_smile:

a co to nasza-klasa? Zbierasz informacje nt. userów? I co ma C++ do mojego zawodu? xD

Programowanie mi jest potrzebne bo bez niego nie mam szans na dalszy rozwój w dziedzinie PCta :slight_smile:

mi kolega rozpracował plan nauki (dzięki Marcinie :D) i na początku podstawy z C/Troche podstaw C++ a później już tylko C++ :slight_smile: A z książek zrezygnowałem bo słyszałem że symfonia jest stara a i tak mam bardzo dobre kursy na wikibooks, mimo wszystko dzięki za ten kurs co podesłał somekind, może skorzystam :slight_smile:

Oj, z Linuxa to ja korzystam raz na miesiąc (bo postanowiłem sobie że Windows 7 i może mac to według mnie najlepsze systemy i dlatego korzystam z Windows 7, bo po prostu jest mi wygodny, więc dlaczego mam korzystać z czegoś co mi nie do końca pasuje? Ale to tak “na marginesie”, i wiem że takie konsole to podstawy jednak jakoś nie mam chęci uczyć się języka bashowego, jak z linuxa nie kozystam :slight_smile:

A chciałem jeszcze dodać że języka nie chcę się uczyć na siłę, bez chęci, poco mam się uczyć np. konsoli windows jak nic ciekawego z niej nie wydobędę… i nie jest ciekawa-a w C++ można napisać i baze danych, i kalkulator w konsoli, GUI, i prostą grę :slight_smile: Po prostu jest to język uniwersjalny, wszystko w nim można napisać i mi na tym zależy, aby mi się szybko nie znudziło. A co do programu nauki to leci to tak:

1.Ogólnie o C++

  1. O podręczniku C/C++ :smiley:

  2. Zmienne z C

  3. Operatory z C

  4. Instrukcje z C

  5. Przestrzeżenie nazw C++

  6. Funkcje C

  7. Preprocesor C

I myślę że tym dojdę do podstaw a dalej się zobaczy, po pisze trochę programów, jak mi się bardzo spodoba to będę szukał jakiś trudniejszych kursów albo książek :slight_smile:

No- to by było na tyle :slight_smile:

Stare nie oznacza automatycznie, że niewartościowe. Akurat to ile lat temu wydana została Symfonia nie ma znaczenia, bo sam język C++ niewiele zmienił się od 1998.

Zapomniałem właśnie wspomnieć, że programowania też nie ma sensu uczyć się na siłę, bo tak samo kiedyś uważałem, że powinienem się nauczyć programować ale tego nie robię, bo mnie programowanie po prostu nie interesuje :slight_smile: Ja sam koduje głównie w Bashu, aby ułatwić sobie życie, jakieś tam proste rzeczy dłubię w C++ ale tylko głównie dla zabawy, bo do programowania mnie nie ciągnie, więc nie uczę się na siłę :slight_smile:

A co do pisania skryptów Batch, to skoro uważasz że szkoda na to czasu no to rzeczywiście nie ma sensu uczyć się poleceń na siłę :slight_smile:

Pozdrawiam!

no właśnie :slight_smile:

Jeśli windows to pascal, a jeśli linux to bash.

Czyli Delphi (Object Pascal) ?

Sam kiedyś pracę dyplomową zrobiłem Turbo Pascalu 6.0, ale to było dawno! :slight_smile:

Delphi, fajna sprawa dla aplikacji natywnych win32, ale:

Obecnie żadne środowisko do programowania Delphi nie jest darmowe, poza Lazarusem, który tak nie do końca jest zgodny z Delphi. Co prawda Lazarus umozliwia kompilacje kodu pod linuxem, ale początkującemu może sprawić troche kłopotu.

Można sobie ściągnąć Embarcadero RAD Studio 2010 trial 30 dni i poćwiczyć.

Za pełną wersję należy słono zapłacić.

W jednym zintegrowanym środowisku programistycznym jest Delphi i C++ Builder.

Wspaniała rzecz, ale zdania są podzielone i niestety, przeważają opinie nad wyższością Visual Studio 2008, czyli C++/C# nad Delphi/C++ Builder.

Gdyby ktoś chciał kiedy pracować jako programista Delphi, to trudno będzie znaleźć mu pracę.

A bash - to właściwie nie język programowania, ale skrypt powłoki o dużych możliwościach, i warto znać, ale nie jako język programowania. :slight_smile:

W linuxie królują chyba raczej C++/C i Python.

@Dawidd nie to nie nk.pl :stuck_out_tongue: ale w niektórych zawodach C++ lub C to standard :slight_smile: (fizycy nuklearni na przykład).

Co do zastosowań to każdy język ma swoje wady i zalety (oraz dziedziny którymi niepodzielnie włada) więc jeżeli Ciebie coś konkretnego interesuje to od razu możesz na tym się skupić.

Symfonia jest STARA Symfonia STANDART (2-tomowa) jest aktualna !!

No i jak chcesz programować na maka to też możesz sobie darować C# i .Net.

PS Jak oczekujesz konkretnej odpowiedzi to zadawaj konkretne pytania (i istotne szczegóły)!