Jaki język dla początkującego?

Vim lub Emacs :stuck_out_tongue_winking_eye: Add 2 zdanie 99% softu powyżej 1000 lini kodu. Nie mówiąc o metodologiach agile, tdd i refaktoryzacji. (i nie mówię o programowaniu leniwym a o __nie__ rozpisywaniu diagramów przepływu dla każdej funkcji w programie).

No i 70% czasu programisty to ponowne pisanie/poprawianie/debugowanie już napisanego kodu.

Polecam TurboPascala - sam od niego zaczynałem, jest baaardzo łatwy, proste polecenia, mało skomplikowany, dużo kursów w necie ;)))

Są w nim także bardzo fajne pętelki, w innych też są, ale osobiście nie wiem, czy w c++ jest pętla repeat…until, która jest bardzo fajna :slight_smile:

Naprawdę dla początkujących polecam Pascala!

W C++ odpowiednikiem jest pętla do…while.

Sam jestem początkujący i uczę się c++, pascal mnie nie przekonał, innych języków nie próbowałem.

BTW język programowania bez pętelek, nawet nie próbuje sobie tego wyobrazić :slight_smile:

Hmm…

Scheme? Haskell? Inne funkcyjne?

Każdą chyba iterację ta się zastąpić rekursją.

Wszystko praktycznie zależy od tego jak się podejmie naukę, osobiście uczyłem się Pascala z książki, dlaczego go tak “cenię”? Może Was wkurzę, ale po prostu tam jest prościutkie wszystko, łatwe do zapamiętania, przedstawię 2 programy, robiące to samo, ale pierwszy jest napisany w Pascalu, a drugi w c++:

program test;

begin

writeln ('Test! Po tym tekście wskaźnik przejdzie na następną linię');

writeln ('Nowa linia');

end.
#include 

int main ()

{

cout << "Test! Po tym tekście wskaźnik przejdzie na następną linię \n";

cout << "Nowa linia";

}

Oto wynik tych programów:

Test! Po tym tekście wskaźnik przejdzie na następną linię

Nowa linia

Problem jest z tym, że Pascal po prostu daje mało możliwości, dlatego tak mało osób z niego korzysta, próbuję się uczyć c++, ale zatrzymałem się na wektorach…

Przepraszam, za ewentualne błędy.

W pascalu też jest pętla while.

Ostatecznie polecam osobie, która założyła ten wątek wybranie Pascala, jako pierwszy język doskonały!

Jeśli chcesz mieć duże możliwości do tworzenie software’u to oczywiście C++!