Jaki język po Pascalu

Siemanko

Mam pytanie: Jaki język wybrać do nauki, znam Pascala (w trybie textowym śmigam aż milo :stuck_out_tongue: i w graficznym coś umiem :smiley: ) ale nie chce się go uczyć

ponieważ, moim zdaniem jest on lekko “przestarzały”. Jakie jest wasze zdanie? Podawajcie propozycje razem z linkami do kursu jak możecie ?

pozdrawiam Galek1908

A może Java

Ja po nauce Pascala kilka lat siedziałem już w Delphi, ale dziś to się już nie opłaca. Polecam język C# razem z całą platformą .NET - łatwy do nauki i popularny. Do jego nauki najlepsze byłby porządne książki, jeden z ich autorów zamieścił ją na swojej stronie: http://4programmers.net/C_Sharp/Wprowadzenie.

Jak wybierać przyszłościowy język to na pewno Java lub C#. Łatwy jest również Python.

Jeśli planujesz iść na studia informatyczne to na 100% będziesz mieć do czynienia z Javą i trochę z C++.

Uogólniłbym to do JVM i .NET. Obie technologie na pewno będą wykorzystywane jeszcze przez długie lata, za to wymienione wyżej języki, jak można wyczytać w internecie, powoli stają się nieco przyciasne. Stanowią nie przyszłość, ale teraźniejszość. Chociaż ciągle są najpewniejszym źródłem zarobku, w dalszej perspektywie mogą stracić popularność na rzecz któregoś z ‘młodych wilków’. Zwłaszcza jeśli chodzi o niemal zdecentralizowaną JVM, gdzie popularność w dużej mierze zależy nie tyle od lansowania i wsparcia przez firmę Ojca, co od ilości i jakości frameworków i narzędzi towarzyszących.

Nie twierdzę bynajmniej, że Javy ani C# uczyć się nie ma sensu. Warto jednak co jakiś czas poprzyglądać się dojrzewającym językom i technologiom, bo to w nich leży przyszłość.

Java nie jest przyszłościowym językiem. Zwyczajnie się starzeje, podczas gdy inne języki (jak np. Python) są “żywe”. Nie bez powodu powstają nowoczesne języki oparte na JVM, takie jak Clojure czy Scala, które stawiają czoła współczesnym problemom. Ale niektórzy (pracodawcy, wykładowcy) lubią jak narzędzia się nie zmieniają, bo wystarczą stare przyzwyczajenia, nie trzeba uczyć się pewnych rzeczy na nowo. Oczywiście nie twierdzę, że nie warto się uczyć Javy czy C++. Przyda się ta wiedza na studiach czy w pracy zawodowej (jeśli będzie to praca związana z informatyką).

A wracając do pytania… Po Pascalu dobry będzie Go – nowoczesny język opracowany przez Google. Sporo czerpie z Pascala, jest prosty jak Python, wydajny jak C, szybko kompiluje, ułatwia programowanie współbieżne itd. Jedyny problem to stosunkowo mała ilość materiałów w języku polskim na jego temat (bo jest młody) i niewielka liczba narzędzi (IDE, bibliotek itd.). No ale zanim przebrnie się przez ten polski tutorial, to już na horyzoncie będą książki i przydatne narzędzia.

Dodane 04.05.2012 (Pt) 18:14

Frankfurterium wyprzedził mnie odpowiedzią mającą ten sam sens, a nieco inne słowa :slight_smile:

Python jest uniwersalny i przydatny: nie tyle jako sam język do pisania aplikacji, ale chociażby jako język skryptów, który można upchać do każdego programu napisanego w dowolnej technologii, czy to C/C++ (CPython), Java (Jython), .NET (ironPython). Sam język dość łatwy i ma spore możliwości.

Od siebie polecę Javę oraz C++ z frameworkiem Qt. Może pisanie w Javie jest prostsze, ale programy napisane w C++ dają więcej satysfakcji.

Dzięki wielkie

A może polecacie jakieś strony z kursami itp.

na wikibooks masz spory wybór

Z całym szacunkiem dla Adama, ale ta książka jest przestarzała i niezbyt dobra. W necie można znaleźć lepsze i aktualniejsze kursy.

Nie przesadzałbym z tymi procentami, to zależy od uczelni i wydziału, ale można nawet na żaden z tych dwóch języków nie trafić.

C# może i ma wkurzającego nulla, doklejoną funkcyjność i jest niezbyt dynamiczny, ale się ciągle rozwija. Nieprędko znajdzie się coś równie łatwego do nauczenia, a zarazem rozbudowanego na .NET.

Może już się pojawiło albo mogło się pojawić. Problem w tym, że bez błogosławieństwa i wsparcia Microsoftu niemal wszystkie języki .NET-owe przybierają miano ciekawostki. Nawet gdyby pojawiło się coś jednoznacznie dobrego i potężnego, nie ma pewności, czy dowiedziałaby się o tym fakcie większa grupa ludzi. Nie twierdzę, że to źle. Przez to, że “jedynym słusznym” językiem jest C#, MS jest w stanie zrobić z niego i stowarzyszonych z nim narzędzi produkt najwyższej klasy. Dlatego tego też twierdziłem, że szybciej z użytku wyjdzie Java - język, którego rozwój mocno spowolnił, i którego używalność ciągnie mrowie narzędzi z niego korzystających.