Jaki język programowania do backendu?

Serwus,
Mam 15 lat, obecnie uczę się Pythona i Javy (planuje też C++ i C#).
Ciekawi mnie głównie backend, oczywiście jakieś podstawy JS też trzeba znać, ale który według was język programowania jest dobrym wyborem do backendu na początek?

Ile osób tyle opinii.
Osobiście poleciłbym C# i .NET. Jest dosyć podobne do Javy ale bez wielu upierdliwości, mniej rozgadane oraz dużo szybciej rozwijane.

Twoje pytanie można byłoby sparafrazować - "jaki samochód dostawczy kupić?"
I poprawne odpowiedzi będą wszystkimi pojazdami zaczynając od Fiata Pandy do dostaw pizzy po 36-tonowego 18-kołowca rodem z USA.

Zależy jaki backend bo możesz mieć backend w praktycznie dowolnym języku - także w PHP, Javascripcie czy w C++ (np. spora część usług Facebooka jest napisana w C++).

Tak naprawdę nie ma znaczenia w czym piszesz, poznaj różne technologie a całej reszty nauczysz się w pracy.

Powiedziałbym, że nie ma większego znaczenia w czym piszesz, pod warunkiem, że przeczytasz “The Pragmatic Programmer” i “Clean Code” :slight_smile: Reszta to składnia i nauka frameworków. No może jeszcze 'Refactoring: Improving the Design of Existing Code".

1 polubienie

Nie czytałem :wink: no dobra, Clean Code owszem, ale nie uważam żeby była to wyrocznia czy wręcz biblia :wink: oczywiście nie jestem przeciwny, ale myślę, że warto wyrobić sobie własne zdanie. I tak prędzej czy później człowiek na własnej skórze przekona się na co trzeba zwracać uwagę w pierwszej kolejności :wink:

Dobrze się uczysz. Ucz się dalej. Masz dużo czasu możesz liznąć każdego języka po trochę. W tej chwili najwięcej się pisze w Javie i JS, dalej jest właśnie Python i C++, a potem C#. Tak, że dobrze kombinujesz.

1 polubienie

Patrząc na oferty pracy to trochę nijak się ma do tego co napisałeś. Najwięcej ofert jest z Javy i C# bo to są języki korporacyjne, więc najwięcej kodu do utrzymania i rozwoju jest. Później są JavaScript i PHP. JS ze względu, że ostatnio Node się zrobił popularny no i mamy podział na front end developerów i back end developerów, a PHP to, że tak powiem tani język w utrzymaniu. Na końcu będą języki takie jak Ruby, Python, C/C++. Chociaż nie wiem czy Python nie będzie jeszcze niżej jeśli chodzi o pracę.
Oczywiście będzie to też zależne od miejsca w którym szuka się pracy, a tym bardziej kraju, ale niewiele miejsc będzie znacząco odbiegało od tego podziału jaki napisałem.

1 polubienie

Potwierdzam. Generalnie PHP ma najmniejszy koszt wejścia (darmowy Linux, darmowy Apache, darmowy MySQL/Postgresql) ale i swoje ograniczenia. Ofert pracy jest sporo, ale są gorzej płatne, niż te do Javy czy C#. Tylko prawdę mówiąc wszystkie ww. to w wielu przypadkach tylko “opakowania” dla faktycznie działającego kodu realizującego logikę biznesową - czy to przez bazy SQL, NoSQL, kostki czy masę innego analitycznego stuffu. Tylko to już wyższa szkoła jazdy, w wieku 15 lat nie ma co się pchać w temat, bo to zwyczajnie niemożliwe.

Weźmy choćby kwestie optymalizacji. Trzeba naprawdę się postarać, żeby w takim domowym środowisku mieć problemy wydajnościowe i pobieranie z bazy danych też trwa zazwyczaj 0.001 s.
Jazda zaczyna się jak baza idzie w dziesiątki GB, podłączonych jednocześnie klientów też jest przynajmniej kilkunastu i robimy sobie ot taki raport sprzedaży.

Odrobinę można to zasymulować stawiając serwer Apache z MySQL np. na Raspberry Pi z 256MB RAM. Po załadowaniu kilkudziesięciu MB powinniśmy już mieć pole do popisu dla optymalizacji. Przy okazji można się obyć z linuxem i dostępem do serwera przez, jak to mówił mój profesor z sieci komputerowych, “czarny internet” - czyli ssh :wink:

To w czym się pisze to nie to samo czego potrzebują korporacje zatrudniające w Polsce. Patrząc na wiek osoby pytającej nie ma co się aż tak bardzo sugerować to w czym akurat w tej chwili pisze. Za 10 lat pewnie będzie się szkolić sieci neuronowe.
Po drugie, nie pasuje mi słowo nijak, bo przecież napisałeś prawie to samo co ja dodając PHP i przesuwając C# wyżej. Więc mogłeś napisać, że jest nieco inaczej według Ciebie. :slight_smile:
Po trzecie jak już patrzymy na popularność to przykładowo na pracuj.pl w wynikach java 1263 wyników, javascript 1 176, C# 618, C++ 581, python 414 , PHP 318, Więc z grubsza zgadza się z tym co napisałem.
Ciekawy artykuł o popularności języków: https://stackify.com/trendiest-programming-languages-hottest-sought-programming-languages-2017/