Jaki język programowania na początek [2020]

Tak, wiem jest miliony poradników, stron które wybierają pod ciebie język, w zależności co będziesz chciał robić, ale one są przedawnione. Więc wychodzę z prośbą pomocy mi jaki język będzie dobry do nauczenia na rozpoczynający się rok 2020. Dodam że z programowania nici wiem, coś tam w HTML robiłem, ale to programowaniem raczej nazwać nie można, bo raczej wkuwasz wszystkie kody, pythonie coś pogrzebałem i skończyło się na dodawaniu, mnożeniu itd. Myślałem na C++ ,ale podobno trudny, więc tak naprawdę nie wiem od czego zacząć z przytupem. Dodam też że ,programuje’’ w Visual Studio Code. Pozdrawiam i liczę na pomoc!

PHP, programuje już 16 lat i patrz gdzie jestem. W miesiącu pracuje 20 godzin, a mieszkam w orlowie (najbogatsza dzielnica w Gdyni). Znam takich co programuja w Pythonie i nadal mieszkają na wsiach.

Fajnie chyba zacząć niskopoziomowo, c stare, c++ też się starzeje, rust jest fajny, sam się zaczynam uczyć, ale dziwny jest :wink: Ale rust polecam na początek.
ps.
Dobra, zaczynałem od basiców na c64 i pascala w dosie, ale jednak niskopoziomowo, tylko nigdy mnie to nie zajawiło tak, żeby związać życie z tym :wink:

Najlepiej zacząć od tego co Cię interesuje, w tedy nie znudzi Ci się szybko.

Napisz co chcesz zrobić. Stronę? Aplikację na komputer/telefon? HTML wcale nie polega na nauczeniu się na “wkuciu kodów”, fakt nie jest to programowanie, ale myśleć przy tym nadal trzeba i to mocno, zwłaszcza jak masz uzyskać efekt taki jaki chcesz uzyskać, a nie taki do jakiego znalazłeś przykłady w necie.

Odpowiadając tak najogólniej. Język programowania jest mało istotny. Najważniejsze jest myślenie programistyczne, czyli umiejętność zapisania w danym programie konkretnej nie koniecznie trudnej sytuacji (problemu do rozwiązania), a tego nie każdy się nauczy z automatu. Jeżeli ktoś liczy na szybki konkretny efekt to kiepsko to widzę.

1 polubienie

Dodam też że chciałbym tworzyć proste aplikacje pulpitowe na win.

To ucz się C# i .NET

Myślę o JavaScript. Ale nie mam co tam do pisania

jezeli chcesz pisac aplikacje pulpitowe to sluchaj Fizydy.
Jezeli myslisz o JS to najpierw sie zastanow do czego sluzy dane narzedzie. Tak, jezyk programowania to narzedzie.

:arrow: Poradnik Początkującego Programisty

Jeśli masz tak skromne wymagania i nie chcesz się stresować kombinowaniem to polecam:
CodeTyphon Studio
https://www.pilotlogic.com/sitejoom/

Zrobisz w tym wszystko i nie tylko dla Windows.

Zanim ktoś zakrzyczy…że… to do pupy to niech pierw pokaże co sam stworzył w tym co zachwala.

Chłopie… Pascal w dzisiejszych czasach? Jak mnie tego w podstawówce uczyli na dosie to już było 20 lat w tyle za światem :smiley:

Ja mam kolegę, co programuje w Java Script i miesza w bardzo dużej willi pod lasem.

Fakt, że on miesza z rodzicami, no ale mieszka!

1 polubienie

Żyje i ma się dobrze.
https://wiki.freepascal.org/Lazarus_Application_Gallery#Applications