Jaki język programowania najlepszy

Witam,

Pomalutku wchodzę w świat programowania i czas wybrać język, którego się będę uczył jednak mam takie pytanie, który język jest najlepszy ? Chodzi mi oto, w którym robi się najlepsze skrypty i ten, który jest najobszerniejszy ogółem najlepszy ? Mam duże ambicje, więc nie interesuje mnie jak ktoś napisze, że jest za trudny. Pozdrawiam :slight_smile:

Odpowiedź brzmi: żaden. Ogólnie, przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz, aby to był język interpretowany po stronie przeglądarki, czy serwera. Języki, mimo iż pod wieloma względami są podobne w składni, mają też sporo różnic w stosunku do siebie. Np. PHP ma składnię bardzo podobną do C++ czy Javy. A właśnie… jeszcze Java jest. Jest Microsoftowy ASP. Po stronie przeglądarki JavaScript. Jeśli interesujesz się Flashem, to bez ActionScript ani rusz. Tak więc najpierw sprecyzuj czego oczekujesz.

chodzi mi o webmastering, wiem, że php jest bardzo dobry ale czy najlepszy ? Czy strona z gotowymi skryptami to “dno” ? Wiele stron zrobiłem używając gotowych cms-ów, teraz chcę zrobić swoją stronę od podstaw, mam już pewien projekt tzn. stroną zbudowaną na html, css - własny szablon, i gotowe skrypty ale nie wiem czy jak będę wykonywał strony za kasę to czy ma to wielkie znaczenie czy zrobię stronę z gotowych skryptów itp. czy nie ? pomóżcie :smiley:

Prawdę mówiąc dobrze jest znać PHP, albo ASP jak język po stronie srwera. JavaScript po stronie klienta. AJAX też wypada. O HTML i CSS już nie wspominając. To wszystko powinieneś znać. Potem możesz sie bawić w Flashe, RoR, itp. ale to potem.

Nie ma czegoś takiego jak “najlepszy język”. W Twoim wypadku radzę zająć się PHP, jak nabierzesz doświadczenia, zainteresujesz się sam czymś innym.