Jaki język programowania wybrac?

Witam,

Uczę się informatyki i czas wybrac jakis jezyk programowania. Czy mozecie mi doradzic ktory jezyk jest najbardziej powszechny/latwy do opanowania/co mozna nim zrobic/i daje najwiecej mozliwosci? Ogolnie prosze was o za i przeciw dla kazdego najbardziej znanego.

Druga prośba-czy możecie mi doradzic jaki podrecznik do danego jezyka kupic aby uczyc sie w domu a nie tylko w szkole?

Oczywsicie bede bardzo wdzieczny dla kazdego kto bedzie mial ochote i czas mi doradzic czego dalej sie uczyc… :smiley:

Pozdrawiam

P.S. Jezeli wstawilem to w zly dzial to sorry :slight_smile:

Ja polecam C - nie jest bardzo skomplikowany, a jego nauka daje dobre podstawy i potem z prawie dowolnym innym językiem jest łatwiej. Jeżeli chodzi o polskie podręczniki, to ta książka dosyć solidnie opisuje C http://helion.pl/ksiazki/jcszpr.htm

I wszystko jasne: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238

Polecam C++

Zależy co chcesz w tym języku pisać.

Teoretycznie najbardziej uniwersalnie wypada C# + .NET bo możesz tworzyć i aplikacje okienkowe i pisać w nim logikę dynamicznej strony WWW.

Ja osobiście zalecałbym poznać podstawy kilku (np C++, C#, ObjectPascal/Delphi, PHP…) i potem odkryć w sobie powołanie :wink: do jednego z nich.

Moim zdaniem to na początek HTML i CSS (chodź to nie są języki programowania), potem JavaScript i PHP. Z języków kompilowanych to C, albo C++; są najbardziej przenośne.

Jaremi ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu korekty swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.