Jaki język wybrać po HTML'u?

Divy nadal są, nadal można ich używać jednak nie do końca w taki sposób jak były używane w 4.01, a napewno nie do tworzenia za ich pomocą głównego “szkieletu” layoutu, od tego w html5 są nav, section, aside, footer, itd.

Różnica tkwi w semantyce.

@drobok: Jest prawie tak jak piszesz :wink: STRONG rzeczywiście wyróżnia tekst dla niewidomych, a jego formatowanie to tylko domyślny arkusz CSS przeglądarki i nic więcej. Innymi słowy: HTML odpowiada w prawidłowym jego zastosowaniu za strukturę  dokumentu, a nie za jego prezentację (za to odpowiada już CSS).

Nikt nie mówił natomiast, że divów nie można używać w HTML5. Można. Ale tutaj znów błędnie rozumiesz ideę HTML. Nie, nowe znaczniki nie mają skracać zapisu (to skutek uboczny; skrócony zapis to inna kwestia, o tym też jest co nieco w HTML5, ale to zupełnie inna bajka). Nowe znaczniki zapewniają lepszą semantykę, a mówiąc prościej – pozwalają lepiej zakodować strukturę dokumentu.

Pamiętaj, HTML → struktura, CSS → prezentacja. Nigdy odwrotnie, i nigdy nie w przemieszany sposób.

Mam nadzieję, że trochę ci to rozjaśni.

@Wasacz: a gdzie ja napisałem, że bi strong to to samo? Chodzi mi tylko, że piszesz do kogoś początkującego w HTML’u i pisanie mu, że strong i formatowanie mają się jak “krowa do helikoptera” jest przesadą. Strong nie służy do formatowania, ale domyślnie w przeglądarkach, mimo wszystko formatuje tekst, chyba nie zaprzeczysz? Czy nam się podoba czy nie tak jest. Jasne, że do opisu wyglądu strony służy CSS, ale jak komuś, kto zaczyna przygodę z HTML’em piszesz, że strong nie ma absolutnie nic wspólnego z pogrubieniem, to możesz mu więcej namieszać, niż pomóc, bo będzie się zastanawiał co robi nie tak, że u niego strong pogrubia tekst.

@slepciu: Wprowadzenie w błąd już na początku nauki – pozostawiam bez komentarza.