Jaki kabel i gniazdka sieciowe

Cześć!

Rodzice będą robić elewacje i przy okazji powstał pomysł by rozprowadzić kabel sieciowy. Dom jest starego typu, mocno zbrojony więc zawsze był duży problem z zasięgiem wifi. W niedługim czasie powinna się pojawić u nich opcja podpięcia światłowodu od Orange (instalacja jest już na słupach) dlatego chciałbym dobrać kabel by w pełni spierał wyższe prędkości. Dlatego prośba do Was o pomoc w we właściwym doborze typu kabla, gniazd i porad w czym to przeprowadzić. Jak mówiłem pomysł jest by poprowadzić kable po aktualnej elewacji domu w jakimś korytku/peszlu na co pójdzie styropian i nowa elewacja. Odcinki przewodu będą miały długość ~6m, ~25m, ~35m.

Z góry dzięki za wszelkie porady co i od kogo warto kupić oraz wszelkie uwagi do montażu takiego rozwiązania.

Położyłbym coś w tym stylu (jedynie przykład).
https://allegro.pl/oferta/kabel-skretka-zel-ftp-cat-6-drut-cu-23awg-305m-10031455095

Peszel nie będzie potrzebny.

Dzięki za propozycje, ale czy jest to opłacalny pomysł? Ten kabel od zwyczajnego kabla kat 6 jest 3 razy droższy i chyba taniej jednak wyjdzie peszel plus taki kabel (Szczególnie, że w moim wypadku przez dłuższy odcinek 2 kable mogą iść w jednym peszlu). Czy ten kabel który polecasz ma jakieś specjalne właściwości dla których warto dołożyć do niego? Plus też myślę sobie, że w razie gdyby trzeba było ten kabel wymienić czy coś to mając peszel jest szansa by zrobić to wykorzystując jakieś prowadzenie.

Opłacalność jest rzeczą względną. Biorąc pod uwagę, że zrobienie elewacji to pewnie koszt od 100.000zł wzwyż, to osobiście czy wydam na kabel 100-200zł mniej lub więcej nie miałoby dla mnie znaczenia. Szczególnie, że jest mniejsza szansa że coś się później popsuje i trzeba będzie kuć.
Zawsze jest szansa, że wejdzie jakaś wilgoć, więc osobiście kładłbym tylko taki przystosowany do pracy na zewnątrz.
Zresztą wcale nie jestem przekonany, że peszel + tańszy kabel wyjdzie taniej.

Gdybym to robił ja to zrobiłbym peszel i najlepszy kabel jaki mogę znaleźć. Koszty są zupełnie pomijalne. Wykonanie będzie kosztowało wielokrotnie (10x ?) więcej niż sam kabel, nawet najdroższy.

Słuszny argument. Jedyne co mnie zastanawia to potencjalna możliwość wymiany przewodu jeśli włożymy go w peszel (wyciąganie starego wprowadza nowy), ale może to i tak warto założyć przystosowany kabel na zewnątrz z wypełnieniem żelowym. A w ogóle czy nie lepiej położyć kabel kategorii 6a zamiast 6?

Przy podanych przez ciebie długościach nie powinno to mieć znaczenia, chociaż oczywiście sprawdź ceny. Tak jak pisałem, osobiście kładłbym najlepszy kabel jaki się da. Lepiej dopłacić 100zł, niż później żałować.

1 polubienie

Radził bym ci wybrać coś od Lamberga. Jest tani i dobrej jakości. Mam kabel micro USB 1,8m za 10 złotych i Ethernet cat 6a za 9 złotych o długości 2m i sprawdzają się dobrze. Ethernet łatwo się rysuje, ale może to tylko słabej jakości niebieski lakier

I jeszcze odrobinę tańszy niż ten na górze, kat7:

Czekaj, czekaj, po kiego Ci kabel miedziany po elewacji, skoro Orange ma wejść ze swiatlowodem?

Jeśli dobrze rozumiem, elewacja, to masz na myśli na zewnątrz budynku. Planujesz podłączać jakieś kamery APki, bo jeśli nie, to ten kabel nie ma sensu. Nawet jeśli, to kat. 6 nie ma na tę chwilę sensu, nie orientuję się w kamerach, ale nie znam takich co przekraczają 1GbE.

O ile się orientuje to faktycznie Orange podpina domy światłowodem. Moim problemem jest brak rozprowadzenia kabli wewnątrz domu a zasięg bezprzewodowy jest bardzo słaby (kwestia grubych i dobrze zbrojonych ścian). Nie chcę męczyć się z rozprowadzaniem kabli wewnątrz domu stąd mam pomysł by wykorzystać zmianę elewacji i przeprowadzić kable na zewnątrz do kilku pomieszczeń z punktem wspólnym w jednym miejscu. No i do tego miejsca zostanie doprowadzony światłowód z którego to skrętką (światłowód do routera, skrętki od routera) rozprowadzę sobie dostęp do świata :smiley:

Czy moje rozumowanie posiada jakieś istotne luki?

  1. Użyj kabla przeznaczonego do stosowania na zewnątrz kat. 6 lub 5e.
  2. Możesz pomyśleć o prowadzeniu dwóch kabli do punktów docelowych, w razie awarii jednego masz zapasowy, poza tym liczba urządzeń korzystających z internetu ciągle się zwiększa więc niewykluczone że dodatkowy przewód się przyda.
  3. Jeżeli masz poprowadzone kable zamontuj 2-3 Access Pointy, będziesz miał niezawodne wi-fi w całym domu.
  4. Jeżeli używasz kabla kat. 6 to pozostałe komponenty (gniazda, wtyki) też powinny być kat. 6.

Moim zdaniem każdy kabel będzie lepszy od Wi-Fi. Czyli warto to zrobić, a rodzaj kabla jest mniej ważny, jeśli to idzie pod elewacją. Ja akurat mam kabel UTP kat. 5e, gniazda 5e i wtyki 8P8C pod tan kabel, więc taki bym puścił, ale kupując nowy można pokusić się o lepszy. Nawet żelowany i wyższej kategorii, ale ja ze zwykłymi kablami 5e FTP leżącymi na elewacji w korytach nie mam problemu od 18 lat, więc…). Z tym, że kable innych kategorii wymagają innych gniazd i wtyczek.
O tym czym te kable się różnią poczytasz dosłownie wszędzie, więc nie będę pisał.
Jak nic nie masz, to jednak chyba warto dać S/FTP kat.6 czy 6a (uwaga trudniej się je układa i są grubsze).
Ja do każdego punktu puściłbym po dwa kable (ważne, aby były dobre - miedziane, a nie aluminiowe miedziowane!) i na podwójnych gniazdach je zakończył. Z drugiej strony (od ruotera/switcha) dałbym albo patchpanel, albo (po taniości) po prostu zarobił wtykami 8P8C odpowiedniej kategorii.

Jeśli ma iść pod elewacją, to musi być odporny na wilgoć, czyli zalecany jest kabel z żelem pod osłoną. Myślę, że wystarczy kat. 5, nad 6. musisz się zastanowić, jeśli w planie masz sieć powyżej 2,5Gb/s. Ekranowanie jest tu raczej zbędne.

Niestety tego typy okablowanie jest kosztowne i często sprzedawane jest na szpulach 500m. Ewentualnie kwestia dogadania się ze sprzedawcą lub znalezienie takiego co sprzedaje na metry, ale osobiście nie znam takiego, tego typu okablowania sprzedaje się w szpulach.

Jeśli chcesz przyoszczędzić, możesz zaryzykować z kablem UTP. Tyle, że osłona kabla może ulec mocnej degracji po jakichś 5 latach.

Dzięki wielkie Wszystkim za podpowiedzi. Kupiłem kabel zewnętrzny kategorii 6a ( ALANTEC Kabel skrętka U/FTP kat.6A) z miedzianymi drutami. Co prawda bez wypełnienia żelowego ale mam nadzieje, że nie będzie to problemem. Sam przewód będzie schowany w starej elewacji pod styropianem, klejem etc. także powinien mieć całkiem komfortowe warunki.

Na zakończeniu w każdym pokoju będzie gniazdo a od strony routera skorzystam z patchpanela (dzięki @Radek68 za pokazanie tego rozwiązania - wygląda to estetyczniej).

Co do pomysłu z AP to jak najbardziej jest to jedna z opcji którą rozważam, ale to już późniejszy etap modernizacji. Teraz najważniejsze by rozłożyć kabel a później będziemy się bawić możliwościami które się pojawią.

Raz jeszcze dzięki wszystkim za pomoc!