Jaki kabel LAN FTP KAT.6 - 1 Gb/s na odległość 30-40 metrów

Cześć,

Polecicie sprawdzony kabel LAN (na rolce), który bez problemu zestawi link 1 Gb/s na odległości około 30-40 metrów?

Kabli jest bardzo dużo, trudno się zdecydować, zwłaszcza że ceny są bardzo różne i pewnie łatwo przepłacić za to samo. Z tego co zrozumiałem to musi być minimum kat 6.

Wewnątrz czy na zewnątrz?

Wewnątrz

Albo kup na metry i zapnij, albo gotowy.

CAT 6, można wtyczki kupić beznarzędziowe, ale wyjdzie pewnie wtedy więcej.

Dzięki za polecenie producenta. Gotowy jest OK, ewentualnie czeka mnie ciachnięcie jednej wtyczki, żeby przeciągnąć przez otwór. Zaciskarkę ogarniam, więc nie problem.

Cześć Bradlee,

Masz rację, że dla odległości 30–40 metrów kabel kategorii 6 to dobry wybór, ponieważ zapewni stabilne połączenie 1 Gb/s. Jednakże warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:

1 FTP czy UTP?
Jeżeli wybierzesz kabel FTP (z ekranowaniem), pamiętaj, że wymaga on poprawnego uziemienia, aby ekranowanie działało poprawnie. Jeśli nie masz doświadczenia z takim rozwiązaniem lub nie planujesz uziemienia, lepiej zdecydować się na kabel UTP, który nie sprawia takich problemów.

2 Zastosowanie – wewnętrzny czy zewnętrzny?

Wewnętrzny kabel: Możesz użyć standardowego przewodu UTP kategorii 6.
Zewnętrzny kabel: Jeśli kabel będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, wybierz kabel żelowany lub z dodatkową powłoką odporną na UV, jak np. Kabel zewnętrzny żelowany UTPw kat.6 U/UTP 4x2x0,57 Alantec - Sklep Speckable.pl.

3 Gotowy patchcord czy kabel z rolki?
Jeśli dokładnie wiesz, jaka długość jest Ci potrzebna, i wolisz prostsze rozwiązanie, gotowy patchcord może być dobrym wyborem. Dla zewnętrznych instalacji znajdziesz np. Patchcord zewnętrzny linka UTP kat.6 podwójna powłoka PVC+PE 40m czarny NEKU - Sklep Speckable.pl

4 Marka i jakość:
Unikaj najtańszych, no-name kabli, które mogą nie spełniać standardów kategorii 6. Wybierz sprawdzoną markę, np. Alantec, Lanberg, Draka, Neku, które są dostępne w przystępnych cenach i dobrej jakości.

Podsumowując, dla Twoich potrzeb rekomenduję kabel UTP kategorii 6, zewnętrzny lub wewnętrzny w zależności od zastosowania. Jeśli chcesz uniknąć zabawy z końcówkami, wybierz gotowy patchcord o odpowiedniej długości. :blush:

Dzięki za poruszenie tematu FTP vs UTP, temat jest najwyraźniej bardziej rozbudowany niż myślałem.

Nie wiedziałem, że FTP wymaga uziemienia. Czyli rozumiem, że np router powinien w tym przypadku być uziemiony tj taki kabel nie nadaje się do zwykłego domowego routera podłączonego do sieci poprzez zasilacz impulsowy / bez uziemienia?

FTP podłączony z jednej strony do nieuziemionego routera a z drugiej do nieuziemionego laptopa może działać gorzej niż UTP?

FTP wymaga uziemienia – Tak, osłona w kablu FTP musi być uziemiona, aby spełniała swoje zadanie, czyli chroniła przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI). Jeśli uziemienia nie ma, osłona może działać jak antena, zbierając zakłócenia i w efekcie pogarszając jakość sygnału.

Domowe routery i zasilacze impulsowe – W większości przypadków domowe routery, zwłaszcza z zasilaczami impulsowymi, nie mają fizycznego uziemienia. Dlatego kabel FTP w takiej konfiguracji nie spełni swojej roli, a czasem rzeczywiście może działać gorzej niż UTP. Zwykły kabel UTP w takiej sytuacji jest lepszym wyborem, bo brak osłony eliminuje problem nieuziemionego ekranu.

FTP w nieuziemionych urządzeniach – Dokładnie tak, podłączenie FTP do nieuziemionego routera z jednej strony i laptopa z drugiej może skutkować gorszym działaniem niż w przypadku UTP. Zamiast chronić przed zakłóceniami, ekran kabla FTP może wręcz je wprowadzać do sygnału.

Jeśli pracujemy w warunkach domowych, gdzie urządzenia nie są uziemione (a tak jest w 99% przypadków), lepiej postawić na kabel UTP. Jest prostszy, tańszy i bardziej odpowiedni dla typowego domowego użytku. FTP ma sens tylko w specyficznych środowiskach, gdzie są zakłócenia elektromagnetyczne i możliwość odpowiedniego uziemienia. :blush:

Większość urządzeń, która ma metalowe gniazda np. większość płyt głównych, jest połączona z masą. Podobnie większość routerów Mikrotika czy innych producentów. Nawet niektóre dostarczane przez kablówki.

Jednak taki przewód jest droższy, wtyczki trochę trudniejsze w zapięciu i zwykle zbędny. Zwłaszcza przy 40 metrach.
Aczkolwiek ostatnio ciągnąłem na dach ok. 100 metrów przewodu. Szedł wenrylacją, potem pod sufitami bla. bla. Jeszcze zasilanie nim leciało do LTE ZTE na dach. I musiał być ekranowany, bo zwykły miał spadki transferu i lagi. Ale to pewnie dlatego, że tam sporo maszyn.

I żeby koledze @Bradlee jeszcze łatwiej było podjąć decyzję to niech poczyta:
Skrętka komputerowa - oznaczenia, standardy, pomiary .

Do wyboru / na co trzeba uważać: linka / drut, miedziowane aluminium, stal miedziowana, pełna miedź (Cu) :sweat_smile: :rofl:

W sumie może i ułatwi jak dokładnie poczytam :laughing: dzięki, ‘Rodzaje i oznaczenia skrętki’ jasno opisane.