Jaki komp do 4000 zł

Hej, planuję zakup kompa za ok. 4000zł, przeglądam zestawy na purepc i posty @januszek i myśle że coś pomoże, zastosowanie to programowanie, wirtualizacja także ram myśle że co najmniej 32GB, fajnie mieć też w miarę dobrą kartę graficzną aby w coś pograć, jedyne czego nie potrzebuję to dysk-mam nvme i na razie wystarczy,
chciałbym zostać przy intelu i nvidi,
(procek, płyta, ram, grafika, zasilacz, obudowa-najlepiej jak najprostrza, monitor-nie jestem wymagający więc pewnie jakiś tani)
budżet jeśli warto to można trochę nagiąć, 100-300zł

Za 4 tys z dobrą kartą graficzną kompa nie kupisz. Tu jest przykładowa lista podzespołów - ale bez karty graficznej:

Z drugiej strony, jeśli wywalisz z tej listy Windows i dysk SSD to zostaje 1385 zł na kartę graficzną, a to już prawie w zasięgu RTX 4060:

Pytanie czy na pewno potrzebuje K i jeżeli chce wziąć zewnętrzną kartę to może lepiej byłoby pójść w zestaw z KF. Cenowo wychodzi różnie XD

Dysk pisał że ma, system może też przeniesie. Z drugiej strony, może warto wtedy zastanowić się na przejściem na Linuksa - to zawsze jakaś oszczędność + sprzęt nie zestarzeje się tak szybko jak przy Windowsie.

Sprawdziłem. 40 zl wygra na tym :wink:
Intel Core i5-12600K - 1090 zł
Intel Core i5-12600KF - 1049 zł

Można wytanić, zmieniając procka na ten:

To taniej wyjdzie kupić sobie Raspberry PI :wink:

Jakby wirtualizację na tym odpalił to rzeczywiście XD

Wydawało mi się że więcej. Ale różnica robi się przy 14 generacji, np:


Różnicy dużej może by nie odczuł między i5-14400F a 12600-KF ale spora różnica w cenach mobo i ramu. Na pewno z mobo pod ddr5 będzie zestawem o wiele bardziej przyszłościowym niż z ddr4 - chociaż ja wolałem wybrać ddr4. Poniżej zestaw do którego trzeba z marszu dokupić gpu:

Hej dzięki za propozycję, drugi zestaw pewnie bardziej przyszłościowy,ale i droższy, ale mam jeszcze pytanie co do chłodzenia? boxowe nie wystarcza? jak to ma się do płyty jak jest w pionie? nie wygina się nic?

i na monitor zostanie

Boxowe wystarcza ale jest głośniej i są wyższe temperatury. Przy czym nie wiem, czy do każdego procka teraz dają boxowe chłodzenie. Co do wyginania się - nigdy nie zaobserwowałem takiego problemu. Jeśli wszystko jest zamontowane poprawnie to nic takiego nie powinno się zdarzyć.

Do serii K nie dają chłodzenia.

Nie powinno. Nie takie chłodzenia ludzie montują XD

Dołożyłbym do zasilacza 600W. Reszta - spoko.

Od takiego maleństwa które ma zaledwie 590 g? Niektóre przekraczają zdrowo kilogram i nic się nie dzieje.

a jaki byś proponował?