Jaki komputer do montażu wideo 4K Adobe? Do 13 tys. PLN

No napisałem, że to jest build budżetowy dla porównania, ale i tak powinien poradzić sobie z renderowaniem godzinami.

A jako uwagę dałem, że w jego buildzie powinien zamienić HDD z wersji zwykłej na wersje NASową
Ironwolf, Red lub N300

Sam mam ryzena, ale programy do renderowania wykorzystujące np. 20 rdzeni, są pisane pod stacje. Tak w skrócie. W polskich warunkach taki poleasingowy z tym budżetem to jest optimum. Sam miałem używałem( starszy model na 2 xeonach 5450, 32 GB RAM) i jakby nie pobór prądu, to bym nie zmieniał.
Tam są tunele chłodzące…, cuda na patyku. jak go rozbierasz, to jakby transformers się rozłożył.

1 polubienie

Do zmiany na MSI B550 Gaming Plus. DS3H się zagotuje przy renderingu z tym procesorem.
RAM bym poszukał 3600MHz, to jest różnica przy renderingu.
Dysk nie wiem czy bym na pewniaka nie postawił 970 Evo.

1 polubienie

Nic specjalnego. Zwykle można zrobić o wiele lepsze chłodzenie czy zestaw. Natomiast zaletą gotowego zestawu jest to, że jest certyfikowany i nie wyłażą jakieś dziwne problemy potem.

Bo to nie jest tak, że bierzemy pierwszą lepszą płytę, i działa wszystko jak trzeba, potem się okazuje, że a to z tym chipsetem nie idzie, a to inny kwiatek.

Z drugiej strony, mając zaplecze i możliwość wymiany sprzętu, bez trudu można osiągnąć o niebo lepsze rezultaty składając samemu. Ostatnio montowałem dwa komputery do streamingu (zawody bokserskie czy inne jakieś kopaniny) po ok 18kzł, wymogi, to 8 kanałów w 8K w czasie rzeczywistym, co załatwiły karty Blackmagic DeckLink 8K Pro, i tutaj zaczęły się schody, bo musiałem aż 4 płyty kupić, zanim dobrałem takie, na których to śmigało, bo na np. MSI nie widziało jednej karty, ni wiadomo dlaczego, za to na Asus ROG Strix X570-F Gaming śmigało bez problemu, ale już druga jednostka, na rudym z serii 5xxx miała problemy ze stabilnością.

Więc na pewno nie polecam samemu składnia, bo można stracić masę czasu i bawić się w kolejne wysyłki, wymiany a to ramu, a to dysków, a to płyt itp.

No a o czym ja piszę? Do zastosowań profesjonalnych musi kosztować. Ale mało tego DELL nawet po 10 latach, na sprzęcie poleasingowym dał mi wsparcie. Był problem z aktywacją windowsa. Załatwili sprawę w 15 minut.

Dziękuje za uwagi: @panicagaming @jajecpl , Fizyda, wasabi1084, aesereht

Zestaw po pierwszej korekcie:

  1. Płyta główna ASUS TUF GAMING B550-PLUS
  2. Procesor AMD AMD Ryzen 9 5950X
  3. Grafika GeForce RTX 3070
  4. RAM 64GB - Patriot 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 Viper Steel
  5. Dysk SSD Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 PRO
  6. Dysk SSD Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
  7. DYSK HDD Toshiba N300 4TB
  8. Chłodzenie SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 3x120mm
  9. Zasilacz Seasonic Focus PX 750W 80 Plus Platinum
  10. Obudowa Corsair 275R Airflow
  11. System Operacyjny Windows 10 PRO

Proszę o opinię do powyższego zestawu. Dzięki.

Pomyśl nad wzięciem innego AIO, w tym wątku osoba zaciekawiła mnie AIO firmy której nie znałem wcześniej i mówiąc szczerze spodobało mi się. Gdybym dziśkupował AIO to wybrał bym właśnie coś z tej firmy, a do tej pory mocno podobał mi się NZXT Kraken.

Dobry komputer do grania w gry.

Zobacz w sumie czy w tej cenie, nie kupisz jakiegoś Quadro, będą one dużo wydajniejsze pod Twoje potrzeby, a do tego mogą być dużo bardziej dostępne niż RTXy 3k.

Jakby zmieścił w budżecie RTX 3080 z 16GB VRAM to poddałbym w 100% wątpliwość zasadność użycia Quadro, tutaj by trzeba było zbadać.

Nie po to wkładasz Quadro, żeby było szybciej, ale po to, żeby ci się nie sypało. Dlatego w sprzęcie do celów komercyjnych montujesz pamięci z ECC, i Qudaro, które ma obniżone zegary i również pamięci ECC. Jak ci podczas gry wywali na sekundę artefakt, to się nic nie dzieje, jak ci wywali w trakcie renderingu, to masz robotę od nowa.

Z ciekawości, ile razy udało Ci się zaobserwować taką sytuację na nowym topowym sprzęcie? :slight_smile:

Setki razy. Chociaż najczęściej problem dotyczy kompatybilności lub szybkości działania. Np. renderujesz materiał i coś tnie w wynikowym. Wsparcie softu twierdzi, że sprzęt nie był certyfikowany do działania na tym sprzęcie, więc zaczyna się szukanie problemu. W sumie głównie takie składane komputery do np. pracy video itp. trafiają, jak już ich “twórcy” nie wiedzą co mogą jeszcze wymyślić, przynoszą i potem się okazuje, że wystarczyło wymienić grafikę czy wsadzić wolniejszy ram i nagle jest ok. Trudno napisać, bo każda sytuacja jest inna, ale bez zaplecza, nie porywał bym się, chyba, że ktoś ma sprawdzoną konfiguracje na danym sofcie do identycznego celu. Bywa, że byle wtyczka sprawia problemy na jakimś sprzęcie.

Dziękuje wszystkim za uwagi (@wasabi1084 @panicagaming Fizyda jajecpl aesereht)

Zestaw po drugiej korekcie:

  1. Płyta główna ASUS Prime X570-PRO
  2. Procesor AMD AMD Ryzen 9 5950X
  3. Grafika MSI GeForce RTX 3070 SUPRIM 8G
  4. RAM 64GB - Kingston 64GB (2x32GB) 3200MHz Cl16
  5. Dysk SSD Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 PRO
  6. Dysk SSD Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
  7. DYSK HDD Toshiba N300 4TB
  8. Chłodzenie BeQuiet Dark Rock 4 PRO
  9. Zasilacz 850W GOLD Modularny
  10. Obudowa wyciszona Fractal R6 Black
  11. System Operacyjny Windows 10 PRO

Jak oceniacie zgranie poszczególnych podzespołów?

RAM ECC, to raczej podstawa w takim komputerze. Na karcie i płycie.

Wiesz, zależy w sumie co robisz na tym i ile zarabiasz. Mam klienta, który robi jedną robotę np. streaming i kupuje za to komputer i jeszcze mu zostaje. Za jakąś pracę kiedyś kupiłem sobie CS3, a to było raptem ze trzy dni roboty. Z drugiej strony, ludzie kupują komputer do “pracy” a służy do obrabiania filmu z wesela, a przeważnie na nim grają.

Jak dla mnie spoko.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim aktywnym za opinie (@panicagaming , @jajecpl , wasabi1084, Fizyda)

Ostatnie pytanie i nie męczę.
Zastosowanie obróbka wideo ADOBE Premier Pro i After Effects.

Która z poniższych kart graficznych będzie lepszym wyborem:

  1. Zotac GeForce RTX 3070 Twin Edge OC 8GB GDDR6
  2. MSI GeForce RTX 3070 SUPRIM 8G

Zestaw podany wyżej w komentarzu.
Dzięki!

Jeśli wejdzie Ci do budy to ja bym brał MSI bo na oko chłodzenie wydaje się lepsze. Ale z drugiej strony osobiście do tej marki nie jestem przekonany.
Generalnie teraz kupowanie karty RTX 30xx to jest jak wygrać w totka bo są prawie niedostępne + znów krypto bańka więc górnicy skupują karty. W tej chwili to się chyba kupuje to co jest dostępne, a nie wybrzydza :stuck_out_tongue:.

Karty rekomendowane:

https://helpx.adobe.com/premiere-pro/system-requirements/2019.html#gpu-acceleration
I to nie jest alfabetycznie, tylko od najlepszych.