Jaki komputer do montażu wideo 4K Adobe? Do 13 tys. PLN

Dzień dobry,

Proszę specjalistów i osoby z doświadczeniem o analizę, uwagi i spostrzeżenia do poniższej specyfikacji.
Komputer z przeznaczeniem: montaż filmów 4K
Programy: ADOBE Premier PRO, After Effects.
Kwota zestawu do: 13 tys. PLN

Proponowany zestaw:

  1. Płyta główna Gigabyte B550M DS3H s.AM4
  2. Procesor AMD Ryzen 9 3950X
  3. Grafika GeForce RTX 3080
  4. RAM 64GB - G.SKILL 32GB (2x16GB) 3000MHz CL16 Aegis – x2szt.
  5. Dysk SSD ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro (system operacyjny, oprogramowanie)
  6. Dysk SSD ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro (pliki projektu)
  7. DYSK HDD Toshiba P300 3TB 7200obr. 64MB OEM (pamięć podręczna multimediów)
  8. Chłodzenie SilentiumPC Navis RGB 240 2x120mm
  9. Zasilacz Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold
  10. Obudowa be quiet! Pure Base 600 czarna
  11. System Operacyjny Windows 10 PRO

Dziękuję.

Z tego co wiem Adobe jest lepiej zoptymalizowane pod Intela niż AMD - nie wiem ile w tym prawdy, nie sprawdzałem, testów rzetelnych też nie widziałem.

Karta oczywiście tylko GeForce ze względu na CUDA, tutaj musisz niestety męczyć się z brakiem ich dostępności, ale nie ma wyjścia.

Dyski NVMe brałbym samsung 980 EVO lub PRO. HDD na cache się nie sprawdzi, jedynie jako magazyn na projekty.

Wziąłbym o ile to możliwe więcej RAM, wtedy możesz robić RAM Disc i pliki projektu przerzucać z NVMe na RAM Disc i pod koniec pracy z powrotem (ewentualnie jakiś sync). Serio jak chcesz montować 4k to nawet z mirroringiem (o ile dobrze pamiętam nazwę funkcji w Premier PRO) szedłbym w 128 GB RAM i pracę na RAM Discu.

1 polubienie


Sama karta to jakieś 8000 zł jeszcze niedawno:

Jestem na nie.

wszyscy są na nie, dopuki, na takim dellu nie posiedzieli. To nie są badziewia z xkom. Inna technologia.Dla wielu nieosiągalna .

1 polubienie

Dla porównania dam build dla budżetowego pc do edycji filmów 4k z przełomu 2019/2020
Ceny przykładowe z morele/xkomu czy gdzie znalazłem

  • Ryzen 5 3600 - 979zł
  • B450-A PRO - 369zł
  • Gigabyte GeForce 1650 - 1159zł
  • G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB - 289zł
  • SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W - 347zł
  • 512 dysk ssd gen3x4 smsung evo 360 zł
  • 3 TB ironwolf dysk HDD 445zł
  • Obudowa - 200zł

Czyli do edycji wideo 4k masz budżet na wstęp od około 4150zł

Z tego co widzę to Toshiba P300 możesz wymienić na serię RED albo Ironwolfa, nie wiem czy toshiba ma specjalne serię dysków ale p300 to zwykła seria, ok sprawidzłem dla toshiba będzie to N300

1 polubienie

I złożyłeś mu komputer do gierek. To ma być Catepilar godzinami renderujący, cichy, bezawaryjny.

No napisałem, że to jest build budżetowy dla porównania, ale i tak powinien poradzić sobie z renderowaniem godzinami.

A jako uwagę dałem, że w jego buildzie powinien zamienić HDD z wersji zwykłej na wersje NASową
Ironwolf, Red lub N300

Sam mam ryzena, ale programy do renderowania wykorzystujące np. 20 rdzeni, są pisane pod stacje. Tak w skrócie. W polskich warunkach taki poleasingowy z tym budżetem to jest optimum. Sam miałem używałem( starszy model na 2 xeonach 5450, 32 GB RAM) i jakby nie pobór prądu, to bym nie zmieniał.
Tam są tunele chłodzące…, cuda na patyku. jak go rozbierasz, to jakby transformers się rozłożył.

1 polubienie

Do zmiany na MSI B550 Gaming Plus. DS3H się zagotuje przy renderingu z tym procesorem.
RAM bym poszukał 3600MHz, to jest różnica przy renderingu.
Dysk nie wiem czy bym na pewniaka nie postawił 970 Evo.

1 polubienie

Nic specjalnego. Zwykle można zrobić o wiele lepsze chłodzenie czy zestaw. Natomiast zaletą gotowego zestawu jest to, że jest certyfikowany i nie wyłażą jakieś dziwne problemy potem.

Bo to nie jest tak, że bierzemy pierwszą lepszą płytę, i działa wszystko jak trzeba, potem się okazuje, że a to z tym chipsetem nie idzie, a to inny kwiatek.

Z drugiej strony, mając zaplecze i możliwość wymiany sprzętu, bez trudu można osiągnąć o niebo lepsze rezultaty składając samemu. Ostatnio montowałem dwa komputery do streamingu (zawody bokserskie czy inne jakieś kopaniny) po ok 18kzł, wymogi, to 8 kanałów w 8K w czasie rzeczywistym, co załatwiły karty Blackmagic DeckLink 8K Pro, i tutaj zaczęły się schody, bo musiałem aż 4 płyty kupić, zanim dobrałem takie, na których to śmigało, bo na np. MSI nie widziało jednej karty, ni wiadomo dlaczego, za to na Asus ROG Strix X570-F Gaming śmigało bez problemu, ale już druga jednostka, na rudym z serii 5xxx miała problemy ze stabilnością.

Więc na pewno nie polecam samemu składnia, bo można stracić masę czasu i bawić się w kolejne wysyłki, wymiany a to ramu, a to dysków, a to płyt itp.

No a o czym ja piszę? Do zastosowań profesjonalnych musi kosztować. Ale mało tego DELL nawet po 10 latach, na sprzęcie poleasingowym dał mi wsparcie. Był problem z aktywacją windowsa. Załatwili sprawę w 15 minut.

Dziękuje za uwagi: @panicagaming @jajecpl , Fizyda, wasabi1084, aesereht

Zestaw po pierwszej korekcie:

  1. Płyta główna ASUS TUF GAMING B550-PLUS
  2. Procesor AMD AMD Ryzen 9 5950X
  3. Grafika GeForce RTX 3070
  4. RAM 64GB - Patriot 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 Viper Steel
  5. Dysk SSD Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 PRO
  6. Dysk SSD Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
  7. DYSK HDD Toshiba N300 4TB
  8. Chłodzenie SilentiumPC Navis Evo ARGB 360 3x120mm
  9. Zasilacz Seasonic Focus PX 750W 80 Plus Platinum
  10. Obudowa Corsair 275R Airflow
  11. System Operacyjny Windows 10 PRO

Proszę o opinię do powyższego zestawu. Dzięki.

Pomyśl nad wzięciem innego AIO, w tym wątku osoba zaciekawiła mnie AIO firmy której nie znałem wcześniej i mówiąc szczerze spodobało mi się. Gdybym dziśkupował AIO to wybrał bym właśnie coś z tej firmy, a do tej pory mocno podobał mi się NZXT Kraken.

Dobry komputer do grania w gry.

Zobacz w sumie czy w tej cenie, nie kupisz jakiegoś Quadro, będą one dużo wydajniejsze pod Twoje potrzeby, a do tego mogą być dużo bardziej dostępne niż RTXy 3k.

Jakby zmieścił w budżecie RTX 3080 z 16GB VRAM to poddałbym w 100% wątpliwość zasadność użycia Quadro, tutaj by trzeba było zbadać.

Nie po to wkładasz Quadro, żeby było szybciej, ale po to, żeby ci się nie sypało. Dlatego w sprzęcie do celów komercyjnych montujesz pamięci z ECC, i Qudaro, które ma obniżone zegary i również pamięci ECC. Jak ci podczas gry wywali na sekundę artefakt, to się nic nie dzieje, jak ci wywali w trakcie renderingu, to masz robotę od nowa.

Z ciekawości, ile razy udało Ci się zaobserwować taką sytuację na nowym topowym sprzęcie? :slight_smile:

Setki razy. Chociaż najczęściej problem dotyczy kompatybilności lub szybkości działania. Np. renderujesz materiał i coś tnie w wynikowym. Wsparcie softu twierdzi, że sprzęt nie był certyfikowany do działania na tym sprzęcie, więc zaczyna się szukanie problemu. W sumie głównie takie składane komputery do np. pracy video itp. trafiają, jak już ich “twórcy” nie wiedzą co mogą jeszcze wymyślić, przynoszą i potem się okazuje, że wystarczyło wymienić grafikę czy wsadzić wolniejszy ram i nagle jest ok. Trudno napisać, bo każda sytuacja jest inna, ale bez zaplecza, nie porywał bym się, chyba, że ktoś ma sprawdzoną konfiguracje na danym sofcie do identycznego celu. Bywa, że byle wtyczka sprawia problemy na jakimś sprzęcie.