Proszę specjalistów i osoby z doświadczeniem o analizę, uwagi i spostrzeżenia do poniższej specyfikacji. Komputer z przeznaczeniem: montaż filmów 4K Programy: ADOBE Premier PRO, After Effects. Kwota zestawu do: 13 tys. PLN
Z tego co wiem Adobe jest lepiej zoptymalizowane pod Intela niż AMD - nie wiem ile w tym prawdy, nie sprawdzałem, testów rzetelnych też nie widziałem.
Karta oczywiście tylko GeForce ze względu na CUDA, tutaj musisz niestety męczyć się z brakiem ich dostępności, ale nie ma wyjścia.
Dyski NVMe brałbym samsung 980 EVO lub PRO. HDD na cache się nie sprawdzi, jedynie jako magazyn na projekty.
Wziąłbym o ile to możliwe więcej RAM, wtedy możesz robić RAM Disc i pliki projektu przerzucać z NVMe na RAM Disc i pod koniec pracy z powrotem (ewentualnie jakiś sync). Serio jak chcesz montować 4k to nawet z mirroringiem (o ile dobrze pamiętam nazwę funkcji w Premier PRO) szedłbym w 128 GB RAM i pracę na RAM Discu.
Dla porównania dam build dla budżetowego pc do edycji filmów 4k z przełomu 2019/2020
Ceny przykładowe z morele/xkomu czy gdzie znalazłem
Ryzen 5 3600 - 979zł
B450-A PRO - 369zł
Gigabyte GeForce 1650 - 1159zł
G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB - 289zł
SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W - 347zł
512 dysk ssd gen3x4 smsung evo 360 zł
3 TB ironwolf dysk HDD 445zł
Obudowa - 200zł
Czyli do edycji wideo 4k masz budżet na wstęp od około 4150zł
Z tego co widzę to Toshiba P300 możesz wymienić na serię RED albo Ironwolfa, nie wiem czy toshiba ma specjalne serię dysków ale p300 to zwykła seria, ok sprawidzłem dla toshiba będzie to N300
Sam mam ryzena, ale programy do renderowania wykorzystujące np. 20 rdzeni, są pisane pod stacje. Tak w skrócie. W polskich warunkach taki poleasingowy z tym budżetem to jest optimum. Sam miałem używałem( starszy model na 2 xeonach 5450, 32 GB RAM) i jakby nie pobór prądu, to bym nie zmieniał.
Tam są tunele chłodzące…, cuda na patyku. jak go rozbierasz, to jakby transformers się rozłożył.
Do zmiany na MSI B550 Gaming Plus. DS3H się zagotuje przy renderingu z tym procesorem.
RAM bym poszukał 3600MHz, to jest różnica przy renderingu.
Dysk nie wiem czy bym na pewniaka nie postawił 970 Evo.
Nic specjalnego. Zwykle można zrobić o wiele lepsze chłodzenie czy zestaw. Natomiast zaletą gotowego zestawu jest to, że jest certyfikowany i nie wyłażą jakieś dziwne problemy potem.
Bo to nie jest tak, że bierzemy pierwszą lepszą płytę, i działa wszystko jak trzeba, potem się okazuje, że a to z tym chipsetem nie idzie, a to inny kwiatek.
Z drugiej strony, mając zaplecze i możliwość wymiany sprzętu, bez trudu można osiągnąć o niebo lepsze rezultaty składając samemu. Ostatnio montowałem dwa komputery do streamingu (zawody bokserskie czy inne jakieś kopaniny) po ok 18kzł, wymogi, to 8 kanałów w 8K w czasie rzeczywistym, co załatwiły karty Blackmagic DeckLink 8K Pro, i tutaj zaczęły się schody, bo musiałem aż 4 płyty kupić, zanim dobrałem takie, na których to śmigało, bo na np. MSI nie widziało jednej karty, ni wiadomo dlaczego, za to na Asus ROG Strix X570-F Gaming śmigało bez problemu, ale już druga jednostka, na rudym z serii 5xxx miała problemy ze stabilnością.
Więc na pewno nie polecam samemu składnia, bo można stracić masę czasu i bawić się w kolejne wysyłki, wymiany a to ramu, a to dysków, a to płyt itp.
No a o czym ja piszę? Do zastosowań profesjonalnych musi kosztować. Ale mało tego DELL nawet po 10 latach, na sprzęcie poleasingowym dał mi wsparcie. Był problem z aktywacją windowsa. Załatwili sprawę w 15 minut.
Pomyśl nad wzięciem innego AIO, w tym wątku osoba zaciekawiła mnie AIO firmy której nie znałem wcześniej i mówiąc szczerze spodobało mi się. Gdybym dziśkupował AIO to wybrał bym właśnie coś z tej firmy, a do tej pory mocno podobał mi się NZXT Kraken.
Zobacz w sumie czy w tej cenie, nie kupisz jakiegoś Quadro, będą one dużo wydajniejsze pod Twoje potrzeby, a do tego mogą być dużo bardziej dostępne niż RTXy 3k.
Nie po to wkładasz Quadro, żeby było szybciej, ale po to, żeby ci się nie sypało. Dlatego w sprzęcie do celów komercyjnych montujesz pamięci z ECC, i Qudaro, które ma obniżone zegary i również pamięci ECC. Jak ci podczas gry wywali na sekundę artefakt, to się nic nie dzieje, jak ci wywali w trakcie renderingu, to masz robotę od nowa.
Setki razy. Chociaż najczęściej problem dotyczy kompatybilności lub szybkości działania. Np. renderujesz materiał i coś tnie w wynikowym. Wsparcie softu twierdzi, że sprzęt nie był certyfikowany do działania na tym sprzęcie, więc zaczyna się szukanie problemu. W sumie głównie takie składane komputery do np. pracy video itp. trafiają, jak już ich “twórcy” nie wiedzą co mogą jeszcze wymyślić, przynoszą i potem się okazuje, że wystarczyło wymienić grafikę czy wsadzić wolniejszy ram i nagle jest ok. Trudno napisać, bo każda sytuacja jest inna, ale bez zaplecza, nie porywał bym się, chyba, że ktoś ma sprawdzoną konfiguracje na danym sofcie do identycznego celu. Bywa, że byle wtyczka sprawia problemy na jakimś sprzęcie.