Jaki komputer przenośny (laptop) z COM (RS232)


(Viher) #1

Problem : Nowoczesne laptopy biurowe są wypuszczane przez producenta na rynek bez wbudowanego COM inaczej RS232. Poszukuję komputera przenośnego z wbudowanym portem COM (RS232).

Prośba: Proszę o opinie użytkowników takich modeli którzy wykorzystywali port COM (programowanie mikrokontrolerów ISP, zewnętrzne programatory, sterowniki PLC, tunery satelitarne, akwizycja danych) z użyciem MS Windowsa XP (jakakolwiek dystrybucja). Czy ktoś używał do powyższych podanych celów laptopa z zainstalowanym systemem UBUNTU (jakakolwiek dystrybucja).


(Mateusz 931) #2

Są przejściówki przecież.

np

http://www.allegro.pl/item400694759_sup ... l2303.html


(Viher) #3

Pytanie: Używał Pan takiej przejściówki (w jednym z wymienionych przypadków). Odwoływał się Pan bezpośrednio do portu COM z poziomu jakiegoś oprogramowania (jakiego?).

Jedynym znanym obecnie komputerem (serią komputerów) z wbudowanym RS 232 jest seria/komputer Dell LATITUDE. Jeśli chodzi o przejściówki można sobie je darować. Programowanie dostępu do RS z przejściówki na USB powoduje odwoływanie się do USB co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Natomiast dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie kart na PCMCIA. Polecam tu kartę ARGOSY widzianą zarówno przez windows i linux świetnie nadającą się do programowania urządzeń wymagających przesyłania aplikacji poprzez łacze szeregowe (np. panele sterowniczo wizualizacyjne, alarmy, sterowniki PLC)


(Mateusz 931) #4

Niestety nie miałem kontaktu z tego typu przejściówkę. Może warto zapytać sprzedającego który powinien mieć odpowiednią wiedzę ?