Jaki komputer-serwer do firmy?

Witam serdecznie,

 

Potrzebuję zakupić komputer-serwer do firmy, który:

  • Będzie cały czas włączony

  • Będzie połączony przez sprzętowe VPN z innymi komputerami

  • Inne komputery będą korzystały z wpiętej do niego drukarki

ORAZ PRZEDE WSZYSTKIM

  • Będzie na nim postawiony serwer MS SQL 2012 z którego inne komputery (VPN) będą korzystały

 

Myślę, że dysk 1TB będzie tutaj odpowiedni, albo dwa nieco mniejsze, jeśli da się zrobić coś takiego jak lustrzaną kopie bazy danych na drugim dysku, w przypadku gdy jeden miałby się posypać.

Wyobrażam to sobie po prostu jako leżącą skrzynkę bez monitora, która pobiera możliwie mało prądu ale jest wydajna, wolę jeśli już przepłacić i mieć moc w zanadrzu, niż zapłacić okazyjnie mało i mieć wolno działający komputer-serwer.

 

Pytanie do Was, drodzy znawcy…

Jaką konfigurację polecilibyście do moich wymagań? Jaki system operacyjny (myślałem o Windows7 - chyba nie potrzebny mi jest Windows Server do moich potrzeb)?

Linki do gotowych komputero-serwerów z allegro czy czegokolwiek innego BARDZO MILE WIDZIANE.

 

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

Budżet, środowisko (ilu userów?). Opisz jak duży ten SQL, jak duża baza, ilu userów.

Na wstępie:

* żaden składak,

* coś z gwarancją NBD (następny dzień roboczy): jakiś najtańszy serwer HP, Dell,

* budżet na backup (np. NAS + ze dwa dyski USB w rotacji, jak nie ma kasy to ze dwa dyski USB),

* sprawdzić co jest w środowisku i czy nie trzeba np. CALi.

http://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/poweredge-tower-servers

coś z tego - jaki ? to musisz ocenić po potrzebach i budżecie.

Zadzwoń do nich to ci pomoga cos dobrać.

Myślałem, że zmieszczę się w okolicach 1000zł, ale 1500 jeszcze przebrnę.

Nie wiem tak naprawdę jak ocenić wielkość bazy danych… klikając na MSSQL11.NAZWABAZY (właściwości) w tym momencie ma ona 2,16 GB, a postawiona jest od 21 dni.

Tak naprawdę ten serwer będzie służył tylko do tej bazy… powinienem na niego wydać 2000zł?

 

Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi:)

No ale jaki OS? Ilu userów? Rozumiem, że oprogramowanie już masz? za 1000-1500zł to będzie zwykły pecet (wypada dodać chociaż programowy RAID, czyli min. dwa dyski twarde). Jak ważny będzie to serwer?

Mam Windowsa 7 Pro, myślisz że zakup MS Server będzie obowiązkowy? Ewentualnie tam widziałem, że od Della dają jakąś biedną wersję OS Server w zestawie, ona się nada?

Userów będzie trzech.

Serwer ma po prostu stać i być dostępny, myślałem, co prawda, że będzie to coś małego…

Oprócz bazy danych na serwerze za każdym razem kiedy user zamyka program, który korzysta z bazy, program pyta czy wykonać kopię zapasową i ta kopia zapisuje się zarówno na serwerze jak i na komputerze osoby, która ją wykonuje, więc szansa na utratę bazy się zmniejsza.

Nadal nie podajesz szczeg. Jaki SQL? Microsoft SQL Server 2012 Express czy SQL Server 2012? Dla pełnego SQL 2012 potrzebujesz minimum Windows Server 2008 R2 Standard z SP1. Potrzebujesz też licencji CAL + serwer na SQL 2012 (nie na moc obliczeniową, wyjdzie Ci taniej na usera ale i tak będzie to b. drogo).

Czemu nie podasz wymagań oprogramowania?

Jest to MSSQL2012 automatycznie instalowany wraz z programem INSERT NEXO, którego mam licencje na 3 komputery, on chyba nic nie kosztuje.

Wszystkie moje wymagania zostały w sumie podane w pierwszym poście, to ma byc dosłownie serwer dla tego sqla i tyle, ma byc możliwość podłączenia sie do niego przez VPN i drukowania z jego drukarki, nic więcej…

Znalazłem taki serwerek http://allegro.pl/dell-1950-2xquad-e5310-8m-cache-16gb-2x73gb-raid6i-i4372198163.html

Wydaje mi się, że będzie ok, ale muszę jeszcze zapytać się kogoś, kto się na temacie zna…

Sprawdzi się do moich potrzeb?

Mogę na tym zamiast Windowsa Server zainstalować Windowsa 7?

W końcu potrzebuję go tylko do tego MS SQLA, nic więcej.

Proszę korzystać z przycisku Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak

To że jakiś program preinstaluje lub wymaga mssql 2012 w tym przypadku INSERT NEXO, to nie jest równoznaczne z posiadaniem licencji na niego. Powinieneś mieć licencje serwera + calle do niego, inaczej będzie to nie legalne.

 

Mały cache małe dyski, stary sprzęt. Jak ci przyjdzie robić naprawdę duże zapytania to zabije serwer a o parsowaniu xml’i z poziomu serwera możesz zapomnieć.

 

 Co do zainstalowania windows 7 to nie możesz bo licencja mssql wymaga edycji serwerowej.