Jaki kontroler domeny?

Witam,

Planuję zakup nowego serwera pod kontroler domeny, jakie parametry musi mieć by obsługiwał około 20 PC, serwer druku. W przyszłości sieć będzie rozbudowana do około 40 PC. Kontroler będzie działał tylko lokalnie. Wszystkie kopie, foldery będą przechowywane na NASie

Bardzo proszę o pomoc

Windows 2012 R2 Standard. Na niższe edycje nie patrz, nie warto. Nie trzymaj profili na udostępnionym folderze na NASie, bo będzie to działało jak kupa. Profile powinny być na kontrolerze. Wydziel sobie na NASie LUN iSCSI, zamontuj w kontrolerze jako dysk i tam trzymaj profile.

Jeśli chodzi o sam serwer, lepiej już teraz wziąć coś mocniejszego. Jeśli system będzie tylko kontrolerem, to nie użyje Ci dużo zasobów. Niedawno temu musiałem odesłać HP Proliant Gen 8, 2 x Xeon 2560, 64 GB RAM na reklamację, bo RAM świrował i miałem pod ręką tylko serwer Supermicro z jednym Xeon i 16 GB RAM, na który wszystko tymczasowo zmigrowalem. Stoją na tym 2 VM z WS (1. Kontroler, 2. Serwer plików i wydruku) plus 1 VM z W10 i kontenery z Linuksami. Działa to o dziwo całkiem dobrze. Jeśli nie robi się smietnika w systemie, to działa zawszs okej.

Możesz w dobrej cenie kupić fajny sprzęt poleasingowy.

A jakieś optymalne parametry które byś zaproponował ? Procesor, RAM, dyski itp ?

Napewno procesor Xeon ze wsparciem dla wirtualizacji, gdybyś miał 2 Xeony byłoby lepiej, minimum 6 rdzeni z HT. RAMu minimum 32GB, ale staraj się mieć 64.

Proponuję postawić WS na wirtualnych maszynach - jedna tylko kontroler, druga serwer wydruku i ewentualnie plików.

Hyperwizor w zależności w czym lepiej się czujesz, ja stawiam wszystko na Linuksowym KVM z dwoch powodów (wolę kvm i mam też na Linuksie kontenery z Linuksami). Możesz do wirtualizacji wykorzystać Hyper-V. Wowczas Windows postawiony na fizycznej maszynie może pełnić tylko rolę Hyper-V lub możesz wykorzystać Hyper-V Server udostępniany przez Microsoft. Wszystko stawiasz w ramach jednej licencji Windows Server 2012 R2 Standard.

Na VM dajesz po 8GB i wszystko działa pięknie. Nawet na 4GB działa dobrze, ale lepiej mieć zapas RAMu.

Pytanie czy zamierzasz stawiać jakieś SQLe, bo one potrzebują dużo RAMu do wydajnego działania.

Dyski wybierasz w zależności od potrzeb. Pod SQL warto wziąć SSD. Pod kontroler wystarcza Ci dyski SAS. Pojemność sam musisz określić i zdecydować w jakim RAID będą.