Jaki kupić router do Dialogu


(Marek Urbanski) #1

Witam!

Mam aktualnie na starym pececie internet z dialogu 6Mb/s podłączony przez modem ADSL nie do USB, tylko do karty sieciowej Realtek RTL8029(AS).

Chcę kupić router w celu korzystania z internetu z dialogu też w laptopie i dwóch telefonach z wifi (raczej nie na raz :wink:. Kompletnie nie orientuję się, jaki router kupić. Bardzo proszę o rady w tym zakresie.

Karta sieciowa w pececie jest wiekowa i nie wiem, czy nie jest wręcz konieczna jej wymiana, by podłączyć router (ale jak do wymiany karty potrzebna będzie jeszcze wymiana płyty głównej, to super :confused: ). Z drugiej strony, być może router powszechnie podłącza się przez USB?

Jeżeli chodzi o parametry laptopa, to łączy się przez:

Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit), Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC

Jeżeli chodzi o parametry telefonów, to oba łączą się przez wifi 802.11 b/g/n

Mieszkanie jest dość duże, ze starymi grubymi murami, jednopoziomowe. Generalnie będę używać wifi w odległości ok. 10 do maks 15 metrów od routera. Chodzi mi raczej o zwyczajny router, bez fajerwerków, choć nie musi koniecznie być najtańszy z możliwych (jeżeli naprawdę warto, to te 100 zł więcej mogę dorzucić). Dobrze by jednak było, by nie był skomplikowany w obsłudze i pierwszej konfiguracji.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Przepraszam, jeżeli część podanych przeze mnie szczegółów nie ma żadnego znaczenia dla wyboru routera :wink:


(system) #2

Polecam router Linksys WRT54GL działa też w dialogu


(Marek Urbanski) #3

Podałem wszystkie mniej lub bardziej istotne informacje, oprócz najważniejszej chyba: modem, jakim obecnie dysponuję to Siemens Speedstream 4100.

Z tego, co widzę w necie, sprawia on jakieś problemy przy konfiguracji nowego routera. Nawet tego konkretnego, którego podałeś: http://forum.purepc.pl/Sprzet-Sieciowy-Wi-fi-f36/Linksys-Wrt54gl-Siemens-Speedstream-t255611.html Czy to prawda? Nie będzie jakichś dużych problemów przez ten speedstream?


(Cedar) #4

Kup router z wbudowanym modemem - nie będzie dużo drożej ale brak kombinacji z konfiguracją 2 urządzeń i zawsze mniejsza plątanina kabli.


(Marek Urbanski) #5

Router z modemem? Czyli, że podłączę kabel telefoniczny do niego bezpośrednio, a on będze nadawał sygnał do urządzeń przenośnych, a jednocześnie bezpośrednio z niego podłączę kablem sieciowym peceta (a tamten speedstream do kosza)? To by było niezłe, tylko czy to napewno będzie współpracowało z dialogiem bez zbędnych komplikacji?

No i przede wszystkim: który? To czarna magia dla mnie.

Na allegro są tylko trzy: http://tinyurl.com/32cx9mp

Na ceneo dość dużo, ale kompletnie nieznanych mi marek: http://tinyurl.com/39f373y


(Cedar) #6

Dokładnie tak, wtedy ten modem od Dialogu nie jest Ci do niczego potrzebny.

Dialog to nie kablówka i nie interesuje ich identyfikacja modemu po np. MAC, ważne aby modem był dopuszczony do użytkowania (znak CE i wszelkie inne wymagane certyfikaty)

Dialog ma "Annex B"? Już nie pamiętam, od prawie roku nie mam od nich internetu :wink:

Szukaj na allegro np. po słowie kluczowym "Dialog" - dużo więcej ofert się pojawi :wink: (nie wiem, czy każdy będzie odpowiedni, nie przyglądałem się tym ofertom)

http://allegro.pl/listing.php/search?bu ... =1&order=p

Wyrzuć to zapłacisz, modemy w Dialogu nie są własnością użytkownika, po rozwiązaniu umowy sprawny, kompletny modem z zasilaczem, filtrami, kablami, rozgałęźnikiem i wszystkim co jeszcze w pudełku było musisz zwrócić.


(Marek Urbanski) #7

Tak, Dialog ma annex B.

Rzeczywiście jest trochę tych routerów z modemem. Tyle, że nie zmniejsza to mojego problemu: który wybrać? :confused: