Jaki kupić szybki dysk twardy HDD + jaki RAM?

(Szustka66) #1

Obecny dysk ogranicza szybkość pracy na komputerze i posłuży jako magazyn danych. Planuję kupić szybki dysk twardy optyczny 3,5'' Głośność, temperatura nie ma znaczenia. Grunt żeby był bardzo szybki jak na HDD, dobrej firmy czyli stawiamy na żywotność. Pojemność najlepiej 500GB żeby nie był drogi, ale jak dany model tylko 1T będzie to też ok.

WD Velociraptor to jednak przegięcie, bo mam tylko Sata 3. 

Takim produktem idealnym wydają się dyski z serii WD Black, jednak nieraz w testach wypadają dziwnym trafem gorzej np. od Green. Sęk pewnie w tym, że było sporo wersji Black i nie wiem, którą (a pewnie najnowszą) brać.

Drugie pytanie proste tak na szybko, jakie kości DDR3 2x4GB 1333MHz polecacie. Nie za wolne, ale też nie wyjątkowo szybkie (czyli nie wyjątkowo drogie) myślę ok. 300 - 400zł.

(Jaro070) #2

Za ~300 zł kupisz pamięci 1866 MHz CL9:

Są wyraźnie szybsze od 1333 MHz, a niewiele droższe.

Co do HDD. Co konkretnie będziesz na nim trzymać? Gry? Projekty z Photoshopa, After Effects?

(mrFreeze) #3

WDBlack ze względu na 5 lat gwarancji. Jaka płyta główna nie lepiej pamięć 1600MHz?

(Jaro070) #4

Nie, nawet jeżeli mobo nie obsługuje 1866 MHz, to przy mniejszych taktowaniach będą mniejsze opóźnienia niż tańsze kości z fabrycznie mniejszym taktowaniem (Goodram przy 1600 MHz ma chyba CL8, a przy 1333 MHz CL7). 

(Szustka66) #5

Jeśli chodzi o RAM to niestety płyta główna narzuca ograniczenia:

"Wsparcie dla modułów pamięci DDR3 1666(O.C.)/1333/1066 MHz"

Co do HDD to system (Linux) i programy takie jak serwer aplikacji do testów (bo ostatecznie na serwerze ląduje rozwiązanie, ale podczas pracy pracuję lokalnie), serwer WWW, programy do pisania aplikacji a Java z Eclipsem EE i webową aplikacją postawioną na lokalnym serwerze aplikacyjnym podczas testów  przy wolnym dysku + parę innych programów  obecnie mocno obciąża dysk, który słychać i czuć, że ma ograniczenia przepustowości.

W sumie to mam obecnie 

Dysk WD RE4 WD5003ABYX

Sata II, ale tak poza tym chyba nie najgorszy? Może SSD jednak kupię? Co w ogóle o tym dysku sądzicie moim?

(Michał_misiek) #6

Bez zastanawiania się bierz jakikolwiek dysk z serii WD black.

500GB kupujesz już w granicach 220 zł +/- a 1TB +/- 300 zł.

Pzdr

(Szustka66) #7

A może to moja fanaberia, że mój WD RE4 WD5003ABYX jest aż taki słaby i WD Black będzie niewiele lepszy?

(Michał_misiek) #8

Takie niewielkie porównanie, WD Black - stawia na maksymalną wydajność.

KLIK

Korzystam nacodzień z dysku WD Blue i również jestem zadowolony,

w czasie kiedy kupowałem dysk, WD black'i były droższe niż teraz więc postawiłem na blue, i w sumie nie żałuje

pzdr.

(Szustka66) #9

Gdy ten dysk powstał, który mam obecnie jeszcze podziału na te serie nie było   :slight_smile:

Jak chcesz szybki dysk na system to tylko ssd a archiwum na talerzu.

(Szustka66) #11

A jeśli chodzi o ram. Jaki konkretnie model polecacie? Bo producentów już @

Jaro070

Wskazał.

Moja płyta główna: GA-880GM-D2H (rev. 3.1)

Co myślicie np. o tym: http://www.x-kom.pl/p/176065-pamiec-ddram3-goodram-8192mb-1866mhz-play-cl9-czarne-2x4096.html

Biorąc pod uwagę, że moja płyta obsługuje max 1600 i to (OC)