Jaki laptop dla ucznia?

Jestem uczniem TI,
Potrzebuję jakiegoś laptopa do programowania i przeglądania stron www, ew. montaż filmów/obróbka zdjęć.
Cena 2-3k.
Dość zależy mi na mobilności.

3000 zł to jest taka naj naj granica? Bo to właśnie jest taka cena, gdzie różnica może być diametralna między laptopem za okrągłe 3000 zł, a np. za 3300 zł - ten pierwszy będzie na Core i5 7th gen z 2 rdzeniami (4 wątkami), ten drugi będzie i5 8th, gdzie ilość rdzeni i wątków jest podwojona.

Poprzedni wpis usunąłem, bo spojrzałem, że ważna mobilność. :wink: Stąd szukam jakiś ultrabooków 13-14".

no do 3500 byłbym w stanie jeszcze przeznaczyć jeśli to byłoby tego warte

  1. Kwota przeznaczona na zakup:
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
  5. Osobiste preferencje:
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Zdecydowanie jest. :wink: I wybór właśnie jest tylko jeden:

Jedyny w tej cenie jest na 8 generacji Core i5, który jak napisałem wyżej, ma 4 rdzenie 8 wątków. Z tego względu, nie ma co się interesować nawet innymi modelami na 7th gen. Waży niecałe 1,5 kg i rozmiar 13,3" także mobilny na pewno jest. Czas pracy na baterii także powinien być przyzwoity (nie ma testów jeszcze z tym CPU, świeżynka, ale z 6h niezbyt obciążonej pracy na Wifi bym się spokojnie spodziewał).

200 zł droższa jest wersja z 10-tką Pro, a nie Home, jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz. Zaś za 3099 zł jest to samo co w linku, tylko z 4GB RAM. Od biedy, jak chcesz oszczędzić, możesz wziąć i z czasem dokupić drugą kostkę.

Jak z x-kom to można spróbować sprawdzić czy cenę uda się obniżyć np. o 40 złotych (zawsze coś): Rabaty specjalnie dla czytelników forum dobreprogramy.pl

Tylko trzeba by się wtedy zdecydować na jakiś model.

1 polubienie

Ja jeszcze zwrócę uwagę na dodatkowe aspekty (często pomijane ponieważ z pozoru nieistotne). Zapewniam, że nieistotne tylko z pozoru.

  1. Skoro przeznaczasz na zakup kwotę rzędu 3kPLN to zainteresuj się laptopami z półki biznesowej, np. Dell Latitude. Uwierz mi, że obudowy laptopów domowych są tandetne i szybko się niszczą. Akurat propozycja użytkownika chomik325 jest OK (obudowa aluminiowa) pomimo faktu, że to Inspiron, ale Inspirony (zwłaszcza tańsze) słyną z marnych obudów, niestety.

  2. Kiedy zwykle używasz komputera? W ciągu dnia czy nocy? Myślę, że warto wziąć pod rozwagę laptoopy z klawiaturą podświetlaną.

  3. Piszesz, że używać tego komputera między innymi do nauki programowania a niczego nie piszesz o grach. Myślę, że w takiej sytuacji lepszym wyborem byłby sprzęt wyposażony w kartę graficzną NVidia zamiast AMD.

Zgaduję że gry są dla niego przereklamowane aż nie wyda pierwszego większego programu / aplikacji mobilnej / aplikacji webowej.

Emm…punkt 1 i 2 to trochę subiektywne odczucia. Jeżeli dba, to nie potrzeba mu pancernej obudowy. :wink: Osobiście widzę w pracy jak wyglądają u niektórych te super ThinkPady, a sam mam ponad rok Della Precision - 100% plastik. Jak nówka. Jeżeli chodzi o eksploatacje - klawiatura, zawiasy, trwałość lakieru na gładziku czy klawiszach - jestem skłonny zaufać Dellowi.

Podświetlana klawiatura to czysty bajer. I tak przecież ekran daje światło na klawiaturę. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jak nie napisał nic o grach (a wyraźnie inne wymagania), to za pewne po prostu nie będzie grał. :wink: A tak czy siak, nawet jak mu się zachce odpalić jakiegoś LoL’a czy CS - bez problemu na nim pójdzie.

Wymienił jednak wyraźnie wymagania typu mobilność, wydajność obliczeniowa [programowanie]. Core i5 8th gen zmiata wszelkie inne marginalne potrzeby.

Sam ostatnio kupuję tylko Dell’e, ale jednak zawsze przynajmniej Latitude. Porównywanie plastiku z Precisiona z plastikiem z Inspirona to jednak wyraźnie duże zaokrąglenie, niestety.

Podświetlana klawiatura daje dobre efekty, chyba, że ktoś lubi patrzeć na matrycę z góry pod kątem przynajmniej 45 stopni, wtedy zgoda oświetlenie z monitora wystarczy. Autor tematu pisze, że jest uczniem, więc w perspektywie może mieć mieszkanie z kimś innym w pokoju na stancji lub w akademiku. Podświetlanie klawiatury może być w takim przypadku bardzo pomocne. Wiem to z doświadczenia!

Co do karty graficznej bardziej chodziło mi o wykorzystanie technologii NVidia CUDA niż o jakieś nowoczesne tytuły gier. A akurat w przypadku tematu wydajności obliczeniowej możliwości oferowane przez karty graficzne (przy umiejętnym programowaniu) są takie, że owe procesory graficzne zostawiają nawet najlepsze procesory centralne daleko w tyle, niestety.

  • Klawiatura podświetlana nie jest wymagana; znam układ klawiatury na pamięć.

  • Jakość obudowy byłaby atutem, chociaż więcej się wypowiedzieć nie mogę, gdyż nie miałem wielkiej styczności z laptopami.

  • Bardzo dbam o swoje rzeczy.

  • Korzystam/Korzystałbym (mam teraz prowizoryczny na 2 tygodnie) w różnych porach, czasem w trakcie zajęć, czasem po zajęciach w miejscu publicznym, a w nocy to sporadycznie pracuję na laptopie, przerzucam wszystko w domu na pc.

  • Idę w programowanie webowe backend/frontend,
    ew. czasem dla zabawy pobawie się w tworzenie gry.

  • Czasem dla odetchnięcia popyka się w csa : source.

  • Windows 10 Pro nie jest mi potrzebny.

  • Preferowałbym Windows 10, zsynchronizowanie.

  • 1,5kg i rozmiar 13,3" jest bardzo przystępny.

  • Czas pracy 6h powinien mi starczyć.

Tak więc ten Dell co dałem link wyżej jest jak najbardziej odpowiedni. :wink: Prawdopodobnie laptop na ładne kilka lat.