Jaki laptop do domowego użytku?

Przymierzam się do zamiany mojego leciwego Lenovo G30-50 na coś nowszego z szybszym procesorem i dyskiem SSD.
Ma być tylko do domowego użytku żadnych gier, tylko przeglądanie internetu i słuchanie muzyki budżet do 2 tyś.
Coś możecie polecić ?

Dowolny z:
8 GB RAM
min 240 SSD
15 (jak domowy typowo, to może 17?) cali

Procesor:
I3-8130U 2/4
lub
2200U/3200U (lpszy) 2rdzenie i 4 watki

Jaka różnica? Intel trochę mocniejszy procek, Ryzen ma zaś mocniejsza integrę, tzn. jakby co to nie padnie przy 3D i cos tam ewentualnie porobisz;P

Marka, co do zasady, to kwestia preferencji i ceny :wink: Najtańsze Lenovo i Acery.

Ewentualnie możesz polować na 2500U, to by był “o najdłuższym przewidywanym okresie życia”.

1 polubienie

Super dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
A co z procesorami AMD nadają się ?

może być i AMD, będzie żył. Kolega wyżej podał też jako alternatywę Intela.

Nadają, jeżeli jesteś skłonna zapłacić około 2200, to masz szansę na spokojnie dostać Ryzena 2500U, on ma już 4 fizyczne rdzenie, a to zawsze lepiej od 2 fizycznych i 4 logicznych. Dodatkowo 2500U ma “dobrą” grafikę pod “lekkie granie”, ale ta druga rzecz Ciebie nie interesuje :wink:

Sugeruję Intela ze względu na mniej problemów ze zintegrowaną grafiką.

Chrumbuk :smiley:

…. tylko nie słuchaj Pana doradcy w sklepie i omijaj takiecuda, im wiecej elementów z tego laptopa znajdziesz w polecanym, tym bardziej uciekaj :wink: https://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-kiano-elegance-14-2-pro,id-1190130?gclid=CjwKCAjw8e7mBRBsEiwAPVxxiCFKqilaWnYFEVC3rgIyAM7yJ0t-S1PPB1hRRNcSZtzpRz3dzm0UkRoCt7oQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Obecnie w promocji x-kom za 1849zł.


Cena może i niska, ale kurcze - 3497 vs 5067 w 8130u robi różnicę, nawet gdyby przyszło dopłacić 50-100 zł, to 7xxx już dzisiaj ma bliżej do starych Quadoów i netbookowych Atomów niż najsłabszych desktopów (5-6000p dla G, starych i5, Ryzena 1200 i Athlona). Procka się nie wymieni, a jak szanuje lapka, to może jej latami chodzić.

Robi różnicę pod warunkiem, że 7020 do czegoś nie wystarczy, a do takich zastosowań to jest dużo za mocny.

A może takie cudo: https://www.komputronik.pl/product/600563/asus-vivobook-15-r564ua-ej119t-srebrny.html

Przecież w tej cenie dostanie sporo wydajniejszy i lepiej wykonany model
Huawei MateBook D 15.6" i3-8130U/8GB/256SSD/Win10 FHD


W domowych warunkach i tak nie odczujesz różnicy między procesorami choć to 8 generacji więc najnowsza. Matryca FULL HD IPS z dobrymi kąta widzenia (wszystkie modele wymienione w temacie posiadają gorszą jakościowo matrycę TN), solidne aluminiowe wykonanie przy tym ciekawy design, procesor 8 generacji, lekka i smukła obudowa waga 1,76 kg na laptopie 15 cali to bardzo dobry wynik, wygodna klawiatura, przyzwoite głośniki.

No i jeżeli ma być Intel, to w sumie dobry kandydat.

Zauważ, że Gajwer dla nich pracuje, czyli to marny kandytat bo się nie sprzedaje i Gajwer za każdym razem próbuje go tu upchnąć na forum.

Jest taka możliwość, czy i gdzie Autorka kupi jest mi obojętne - ważniejsze żeby dostała cos “przynajmniej przyzwoitego” - vide to nieszczęsne KIano, które wkleiłem :wink:

1 polubienie

A co powiecie o tym modelu ?
HP 250 G6 15,6" Intel® Core™ i3-7020U - 8GB RAM - 256GB
lub ten Dell Inspiron 3567 15,6" Intel® Core™ i7-7500U - 8GB RAM - 256GB Dysk - R5M430 Grafika

Przede wszystkim są to starsze modele, nie jest to tragedia, ale musiałyby być naprawdę dużo taniej (obecnie od roku standardem jest seria 8XXX u Intela, która jest sporo lepsza od 7XXX).

W tym drugim ogłoszeniu, na 100% sklep poinformował Cię w opisie o “bardzo wydajnej karcie graficznej” masz też Radeona m430. To konstrukcja sprzed 3 lub 4 lat i ustepuje współczesnym kartom wbudowanym w procesory (taka w 2500u jest 2 razy bardziej wydajna).

Żeby nie być gołosłownym, zapisz sobie link bo łatwo a tej stronie porównywać ;-), od lewej i7 - najlepszy z 7xxx, i3 najsłabszy, i najsłabszy procek 2018/2019 od AMD 2200u ( intelowski i3-8XXX będzie nawet wyżej w okolicach 5000). https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-7500U-vs-Intel-i3-7020U-vs-AMD-Ryzen-3-2200U/2863vs3255vs3152

Rzuć okiem na te 3 zestawy, nie mówię, ze te sklep, ale tu masz 3 standardowe konstrukcje nowej generacji w zakresie do 2000 zł (no 2100),

Wydajnościowo jest tak:
2500u > 8130u > 2200u



Możesz wybrać i inne marki, sklepy. Co do cen, to Lenovo jest zwykle najtańsze, i według niektórych “najbardziej awaryjne”. To ostatnie może być i kwestią budżetowych konstrukcji i… niższej marży sprzedającego sklepu. Ciężko zarobić dużo na tanim laptopie, a “dobry” sprzeda się drożej, z większa prowizją. Ja osobiście mam od pół roku i nadal nie wyzionął ducha :wink:

Pierwszy Lenovo posiada matrycę HD na 2019 r, to raczej nie jest optymalny wybór. Oczywiście da się, sam posiadam laptop z matrycą HD lecz kupiłem go kilka lat temu.

Tak jak już pisałem wcześniej Huawei wypuścił laptopy które aktualnie są jedne z lepszych stosunków ceny do wydajności, już nie mówiąc o aluminiowej obudowie czy matrycy IPS tylko również posiada wydajniejszy procesorem względem HP.
https://www.notebookcheck.net/8130U-vs-7020U_9518_10921.247596.0.html

Jeżeli tanim kosztem to znajdzie się budżetowy Lenovo


Lecz jest to budżetowy model, moim zdaniem gorszy wybór od Huawei.

1 polubienie

A jaka jest Wasza opinia na ten model ?