Jaki laptop kupić pod moje potrzeby?

Witajcie, przeglądałem wstępnie laptopy i widzę że jeśli chodzi o cenę to Lenovo bierze górę jeśli chodzi o te same parametry mniej więcej w innych firmach. Kiedyś Lenovo kojarzył mi się z kiepską firmą. Czy teraz jest inaczej? W sumie kiedyś dla mnie Samsung był gniotem a Nokia najlepsza a teraz notowanie Samsunga w góre więc czas zmienia niektóre rzeczy. Może i tutaj jest podobnie.
Potrzebuję laptopa z takimi parametrami mniej więcej:

  • 15 cali
  • dużo pamięci RAM (minimum 16GB) gdyż obecnie mam 8 i przy dwóch zalogowanych kontach w Windowsie i otwartych sporo kart w przeglądarce zarówno na jednym i drugim koncie laptop zaczyna mi naprawdę fest mulić i nieraz trzeba czekać naprawdę dobre pół minuty na reakcje.
  • dysk SSD żeby to wszystko też szybciej chodziło - tutaj temat SSD - słyszałem że są dwie wersje - starsza i nowsza - czy to prawda? Czym się różnią i jak nie kupić “starszej” pod jakąś udawaną nazwą stylizowaną na nowszą?
  • klawiatura numeryczna po prawej jako osobna sekcja
  • czytnik i nagrywarka płyt - to akurat niekoniecznie bo poradzę sobie i bez niej, ale jak będzie wybór czy “z” czy “bez” to chętnie wezmę “z”.

Grać w gry nie gram, czasem programy do programowania w Javie i innych są potrzebne jak IntelliJ i inne pomocne w pracy, sporo przeglądania internetu i sporo otwartych kart żeby później nie otwierać wszystkiego na nowo.

Budżet? Najchętnie nie dał bym za niego wiele, wiadomo, jak najtaniej żeby to dobrze chodziło, nawet 2k pln. Ale jeśli się nie da i ma posłużyć długo to może być i do 4k pln.

Proszę o propozycje co kupić w dobrych pieniądzach co pochodzi sprawnie i szybko.

Rynek się zmienia dynamicznie, są gorsze i lepsze modele z danej marki, lecz nie możesz powiedzieć że Lenovo to słaba marka.

Jeżeli chodzi o bardziej mobilny model
Acer Aspire 5 i5-8265U/16GB/512/Win10 MX250 Czarny
Matryca FULL HD IPS z lepszymi kątami widzenia od matryc TN przyjemny komfort pracy, aluminiowa obudowa slim lekki mobilny, procesor niskonapięciowy 4 rdzeniowy, podświetlana klawiatura. Jeżeli chodzi o dysk tutaj jest PCie nie wiem czy można nazwać nowszą lecz jest po prostu wydajniejsza czyli posiada lepszy zapis i odczyt.

Wg mnie jeden z tych dwóch (nie potrzeba Ci laptopa do grania jak wyżej). HP daje dobry dysk (wiem bo mam ten model w innej wersji).

Dell, to zawsze jest Dell (ma nagrywarkę).

Ten Acer mi się podoba, cały dysk SSD ten nowszy jest, reszta też fajnie wszystko. A jest opcja żeby wziąć bez oprogramowania taniej? Sam sobię kupię Windowsa Pro lub Ultimate i sam zainstaluję. Nie wierzę we wgrane już systemy. Czuje że zawsze mają coś “za uszami” takie wgrane już na gotowo…

Nie spotkałem tego modelu bez systemy, za pewne jest on fabryczny.
Dell oraz HP nie brałbym pod uwagę, posiadają jedynie matrycę TN.

Dodatkowo HP można kupić w lepszej konfiguracji i wyposażeniu taniej

https://www.x-kom.pl/p/448394-notebook-laptop-15-6-dream-machines-g1050-15-i7-8750h-16gb-1tb-gtx1050.html - sam na takim pracuję i piszę programy.