Jaki laptop polecacie do 1300 zł (przeglądanie internetu, filmów)

@chomik325 pomysł z tym outletem x-komu nie głupi, ale podany Dell z tym procesorem wywodzącym się z Atomów kiepski, ale coś takiego jak najbardziej na tak

Co do wydajności nowy vs poleasingowy, to w kwestii procesora 4405u, o będzie nawet szybszy niż wiele i3-4XXXu, porównywalny z i5-4XXXu. W przypadku natomiast YT 4415u będzie najlepszym wyborem. W kwestii pozostałych poleasingowy będzie lepszy gdyż kupimy go z 8GB RAMu i SSDkiem, a nowe raczej z 4 GB i HDDkiem.

Co do RAMu ja uważam że nawet do internetu wypadałoby mieć 8 GB RAM, ale nie każdy otwiera minimum kilkanaście kart w przeglądarce itp. Wielu osobom (ba większości) 4 GB RAMu starczy jeszcze na kilka lat, bo otwierają maks. kilka kart i raczej nie mają niczego w tle uruchomionego.

Jeszcze co do wydajności i wyników w passmarku, to różnica miedzy pentiumo atomami, a powiedzmy 4405u czy tam i3u starszymi to 50% czyli nie mało (okolice 2 tyś vs 3 tyś). Do tego to nie pokazuje ze te atomowe pentiumy mają bardzo słaby pojedynczy watek, który ma znaczenie.

Oczywiście jakość wykonania będzie stać po stronie poleasingowego sprzętu. W tej cenie nowe to tylko plastik o aluminium jakimkolwiek można zapomnieć, ale jeśli plastik będzie przyzwoitej grubości to przy normalnym użytkowaniu, a nie upuszczaniu kilka lat wytrzyma.

No właśnie z tymi rdzeniami mam nieco odmienne obserwacje, gdzieś tam pisałem, ale mam core duo+/- 10% atom w netbooku. Wydajność na rdzeń (2 szt) ma większą (jak 2 z 4 atoma), ale mam wrażenie, że działa on wolniej- tzn są odczuwalne takie lekkie pauzy. Przypuszczam, że wynika to z “szamotania się” skakania między zadaniami. W Atomie “liczenie” jest wolniejsze ale bardziej równomierne. Oba zrobią to samo w podobnym zcasie, ale inną techniką trochę. Twój procesor ma 4 wątki, będzie węc ładnie działał :wink:

Laptop ASUS R540MA-DM135 Intel 4GB 256SSD Mat FHD

Cena (bez systemu) 1269 zł.

Taki sam, lecz z systemem Windows 10, to już 1569 zł - LINK
Z HDD zamiast SSD i Windows 10 - 1399 zł - LINK

A nie wynika to aby z pozostałych komponentów? Np. dysk (w tym c2d siedzi SSD?)

Dzięki za sugestie.
No przygnietliście mnie tymi propozycjami i wybrałem tego

https://allegro.pl/hp-15-intel-pentium-4415u-2x2-3ghz-4gb-500gb-win10-i7600758157.html
Słaba rozdzielczość matrycy, mało pamięci…i dysk HDD, mam nadzieję, że da się jednak robić na nim podstawowe rzeczy.

No niestety gdyby chcieć SSD, 8 GB RAM i matryce FullHD to się cena przesuwa w okolice 1800-2000 zł.

A ma on choć kieszeń na drugi dysk twardy? To jednak sporo daje ssd, niżej akurat porównanie jest (szczególnie jak zacznie Ci ram brakować). Możesz więc, skoro zmieści się w budżecie ze 120 GB dorzucić.

Oftop:
W Cd siedzi nowy (roczny ssd), w notebooku hdd (stabilniejsze od lutowanego emc), oba 4 gb ramu, przy czym c2d ma jeszcze zewnętrzną grafikę:) W sumie masz mnie : zrobiłem dwa testy start systemu na ssd 43 s, na atomie 1.20 m (to było do przewidzenia). W użytkowaniu jednak, przynajmniej napakowanych stron, to atom mniej się krztusi.

Koniec ofropu: uważam, że w grę (nowy lub stary) musi być to te minimum i3 z 4 wątkami lub atom z 4 rdzeniami. Oczywiście i3 będzie lepszy, tam gdzie będzie potrzeba silnego rdzenia ma go, a gdzie robić kilka rzeczy, też podoła. Zakup, nawet fajnych 2 rdzeniówek skończy się dość mało przyjemnie: mój stary c-60 Internet udławi :wink: