Jaki Linux najlepszy jako serwer?

Witam. Mam pytanie - jaka dystrybucja Linuxa byłaby najlepsza do wykorzystania jako serwer. W sumie to nie musi być Linux ale głównie na tym by mi zależało. Bo narazie mam również do dyspozycji Mac OS X 10.4.7 Ultimate Server Tiger oraz Windows 2003 Server. Początkowo wachałem się tylko pomiędzy tymi dwoma wymienionymi, ale słyszałem, że niektóre Linuxy naprawdę dobrze sprawdzają się jako serwery. Chciałbym prosić o podanie ich nazw. Z góry dziękuje :slight_smile: Pozdrawiam

Jako serwer polecam linuxa Auroxa 12 bo chodzi na nim np. neostrada z orginalnym pakietem neostrady.

Najlepiej obsługuje d-linka itp.

Ja mam i polecam :smiley: :wink:

Np. Fedora Core , cytat z Wikipedii

“Na Fedorze Core pracuje wiele serwerów, np. kernel.org czy Wikipedia.”

Istnieje też Ubuntu server, ale nie wiem jak się sprawuje na serwerze (na desktopie wspaniale ;])

Debian,jeszcze lepszym wyjściem jest postawienie serwera na którymś z systemów BSD-OpenBSD lub FreeBSD.Są wydajniejsze i stabilniejsze od linuxów.

Oczywiscie tylko Linuksa brac :>

A jaki ? ja polecam Gentoo

  • Bardzo wysoka wydajnosc

  • Najlepsza dokumentacja,porady,forum itp

  • Genialne zarzadzanie pakietami

  • Bardzo wysoka stablilnosc

  • Bardzo dobra konfigruracja/skrypty/narzadzia itp

  • Nie ma wersji, system poprostu caly czas aktualizujesz az do smierci badz konca swiata

  • Wiesz co gdzie i jak

  • Zdobedziesz wiedze

  • System dostosujesz do swoich potrzeb

  • Oszczednosc miejsca na dysku, przy zastosowaniu odpowiednich flag c/c++ oszczednosc ramu

  • Bardzo latwy backup

  • Bardzo szybki rozwoj (chyba najszybszy ze wszystkich dystr)

  • i wiele wiele wiecej…


Jesli jednak chcesz miec juz gotowe, to bralbym Fedore/Debiana/Slackware


/Offtop

Co do tej wiekszej wydajnosc/stabilnosci bsd niz Linuksa to bym sie klucil }:> no ale…

/Offtop

Najlepszym wyborem będzie coś z rodziny BSD np. OpenBSD, NetBSD, FreeBSD. Z “linuksów” poleciłbym Ci Slackware, Debian Stable. Zdajesz sobie pewnie sprawę, że te systemy są bardzo wymagające, jednak dobrze skonfigurowane odpłacają się stabilnością, bezpieczeństwem i niemal bezawaryjnością.

Salckware albo gentoo ale osobiście polecam ci tego pierwszego sam ma na nim serwer i wszystko ładnie chodzi. Sam zobacz http://info.bluedragon.bee.pl

ale co rozumiesz przez slowo werwer moze ruter??? jakie funkcje ma spelnaic ten server??

Slackware był by wg. mnie najlepszy

Hmm ten serwer powinien posłużyć mi do zarządzania siecią itd. w małej firmie. Problem z tym że wlasnie nie wiedziałem na co się zdecydować. Znajomy mówił mi, że Mac OS X 10.7 Ultimate Server jest naprawdę dobry i stabliny… ale co nieco wiem o Linuxach, a do tego coraz bardziej się upewniam, że są to najlepsze systemy dostępne na świecie :). Dziękuję bardzo za odpowiedzi :slight_smile: Osobiście teraz zastanawiał się będę na Fedorą Core i Gentoo ponieważ Fedore poniekąd znam a Gentoo wydaje mi się dosyć atrakcyjną propozycją :smiley: Pozdrawiam

polecam IPcop