Jaki Linux > Slackware , Debian czy Mandrake

Witam!

Jakiego linuxa polecacie zainstalować mam 3: Slackware , Debiana czy Mandrake :?:

Zależy mi na:

-Łatwości instalacji

-Szybkości systemu

-ilości zajmowanego miejsca

-szybkości instalacji

a może proponujecie jakieś inne dystrybucje :?:

//

ok,ale ja chcę też poznac opinie innych użytkowników forum

Juz mówiłem co Ci polecam Slacka:P

No wiadomo ze Slack ale w Slacku… :stuck_out_tongue:

Tak średnio, nie ma instalatora graficznego.

Tez raczej średnio…

To zależy tylko od ciebie co se zainstalujesz.

Dosc szybko, ale jest sporo konfiguracji.

Uzasadnij… :stuck_out_tongue:

Próbowałem instalowac wszystkie 3 żeby zobaczyć instalator to właśnie slack ma najgorszy :? musze jakies komendy wpisywać :evil:

j apolecam ubuntu http://www.ubuntu.pl

A z tych trzech co podałem :?:

Taa wspaniała klikana dystrybucja, używajac tego napewno nie nauczysz sie obsłui Linuksa tylko jednej dystrybucji Ubuntu. Siadziesz do innej dystrybucji i panika nie wiesz co sie dzieje. Instalator w Slacku może i nie za ładny, ale przecie to nie o to chodzi, jak chesz ładne instalatorki to se Windowsa zainstaluj. Slackware jest dość łatwy ponieważ wszystko jest w nim elegancko opisane w plikach konfiguracyjnych, wystarczy czytać.

to ja się wyłamie i nie będe tu teraz nic doradzał…

ale zadam (moim zdaniem najważniejsze pytanie):

Jaka jest Twoja znajomość linux’a?


za mandaryne się nawet nie bierz, bo to wstyd :stuck_out_tongue:

W ogóle go nie znam…dlatego chciałem zainstalowac i poznać :smiley:

Dlaczego :roll: :?:

Skupię się na tych trzech które podałeś:

Mandriva

Slackware

Jak już było powiedziane, to zależy tylko od Ciebie

Chyba raczej Mandriva.

Z tych trzech dystrybucji które wymieniłeś Slackware i Debian to całkiem inna liga niż Mandriva. Ja używałem kiedyś MAndrake, Debiana, a teraz Slackware i dla mnie ta dystrybucja jest najbardziej przejrzysta i najprostsza, ale na początek odradzam.

Podsumowując, na początek polecam… SuSE :slight_smile:

Tak, dwie. To straszne zadanie.

Również polecam Slackware. Poszukaj w internecie filmu z instalacji Slackware/jakiejś instrukcji i już nie będzie Ci się ona wydawała trudna. Jest szybszy od Mandrake i instalacja też przebiega szybciej(przynajmniej u mnie przebiegała). Z Debiana nie korzystałem.

Instaluj Slackware nawet jak sie kiepsko znasz. :slight_smile: Moja pierwsza dystrybucja był SLackware w wersji o ile dobrze pamietam 8.1, nie miałem jeszcze wtedy neta nawet i jakos dałem sobie rade z podstawowa konfiguracja, dzieki temu ze w Slacku wszystko jest ładnie opisane no, a jak nie mogłem do czegos dojsc to wybierałem sie do caffe internetowej “porozmawiać” se z google. :stuck_out_tongue:

Ze Slacka korzystam już z tydzien i mi pasuje co prawda obok niego stoi jeszcze winxp i win98 z którego korzystam(a zreszta ty o tym wiesz):smiley: do instalacji Ci nie pomoge bo mi to ktos inny instalował jest szybki i dobry przynajmniej wq mnie nie mam w nim Lilo tylko standartowy NT loader wq slack to dobra dystrybujcja:P

ja ci polecam jeszczcze Mandrive, ona jest ponoć bardzo łatwa w instalacji

Że tak zapytam, używałeś którejś z tych dystrybucji, że tak je polecasz. Używałeś do tej pory w ogóle jakiegoś Linuksa? Bo z Twoich poprzednich wypowiedzi wnioskuję, że dopiero masz taki zamiar, więc jak możesz polecać coś, o czym nie masz w ogóle pojęcia?

zainstalowałem dzisiaj ubuntu i mi się podoba :smiley:

a do mandrivy mój kolega ma ją nazistalowana i sobie go chwali, po rozmowie z nim, sam także zainstaluje mandrive :slight_smile:

narazie ubuntu sie bawię i dlatego go polecam

Nom zgadzam sie z areh’em, zeby wypowiadac sie na temat dystrybucji wypadało by uzywac przynajmniej wymienionych. No i jak można słuchać porad kogos kto ma w podpisie: IE7 -> nowa przegladarka która zrewolucjonizuje rynek przeglądarek. i słucha:

czys slack i debian maja X-sy?? srodowisko graficzne jakos do mnie bardzie przemawia?

polecam auroxa (polski red hat), ;knopa na hdd (na debianie jak ubuntu) a mandarynka to baaardzo dobra na poczatke i nie sluchaj ze lamy uzywaja mandarynki. wkoncu jak pytasz na forum to chcialbys uzywac go jak systemu ze stajni M$ czyli wyglada ma znaczenie a nie tylko lynx u terminal… i czarno dookola…

Slackware i Debian mają X’y.

Ja korzystam ze Slack’a i jestem bardzo zadowolony :smiley: Jest szybki i stabilny jedyną wadą jak dla mnie to zależności przy instalowaniu jakiegoś softu. Ale można się przyzywczajić :wink:

Pozdrawiam.

oSA

Przecież system pakietów Slacka ignoruje zależności :slight_smile:

Wszystkie dystrybucje mogą mieć iksy, jeśli sobie je zainstalujesz(większość ma “w standarcie”).

Używałem Mandrake, a potem przeszedłem na Slackware. I wcale nie poświęciłem więcej czasu na konfigurację slackware(wiedziałem nadal prawie nic) - a Slackware był o wiele szybszy i pożerał mniej ramu.