Jaki Linux - wybór dystrybucji

Zmienili Unity na Gnome Shell. Przetestuj livecd - sprawdź czy nie ma problemów z kartą graficzną, wifi, etc.

Osobiście poleciłbyś coś podobnego do Ubuntu?

Podobne w sensie? Dla początkujących? OpenSUSE, Mageia.

Mint

Manjaro też jest dobre dla początkujących. Forumowicze z DP mi go polecili i od tamtej pory używam i jestem zadowolony. Cały czas świeżutki system, bez potrzeby upgrade do nowych wydań. Różne środowiska graficzne do wyboru.

A forum główne Manjaro gdzie są publikowane informacje o update i komentarze użytkowników to rewelacyjne rozwiązanie. System jest stabilny, i jak się tylko czyta te komentarze, to można uniknąć problemów. Ja nie miałem żadnych od początku instalacji.
Do tego polskie forum wsparcia.

Nie wiem czy to odpowiedni wątek i dział. Może lepszym działem byłby dział dla telefonów? Jaki instalator GNU/Linux polecacie mi na mojego dziadka - Lenovo Medion z Androidem 5? Próbowałem paru i wymagają root-a lub nie potrafiły do końca zainstalować systemu. Jakiego GNU/Linux mi polecacie? Ja wybrałem OpenSUSE, ale może być inny z KDevelop i bibliotekami GTK + oczywiście pliki nagłówkowe. Telefon ma 64 GB na karcie SD.

Na telefonie chcesz całe IDE? :smiley:

Nie znam się. Jednak kompilator uciągnie?

Ale po co IDE na telefonie?

Wolę mały ekran niż ekran laptopa. Gdy siedzę w autobusie, podróżując, mógłbym rozwijać swoje programy.

Pisząc na klawiaturze ekranowej?

No niestety. Grać w gierki na moim 3D-sie nie zawsze mi się chce, a tak mógłbym sobie poprogramować.

Moim zdaniem to co próbujesz zrobić jest absurdalne. Ani niczego konkretnego się nie nauczysz, ani nie będzie to wygodne ani proste do wykonania. Jak Ci się nudzi w autobusie i wolisz robić coś pożytecznego to oglądaj filmiki szkoleniowe na yt (albo ściągaj je na telefon i oglądaj offline).

Na smartfonie to sobie można co najwyżej poczytać o programowaniu.

1 polubienie

Szukam dystrybucji Linux (takiej uniwersalnej) na pendrive i żeby była bootowalna. Chcę aby działała na starych i nowych sprzętach. Najlepiej aby była lekka.

PS : Stare kompy mają po 2 i pół RAM. Nowe kompy po 4 gb.

Manjaro Cinnamon. Sprawdź.

1 polubienie

Zapomniałem dopisać że mam serwer NAS na pendrive i nie mogę się z mim łączyć bo coś się zepsuło po to chcę skopiować dane ale to inny temat. I po to potrzebuje Linuxa i też po to żeby nie kupować Windowsa.

Dzięki. Strasznie podobny do Jakiegoś Linuxa ale nie wiem jakiego :confused:.
A można bootować z USB lub z DVD (chodzi o kopiowanie z dysku NASu który ma zepsuty interfejs graficzny)?

Xubuntu. Będzie się odpalało z pendrive’a, tylko nie będą się zapisywały ustawienia.

1 polubienie

Ok, a zgram dane z innego systemu plików obsługiwanego przez Linuxa ?