Jaki Linux - wybór dystrybucji

A jak mam oryginalnego Gothica 3 na płycie DVD, to jak wgram steam i odpowiednie sterowniki, to da się go jakoś odpalić przez ten steam na Linuksie? Playonlinux i wine chyba nie będzie potrzebne, czy steam tylko uruchamia gry płatne zakupione u nich?

Steam Play działa tylko dla gier widocznych w bibliotece.

Kiedyś próbowałem odpalić G3, którego mam na Steamie, ale nie działał. Możesz się zawieść tak czy inaczej.

1 polubienie

No własnie kiedyś, teraz gry można odpalić za pomocą DXVK tłumaczącego DirectXa do Vulcana, nawet Battlefield V jakoś działa i wygląda. Jeśli odpalacie gry ze Steama koniecznie wybierzcie najpierw kanał aktualizacji beta.

Mint Cinnamon czy Mate lepszy?
wymogi: łatwy stabilny w miarę lekki

Jeśli Mint to z Cinnamon. Jeśli chcesz MATE, wybierz Ubuntu.

Z doświadczenia wydaje mi się, że UbuMATE będzie lżejsze.

Cinnamon to przeróbka GNOME rozwijana przez twórców Minta, Mate to porzucona przez developerów stara gałąź GNOME 2 rozwijana (a może tylko łatana?) obecnie przez zapaleńców. Wydaje się, że źle sformułowałeś pytanie :wink: Może poszukaj czegoś na czystym GNOME, a jeśli coś lekkiego to XFCE?

A może Qt5 zamiast Gtk?

@anon741072 MATE jest rozwijane i Waylanda doczeka się 40 lat wcześniej, niż to będzie z Xfce. Nie widzę też tego źle sformułowanego pytania.

@angry Jak podoba Ci się Cinnamon, to Mint z nim. Jak jednak podoba Ci się MATE, to wtedy zdecydowanie Ubuntu MATE. Zresztą najlepiej, jak od razu sprawdzisz właśnie Ubuntu MATE i porównasz.

Czy ktoś wie coś konkretnego na temat dystrybucji Linuksa szczególnie zagrożonych Speak UP? Bo nadal nie wiem do końca, co o tym sądzić, a wolałabym sobie świństw nie wsadzać w kompa.

Co masz na myśli? Nie słyszałem o takim zagrożeniu.

To ciebie nie dotyczy, o ile nie masz zamiaru wystawiać publicznie serwera PHP.

Ok.

Nie serwera PHP tylko konkretnie frameworku napisanego w PHP o nazwie NoneCMS w wersji 1.3… Już w komentarzach pod artykułem potwierdzono clickbaitowy charakter wpisu.

Wiem, ale uznałem że takie szczegóły nie są do niczego potrzebne @HnauHnakrapunt :wink:

Witam, poszukuję odpowiedniej dystrybucji Linuxa dobrej na pierwszy raz. Chciałbym się dowiedzieć nieco więcej o linuxach. Jedynie co to miałem styczność tylko z Ubuntu 16.04, więc szukam czegoś podobnego.

No to może Ubuntu 18.10?

Dużo się zmieniło od wersji 16.04 ? W sensie czy były dosyć konkretne zmiany.

Nie wiem, nie lubię Ubuntu, nie używam go.