Jaki Linux zainstalować do laptopa biurowego

Mam laptop taki biurowy i słabe ma wymagania bo Intel core 2 duo i karta graficzna i dźwiękowa zintegrowana i jaki Linux zainstalować żeby z yt korzystać,wtyczek Java i Flash i można w większości gier uruchomić przeglądarkach .

Tutaj jest wątek zbiorczy od takich pytań:

A tak poza tym, to Xubuntu albo Lubuntu.

… ręce opadają. :slight_smile:
W jaki sposób wyobrażasz sobie, że linuks zmniejszy ilość JS w grach przeglądarkowych, w jaki sposób linuks magicznie doda ci do coreduo brakujące kodeki sprzętowe?

Owszem, Linuks może być nieco lżejszy i zostanie minimalnie więcej zasobów dla przeglądarki, ale przy takim nowoczesnym sprzęcie, to zamiast się bawić pójdź na dwa dni do Amazonu popracować i kup „poleasingowego” i3. NIe będziesz tracił czasu na rzeczy niemożliwe i dostaniesz działajacy komputer.

Na dwa dni to się Amazonowi nie opłaca klatki dla niego otwierać…

… pewnie tak, nie musi to zresztą być Amazon.
Ani nie polecam go, ani poleasingowców, jednak przy obecnych cenach i masie ofert, to te 300-400 zł zarobi nawę pomagając w knajpie „na gębę” w weekend. Z CoreDuo będzie natomiast walenie głową w ścianę, a „szybkiego działania”, to w życiu nie osiągnie się… chyba, że na MS DOS.

Lekki, Ubuntu za ciężki. Arch albo prościej Manjaro.

To jest jeszcze obsługiwane przez przeglądarki ?

Systemy ze środowiskami xfce czy mate będą działać bez zarzutu, ale same przeglądarki mogą być dość ciężkie dla takiego sprzętu, zwłaszcza gdy ma mało pamięci RAM.

Daruj sobie.

Linuks to nie kamień filozoficzny. Nie sprawi, że stara szkapa stanie się młodym ogierem. Na starym, marnym sprzęcie będzie równie marnie działać. Choćby dlatego, że obecne środowiska graficzne i oprogramowanie użytkowe są bardzo wymagające.

Owszem, można użyć jakiejś starej, minimalistycznej albo mocno odchudzonej dystrybucji, ale nie oszukujmy się, dosyć szybko okaże się, że czegoś Ci brakuje, albo że LibreOffice koszmarnie długo się uruchamia i tak dalej. Hobbyści mogą się bawić, ale Zwykły Użytkownik nabawi się traumy.

Na C2D zwykłe Ubuntu działa znośnie. Stronę da się obejrzeć, dokument napisać.
Z filmami jest gorzej, jak niema jakiejś grafiki sensownej to 480p czy 720p max.
FF jest w tym środowisku wydajniejszy od np. Chrome. Zamiana na Lubuntu Puppy, itp. niewiele daje, bo sam system, owszem, jest odrobinę żwawszy, ale przeglądarki itp. i tak działają tak samo.
A do tego jest gorsze wsparcie i mniejsze dopracowanie.

Jak się wsadzi SSD to komputer do pasjansa, allegro, poczty, rachunków itp. się nada. Pracę wydajną niestety będzie ograniczał, bo po prostu treści na stronach są zasobożerne w dzisiejszych czasach.

2 polubienia

Jak zainstaluje je w wersji z października 2020 a w przypadku Appletów Java (nie JavaScript) WaterFox Classic, bo raczej szkoda sięgać po Firefox 52 z 2018 lub Chrome 44.

Jedynie gorzej jak obie zostaną oznaczone jako podatne na ataki lub pobierze wtyczkę flash z aktywną bombą by po 13 stycznia 2021 nie działała nawet w przestarzałej przeglądarce/WaterfoxClassic.

Ostatnio podłączałam laptopa do zestawu audio ze względu na gniazdo cyfrowe w podstawce.
Słaby sprzęt, ale Netflix poszedł.

ubuntu,xbuntu,gento,archlinux ?
na twoim miejscu wybrałbym archlinux lub ubuntu