Jaki Linux - wybór dystrybucji

Zorin jest dobry na dotyk. Bo oczywiście chodzi o Linuxa?

Ubuntu 20.04 LTS

Ja Ci polecam elementary OS … inne niż wszystkie. Jak sobie ten system dostosujesz to będziesz zadowolony. Trzeba poczytać jak i czym dostosować.

Jeśli chcesz od razu „skok na głęboką wodę”, polecam Archa. Też mega konfigurowalny

Szukam dystrybucji na HTPC, która ma GUI jak KODI (może być oparta nawet o KODI), ma normalną przeglądarkę www, normalny instalator z pendrive/płyty, a nie obraz img i jest dostosowana do PC, a nie RPi czy innych komputerków na „dziwnych” CPU i jest nadal rozwijana.

Jeżeli ma to być distro typu „Media center” to np. LibeELEC. Jeżeli nie będzie dla Ciebie problemem doinstalowanie odpowiednich paczek (kodeków, KODI itp. rzeczy) to wystarczy Ubuntu lub Fedora.

Hej, szukam dystrybucji do postawienia obok windows 11 na laptopie HP (AMD Ryzen 5 3500U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.10 GHz; 16GB RAM; dysk SSD).

System na służyć głównie do internetu, maila, i obróbki zdjęć (GIMP, Rawtherappe etc.)
Wymagania: z programów jw + dropbox, nordVPN i w sumie tyle; oprócz tego zależy mi żeby był choć trochę szybszy niż windows 11, stabilny, bezpieczny i do ogarnięcią dla laika.

Z doświadczeń to 2 lata byłem na Ubuntu MATE (wersja 18 chyba; laptop używany sporadycznie i do prostych rzeczy) i byłem zadowolony tj. podłączanie urządzen typu tv, głośniki, kamera bywało problematyczne ale zawsze się pomoc znalazła. No i MATE mi się nie podobał więc raczej sprawdzę KDE i zobacze jak mi leży.

Pytania:

  1. Które systemy warto sprawdzić i wziąc pod uwagę (wymagania jak wyżej)?
  2. Czy Fedora faktycznie będzie dobrym wyborem? Słyszałem że do obróbki zdjęć/video jest lepsza niż inne dystrybucje (aczkolwiek nie znalazłem info w czym to ma się objawiać…)

Póki co na szybko przetestowałem poniższe:

  • Fedora, wygląda, że wszystko OK ale od razu były jakies problemy z rozpoznaniem dysku przenośnego więc pytanie jak z obsługą kart SD itp. Pewnie wszystko do ogarnięcia ale chyba wolałbym coś bardziej działające out of the box
  • Mint Cinnamon, Zorin, - wyglądają OK oba ale widzę że na forach jest szyderka delikatna z tych systemów i ponoć wsparcie/aktualizacje mogły by być lepsze
  • Garuda, Manjaro, nawet nie udało się odpalić live usb (zakładam ze to przez dd format)
  • Bodhi - odpada, wydaje się zbyt skomplikowany
  • Debian - też nie uidało sie odpalić live usb

Chcę jeszcze przetestować Fedora Workstation, Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu, Budgie, Xubuntu, Studio), openSuse tumbleweed ale będe wdzięczny za wszelkie rekomandacje albo rady co sobie odpuścić.

Dzięki

Polecam Mint z Cinnamonem. Ma Windowsową filozofię GUI i Ubunutnowy rodowód (bogate repozytorium, bazuje wyłącznie na ichnich LTS, idiotoodporny (dlatego sam używam :))).

Tutaj mój starszy tekst, ale nadal aktualny:

wyglądają OK oba ale widzę że na forach jest szyderka delikatna z tych systemów i ponoć wsparcie/aktualizacje mogły by być lepsze

Każde środowisko graficzne i każda dystrybucja ma swoich psychofanów. Linuksowe społeczności są szczególnie toksyczne, również względem siebie. :wink:

Czy Fedora faktycznie będzie dobrym wyborem? Słyszałem że do obróbki zdjęć/video jest lepsza niż inne dystrybucje (aczkolwiek nie znalazłem info w czym to ma się objawiać…)

Zdjęcia i wideo obrabiają programy, te same na wszystkich dystrybucjach, a do karty graficznej używa się sterowników wbudowanych w kernel, umownie przyjmijmy że ten sam we wszystkich dystrybucjach; lub jeśli masz możliwość to własnościowych sterowników. Nie ma żadnych różnic w samych DE lub dystrybucjach, które ułatwiają lub utrudniają edycję np. zdjęć. To tak jak by powiedzieć, że „Windows 11 jest lepszy do obróbki zdjęć niż Windows 7”.

Z doświadczeń to 2 lata byłem na Ubuntu MATE (wersja 18 chyba; laptop używany sporadycznie i do prostych rzeczy) i byłem zadowolony tj. podłączanie urządzen typu tv, głośniki, kamera bywało problematyczne ale zawsze się pomoc znalazła.

Najbliższy Mate’owi jest Cinnamon. KDE to trochę inna bajka.

Podłączanie do telewizora via VGA lub HDMI niestanowi problemu, aczkolwiek niektóre wymuszają overscan i nie da się używać bez walki. Głośniki via USB (o ile wpisany jest jego PID/VID) lub minijack są wykrywane automatycznie, zaleta pulseaudio. Kamer nie używam, więc nie wiem, ale do przetestowania na szybko czy coś przez takową widać polecam Cheese (czy jakoś tak).

1 polubienie

Też polecam mint, ale osobiście wolę Xfce. Dla mnie bardziej przejrzysty i mniej się kaszani interface. W Mate różne kwiatki obserwowałem. Np. podpięcie laptopa bez ekranu, na zewnętrznym monitorze i był kłopot z ustawieniem, potrafił zniknąć przy usuwaniu apletu panel na dole i po restarcie nie było, trzeba było dodawać, rozjeżdżały się przyciski i inne gadgety w niektórych panelach. Panel konfiguracji w 4K się rozjechał, podobnie tło ekranu, za każdym razem dzieliło się na kilka, po ustawieniu działało do restartu. itp. itp. Niby wszystko to do rozwiązania, ale Xfce ma tylko problem ze znikającym panelem. No i szybciej działa.

Mi również mint odpowiadał.

Heyo, szukam jakiejś ciekawej dystrybucji, która ma GUI na modłę konsol Xbox Series / Playstation 5, z obsługą za pomocą pada, z przeglądarką, youtube, twitch etc. fajnie jak by po najechaniu na jakieś pole typu szukaj w przeglądarce, wyskakiwała taka wirutalna klawiatura, wszystko ma być obsługiwane gamepadem. Jedynie proces instalacji distro może wymagać klawiatury/myszy lub jakieś „prace serwisowe”.

Zainstaluj sobie do dystrybucji pakiet Kodi po prostu.

Liczę na coś ładniejszego jak zwykłe KODI :slight_smile:

KODI jest akurat najlepiej dopracowane pod tym względem.

Czyli co zostaje LibreELEC ?

Nie koniecznie, na Mincie też działa.

Orientujesz się czy Kodi wymaga jakiejś wtyczki do obsługi gamepada (pad od XSS) i wtyczki „klawiatury ekranowej” ?

Nie wiem, ale jakieś tam pady pamiętam działały bez niczego. Pewnie kwestia dodania w systemie po prostu.

Koledzy jakie distro na laptoka z AMD Athlon™ Silver 3050U (2 rdzenie, 2 wątki, taktowanie 2.3GHz z boostem do 3.2GHz, AMD nie podaje jakie iGPU dokładnie w środku siedzi, ale jakiś Radeon taktowany 1100MHz), 8GB RAM, SSD 128GB. Zastosowanie to przeglądanie internetu, streamy (Netflix, Disney+), spotify i emulatory NES/SNES/SEGA.

LinuxLite czy Lubuntu ? Może coś innego ? Byle nie wyglądało jak Windows 3.11 :smiley:

Zależy jakie emulatory. Te celujące w jak najwierniejsze odwzorowanie działania platformy, odpadają na tak słabym sprzęcie. :wink: Tutaj mam na myśli np. Higana. Jeśli chcesz filtrować obraz to bez obsługi OGL 3.0 nie podchodź. Poza tym nie ma czegoś takiego jak „emulator SEGA”. Sega to firma, która produkowała konsole… Saturna czy Dreamcasta komfortowo sobie nie zaemulujesz na tym sprzęcie, więc precyzja w słowach ma duże znaczenie.

A tak poza tym to ja polecam Minta z Cinnamonem.