Jaki Linux?

Elo all… takie pytanie jaki by był najlepszy linux który instaluje sie normalnie na dysk jak windowsa… nie jest trudny w obsłudze ale za to dużo bezpieczniejszy od windy… (I po polsku):stuck_out_tongue:

Z góry dzięki :wink:

http://www.jakilinux.org

Na początek polecam Mandrivę 2007.1 Spring ewentualnie Ubuntu 7.04.

Wg mnie Mandriva jest idealna na początek

http://www.mandriva.com/pl/download

Z tej strony możesz pobrać Mandrivę. Polecam wersję One, zajmuje tylko 1 CD, możesz ją uruchomić bez instalacji na dysku, w razie potrzeby także zainstalować :slight_smile:

Pozdrawiam

Ja polecam Ubuntu 7.04. Sam z niego teraz pisze :stuck_out_tongue:

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Polecam.

Dodam, że na stronach poniżej możesz zamówić zupełnie za darmo dostawę tego systemu do domu :slight_smile: (niestety u mnie dostawa trwała miesiąc):

http://www.shipit.ubuntu.com - zamawianie standardowego Ubuntu z GNOME

http://www.shipit.kubuntu.com - Ubuntu z KDE (najbardziej podobne do Windows, coś dla Ciebie)

nie lepiej se ściągnąć… :wink:

Ja polecam na początek ubuntu 7.04

Jak najbardziej polecam te dwa systemy, bo łatwiejszych w obsłudze chyba nie ma, no może poza jeszcze jednym :stuck_out_tongue:

Jeśli interesuje Cię linux jako taki darmowy windows, wyprobuj sobie Freespire jest to darmowa edycja komercyjnej dystrybucji o nazwie Linspire, która kiedyś nosiła nazwę Lindows, ale Microsoft był z tej nazwy niezadowolony i dlatego nazwa uległa zmianie :slight_smile:

System ten instaluje się (na moim sprzecie) dosłownie 5 minut, instalacja oprogramowania jest banalnie prosta, wykorzystuje się tu technologię CNR (Click’N’Run), czyli kliknij i uruchom :slight_smile: Dodam, że po instalacji tego systemu nie musiałem niczego konfigurować, ani grafiki, ani dźwięku i nawet internet został automatycznie skonfigurowany i od razu po instalacji mogłem się nim cieszyć i przeglądać zasoby CNR.

System jest moim zdaniem dla ludzi, którzy szukają właśnie takiego darmowego windowsa, system ten jest również uznawany za mało bezpieczny, pomimo że to linux, gdyż działa się w tym systemie jako administrator tak samo jak w windowsie, czyli nie podajemy hasła roota do instalacji co może spowodować, że bez wiedzy użytkownika może instalować się jakieś świnstwo lub któś się włamie do systemu :slight_smile:

Wersje One polecam jedynie jako demo systemu, moim zdaniem to jest tylko demo, a do używania polecam wersje pełną, czyli Free, gdyż ma więcej oprogramowania i jest bardziej stabilne niż wersja One, sam się o tym przekonałem jak, np. wersja One ciężko przyjmuje repozytoria, np. kadu, kiedy na free wszystko hula aż miło :slight_smile:

Najlepszym rozwiązaniem jest potestować parę dystrybucji i wybrać tą, która najbardziej Ci będzie odpowiadać, ponieważ każda dystrybucja różni się obsługą, na jedej, np. interent zainstalujesz paroma kliknięciami (w moim przypadku Mandriva każda wersja, ubuntu dopiero od wersji 7.04) a w inne bez grzebania w konsoli się nie obejdzie, jedna dystrybucja może lepiej obsługiwać dane urządznie inna gorzej no i sama wygoda działania jest ważna i to czy system nas zadowala :slight_smile:

Pozdrawiam!

A ja tobie Dawid polecam ciekawą dystrybucję pod okiem komercyjnej korporacji - openSuse 10.2

Mimo że po instalacji jest dosyć wolna na średnim sprzęcie wystarczy w yast2 powyłączać kilka usług i chodzi jak miodzio :slight_smile:

Ja Ci proponuję zajrzeć na quiz Jakilinux. Jest bardzo pomocny przy wyborze dystrybucji na początek :smiley:

Osobiście polecam Ubuntu 7.04.

Jak dl mnie tą dystrybucję zostawiłbym na sam koniec, choćby dlatego, że właśnie jest powolna, komercyjna, i co najważniejsze więcej grzebania w tym systemie niż klikania a kolega precież chciał

Wydaje mi się, że SUSE jak na początek to dla niego za duże wyzwanie, jednak Mandriva i Ubuntu są łatwiejsze i moim zdaniem najłatwiejsze, natomiast jak kolega się zaznajomi z linuksem to może próbować już bardziej skomplikowanych dystrybucji może kiedyś dojdzie do slackware :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam!

roobal a w czym mandriva czy ubuntu są łatwiejsze od suse? Ja wrzuciłem suse bo ostatnio mnie ubuntu wkurzyło. Po wyłączeniu zbędnych usług w yast za pomocą myszki :stuck_out_tongue: suse odpala mi się szybciej niż ubuntu :slight_smile: Mam system obecnie skonfigurowany na moje potrzeby a cała konfiguracja odbyła się za pomocą myszki…może poza instalacjąsterowników do nvidii ale to też można poprzez yast załatwić :slight_smile:

Trudność suse mandrivy ubuntu fedory i innych user-frendly dystrybucji jest tak naprawde w zasadzie na tym samym poziomie…tylko w każdej z nich są inne narzędzia które trzeba poznać na początek…

klikanie myszką czy konsola (u mnie oba zależnie od humoru) to już wybór użytkownika :smiley:

a co do twojej opini o trudności to się zgadzam, wszytskie dystrybucje stoją na tym samym poziomie jeżeli chodzi o ten aspekt, jednak trudność konfiguracji to wg mnie tak naprawdę właśnie narzędzia którymi musisz ją wykonać

co do tematu :wink:

ja polecam Ubuntu (oczywiście najnowsze 7.04) zbliża się miesiąc odkąd siędzę na tym distro i nie narzekam na szczególne braki :smiley: konfiguracja większości elementów to klikania myszką, tak samo programy (aplet dodaj/usuń), jedyny z czym się biedziłem to sterowniki od ati :D, ale też dałem sobie radę :smiley:

jedynym bólem, który zacznę pewnie odczuwać to będzie brak możliwości używania mojego odtwarzacza MP4 pod linuxem, co zmusi mnie też do instalacji Windowsa, ale jak coś mam wolne 34 GB na niego :mrgreen:

więc jeszcze raz Ubuntu bo

  • jeden z łatwiejszych w obsłudze

  • dużo osób korzysta z niego, więc możesz liczyć na pomoc techniczną :slight_smile:

  • ogólnie rzecz biorąc uważam to distro za najfajniejsze (czy najlepsze nie mnie to osądzać) do użytkowania przez zwykłego użytkownika 8) :slight_smile: