Jaki MacBook Pro do przyszłego grafika?

Cześć Wam,

Powoli rozglądam się za nowym laptopem. Interesuje mnie coś ze stajni MacBook Pro. Interesuje się grafiką i fotografią i za rok czy dwa będę chciał się tym zająć na poważnie i szukam komputera który umożliwiłby by mi wygodną pracę w Adobe. Mój aktualny  laptop samsung niestety już nie wyrabia… I pracowanie w PS stało się męczące i wolne.

 

W Macbookach jestem świeżak i za bardzo nie wiem na jaki model się zdecydować… nie wiem jeszcze na 100% czego oczekuje od nowego komputera… Chyba najbardziej zależy mi na szybkości (czyli  coś z dyskiem SDD) i “wolnym starzeniu” się Maca. Ceny nowych sztuk są dość wysokie… I zastanawiam się czy jest sens kupno komputera z 11 tysięcy czy może wystarczy kupić nieco słaby model.

 

Ma ktoś jakieś rady z czym się rozejrzeć lub własne opinie? :slight_smile:

 

Nie piszcie mi o Windowsie… Mam ten system już xx lat i wystarczy. Pora na migracje ma maca :slight_smile:

 

Ale musi być laptop?

Za tą cenę dostaniesz o niebo lepszego alienware z lepszym dosłownie wszystkim a nawet z sli

I po co mu jakiś odpustowy alienware z SLI jeżeli komputer nie będzie służył do grania?

 

MacBook to MacBook, różnorodności tu nie znajdziesz. Dobry, nowy można kupić za 6000 - 7000 tys, więcej wydawać nie ma sensu.

A bo ja wiem, za 11tyś by był fajny piecyk z sprzętowym raidem z ssd i sli :wink:

aaa, już wiem, ten powód to za duży budżet względem potrzeb :stuck_out_tongue:

Grafika 3d / animacje itd wymagają dobrego chłodzenia + mocnej grafiki / procesora + szybkich dysków - czyli tego samego co gry i serwery razem wzięte, płacenie za system to poroniony pomysł jeśli można za jego cenę dostać coś lepszego do w/w

Jako grafikowi i fotografowi powinna Cię interesować jakość obrazu na ekranie, a nie szybkość działania. Jeśli pracujesz na laptopie i ekranie Samsunga - współczuję. Zwykły laptop się do tego nie nadaje, nie te kolory ekranu. Nie da się tego nawet dobrze skalibrować. Co do za dużych funduszy :wink:

w dobre Eizo wraz z kalibracją można spokojnie wpompować kilka ładnych tysięcy. To jest priorytet.

Druga sprawa, to pamięć RAM. Przynajmniej 8GB. Szybki dysk też jest ważny. Pytanie, czy będziesz renderował sceny 3d? Jeśli nie, moim zdaniem karta grafiki jest zbędna. Procesor ma mniejsze znaczenie, lepiej mniej rdzeni a mocniejsze, niż 8x1.8Ghz. Kolejna rzecz - czy pracujesz z jednego miejsca, czy musisz być mobilny? I chodzi mi o “musisz” w stylu - fotografujesz dziś w Gdańsku a jutro w Krakowie i większość czasu spędzasz w drodze. Wtedy komputer do obróbki przydaje się ze sobą i powinien być to laptop. A producent który stworzy komponenty dla Twojej maszyny wg. powyższych wymagań to jest rzecz wtórna. Windows czy Mac, nie ma znaczenia. Photoshop to Photoshop i obsługuje się go podobnie.

Odpowiadając :slight_smile:

hindus  raczej tak :smiley:

drobok Alienwary są to mocne sprzęty i głównie dedykowane graczom. Mnie gry jakoś nie interesują. Szkoda mi czasu na takie bzdety :smiley: W telefonie też żadnych gier nie mam.  Także komputery sygnowane Alienware są duże i ciężkie. A nie chciałbym mieć wrażenie noszenia 5kg ziemniaków w torbie. Co do grafiki 3D… nie wiem… nie bawiłem się w grafikiem 3D. Moje zainteresowanie to w sumie fotografia a w drugiej kolejności grafika. 

hindus Tak… pracuje jak na razie na samungu :smiley: fakt… ekran jest kiepski… co zrobić. Na Retina ponoć kolory są znacznie lepsze, do poglądu zdjęć spoko tragedii nie będzie ale  nie można im ufać tak jak po skalibrowaniu Eizo. Tylko póki co nie mogę sobie pozwolić na ten monitor… Chce się najpierw skupić na basic czyli na laptopie. Jeśli trafi mi się praca w agencji to będzie szansa, że Eizo jakiś się tam znajdzie.  Co do grafiki 3D… nie wiem… :smiley: Lubie być mobilny. dlatego celuje w laptopa

Windows czy Mac przy Photoshopie… hmmm… Windows w moim odczuciu szybko się zapycha i z czasem ciężej się pracuje na Photoshopie. Zawieszki i “Program nie odpowiada” to w sumie u mnie standard. Czyszczenie komputera mało co już daje.

 

W jaką cenę waszym zdaniem powinienem kierować ?? Jest sporo wersji maków i dość trudno się zdecydować :confused:

 

hej mam maca pro z retina i polecam, mam ta wersje w zasadzie najbiedniejsza 128ssd i 8gb ram :wink: w gry czasem tez pogram i nawet dziala. co do grafiki sam uzywam photohop-a i cameraraw do raw-ow i niezle to dziala, duzo lepiej niz na moim poprzednim hp z 4core i7 16gb ram i ssd. tutaj jest inny system i to duzo zmienia

Słuchajcie… Mam jeszcze jedno pytanie co do Maca… Mój kumpel ma starego maca white bodajże z 2003 lub 2005 roku i niestety mac często mu się tnie… mimo że nie ma dużo programów. Czy pobranie nowego systemu z AppleStore rozwiązało by ten problem? 

Choćby taki zbook byłby lepszy niż ten wasz mac, ale róbta co chceta.

Zoptymalizowany Windows również działa bardzo dobrze przy powyższych zastosowaniach. Nie opowiadaj bajek, że sam system daje kopa, pomimo słabszego sprzętu i tych samych programach, mających natywne wersje pod oba systemy.

Mac mu się tnie, bo ma już swoje lata, i może ma śmietnik w systemie. Niech zaktualizuje do najnowszej dostępnej wersji na ten model.

k-9  jakbym kupował dla siebie i patrząc przez pryzmat jak najczęściej używam komputera do obróbki zdjęć, a mając budżet np. 8 tys. wziąłbym Eizo za 4 - 6 tys. a za resztę kupił ultrabooka. Do pracy będziesz mógł używać normalnego ekranu przebijającego Retinę, a w razie czego będziesz mieć ten zintegrowany w laptopie. Dodatkowo komfort pracy na 2 ekranach jest nieporównywalny. I to wszystko w cenie Macbooka :wink: Ale wybierasz sam, co jest ważniejsze. Mi by było szkoda kasy na półśrodki :slight_smile:

Planuje zakup pod koniec wakacji :smiley: Nie łudzę się, że cena sprzętu spadnie przez ten czas… Co do ceny… chyba jednak będę kierować w segment pośredni… Retina, SDD i 8gb Ramu. Myślę, że taki zestaw pozostanie wydajny przez jeszcze przyszłe 3-4 wersje OS Xa

 Źle myślisz. 8 GB RAM już teraz Cię ograniczy, przy większych projektach w PS. W cenie tego Mac kupisz znacznie wydajniejszy komputer PC\laptop. No ale jak wolisz…

Odyniec_Stary  Pewnie tak, tylko, że z Windowsem. Jestem już powoli zmęczony tym systemem. Na laptopach w moim odczuciu wciąż nie działa on stabilnie i wydajnie. Po jakimś czasie trzeba się liczyć że system mocno zwolni. W Macu podoba mi się że włączasz komputer i…najzwyczajniej na świecie jest on gotowy do pracy nawet na starym MacBook white z inter core2… Na swoim komputerze muszę min  5min poczekać żeby się “rozgrzał” i taka strata czasu doprowadza mnie do *&^%$#@… Porównując przeciętną jakość ekranu laptopa za 8tyś i maca z retiną za 8 tyś różnica jest spora… Czy laptop za 8 tyś na windowsie jest wydajnieszy niż mac ta taką samą cenę? Na początku może być remis… ale po pół roku na win będzie widoczny spadek szybkości pracy…  Na macu… mission impossible :smiley:

 

Nie jestem żadnym pseudo fanem Maca, ale w tym aspekcie system ma przewagę nad Windowsem…

O system trzeba dbać, a śmietnika nie będzie i system nie zwolni. SSD robi sporo roboty (brak fragmentacji).

 

Jeżeli czekasz 5 minut na załadowanie systemu i wszystkich procesów, to znaczy, że masz niesamowity rozgardiasz w autostarcie, i/lub po prostu słaby komputer. 

 

Nie ma czegoś takiego jak “ekran retina”. To tylko ich marketingowe określenie na wyświetlacz wysokiej rozdzielczości. W laptopie za 8 tys. także nie masz HD Ready i matrycy TN. Poza tym do grafiki na poważnie to tylko dobry monitor od Eizo/Nec.

 

Jest.

 

 

Miałeś kiedykolwiek Maca? Ja miałem. Też idzie go zajechać, tylko nieco trudniej. Żaden system nie będzie świeży, jeśli nie myślisz co na nim robisz. Cudów nie ma.

 

Przewagę ma, jeśli korzystasz z oprogramowania napisanego tylko pod OSX, które nie ma dobrej alternatywy na Windows.