Jaki modem USB na najnowsze ubuntu

Dopiero planuję zabawę z linuxem i jestem “zielony” w tym temacie. Chcę kupić lapka i zainstalować na nim ubuntu, najnowszą wersję. Będę się łączył z netem tylko przez modem USB w sieci Play. Jaki mam wybrać modem USB LTE żeby nie było żadnych problemów? Czy jest jakiś modem w pełni kompatybilny z najnowszym ubuntu który się instaluje jak na win?

Huawei zazwyczaj działa jak nie od razu po podłączeniu to po “usb_modeswitch”, ale trafiają się modele gdzie nie działa i koniec.
Najlepiej to iść z lapkiem do Playa i na miejscu sprawdzić. Modemy zazwyczaj mają na miejscu.

Jak masz smartfona obsługującego LTE i 2 karty SIM to możesz też włożyć kartę i używać smartfona jako modemu. (wtedy zrobisz sobie WiFi hotspota i wygodniej się korzysta, bo nic nie wystaje z gniazda USB)

Większość modemów jest kompatybilna. To już nie te czasy, jak 10 lat temu, że z wifi ciężko było o sterowniki, bo wszystkie były własnościowe i często bez kompilacji się nie obyło. Dziś wifi na takim atherosie czy na niektórych broadcom działa zaraz po instalacji. Ostatnio jedynie dla karty intela musiałem dokompilowac moduly i dograć firmware.

Tu masz listę modemów z różnym statusem https://wiki.ubuntu.com/NetworkManager/Hardware/3G

Zastanawiam się nad Huawei E3372, będzie okey na najnowszym ubuntu?
Rozważam też w ostateczności jakiś router na sim.

Niby działa, ale nie do końca, tzn. problem zaczyna się, gdy wyciągniesz modem i włożysz ponownie. W takim przypadku buguje się i nie wykrywa jako pamięci masowej, przez co usb_modeswitch nie jest w stanie przełączyć go w tryb modemu. Po ponownym uruchomieniu systemu niby już działa - tak wynika ze znalezionego tematu:

To jaki modem USB LTE polecacie?
Czy może lepiej sobie odpuścić modem USB i wziąć mobilny router? Z wifi ubuntu chyba nie ma problemu?

Mobilny router wygodniejszy jest.
Jak WiFi działa Ci spod Ubuntu uruchomionego z pendrive to nie będzie problemów.