Jaki monitor 144Hz dla gracza / programisty?

Potrzebuję monitora do grania oraz programowania. Wybór padł na 144Hz.
Póki co zastanawiam się nad tym ASUS’em

Przemawia za nim:

  • cena
  • opinie w internecie
  • Funkcja GamePlus, która umożliwia włączenie nakładki FPS oraz celownika (przydatne w PUBG bo tam celownik tragiczny)

Mam parę pytań:

  1. Czy 144Hz wpływa na komfort (poza grami). Podczas programowania, czy czuć różnicę?
  2. Czy powinienem szukać matrycy IPS, czy TN jest okej i i tak nie odczuje różnicy w grach/pracy.
  3. Czy według Was lepiej jest kupić monitor z rozdzielczością WQHD? Oraz czy gra odpalana w rozdzielczości FullHD na takim monitorze będzie wyglądać w porządku, czy może będzie pikseljoza?

Jeśli jesteście w stanie coś poradzić jakiś inny monitor lub uważacie, że ten jest w porządku to proszę o wypowiedź :slight_smile:

  1. A jak myślisz, przy pisaniu potrzebujesz więcej FPS? Nie sądzę, większą różnicę odczujesz przy matrycy IPS która według sporej liczby osób nie męczy tak wzroku, reszta nie widzi różnicy (i pewnie nie słyszała też o kalibracji monitora, nawet tej podstawowej którą można wykonać samemu).

  2. Raczej tak, ale jak nie skalibrujesz monitora to nic nie pomoże. Ja miałem nieskalibrowany IPS bo myślałem, że go kalibrowałem i się dziwie czemu tak dziwnie mi się pracuje i nawet lekko oczy jakby męczą, a tu się okazało, że nie był skalibrowany i nie do końca odzwierciedlał odcienie szarości.

  3. Nie wiem co to WQHD bo to jest pewnie to samo co hd, hdready i inne pierdoły wpychane ludziom którzy kierują się ceną.
    Do pracy nawet programisty najlepiej wziąć UHD (4K HD) masz większą przestrzeń roboczą. Tylko trzeba mieć świadomość tego, że trzeba będzie skalować interfejs i może zwiększyć rozmiar czcionki w edytorach tekstów ze względu na duże DPI w takim monitorze. Do gier w tej rozdzielczości ciężko będzie podejść nawet z GTX 1080 Ti zwłaszcza jeśli będziesz chciał wysokie detale, jednak plusem UHD jest to iż jest dokładnie dwa razy większa od FHD więc zejście z rozdzielczością do FHD nie powinno mieć tak tragicznego efektu wizualnego jak w przypadku zejścia z FHD do HD ponieważ w pierwszym przypadku za wyświetlenie 1 piksela odpowiadać będą 4 piksele na matrycy UHD,. Natomiast w drugim jest to półtorej piksela i z obrazu robi się lekka sieczka.

Więc jeśli nie chcesz iść na kompromisy to szukaj dwóch, a nawet trzech monitorów. W przeciwnym razie sam zdecyduj co dla Ciebie jest ważniejsze.

A masz w ogóle sprzęt który te 144kl/s wygeneruje?

Bo tutaj potrzeba karty albo i zestawu kart za kilka tys zł jeżeli mówimy o wysokich czy bardzo wysokich ustawieniach.

Tak wiem, że potrzeba dobrej karty. Przymierzam się do 1070 GTX, ale czekam aż ceny się uspokoją z uwagi na szał krypto :confused: